Üreticisine en çok kazandıran tarım ürünleri nelerdir?

   Üreticisine en çok kazandıran tarım ürünleri nelerdir?

   Ekonomide yaşanan aksaklıklar ve iş bulmanın gitgide zorlaştığı günümüzde girişimciler farklı yollara bakmakta ve farklı iş fikirleri geliştirmektedirler.

   Farklı iş fikirleri olarak genellikle iyi para getiren tarım ürünleri yetiştiriciliği ön plana çıkmaktadır. Çiftçiler iklim koşullarını ve toprak verimliliğine bakarak üretim yapacakları ürüne karar veriyorlar. Bu kapsamda öncelikle susuz tarım ürünleri, sulama gerektiren tarım ürünleri, iyi para eden tarım ürünleri ve süs bitkileri ve en çok para kazandıran ütünler şeklinde bir sınıflandırma yaparak bulunduğu coğrafyaya uygun olanı tercih ediyorlar. Peki, hangi tarım ürünleri daha çok kazandırır? En çok para kazandıran meyve ve sebzeler nelerdir? Ekonomik getirisi yüksek olan tarım ürünleri hangileri? İşte konuya dair tüm detaylar…

   EN ÇOK PARA KAZANDIRAN TARIM ÜRÜNLERİ NELERDİR?

   Ülkemizde en çok para kazandıran tarım ürünlerinin bir kısmı sulama gerektirirken bir kısmı da sulama gerektirmeden yetiştirilmektedir. Sulama gerektirmeyen ve çok kazandıran tarım ürünleri aşağıdaki gibidir.

   1- Mor Patates Yetiştiriciliği

   Mor patates, ülkemizde çok yetişen ve ihracatı yoğun olarak yapılan tarım ürünlerinden biridir. Ömrü uzatan sebze olarak da bilinen mor patates, tarlama ne ekersem en karlı çıkarım sorusunu soran her çiftçinin rahatlıkla yapabileceği bir bitkidir. Son yıllarda sağlıklı beslenmek isteyen bireylerin tercih ettiği bitki olarak ön plana çıkmaktadır. Mor patates üretimi yaparak hem bol ürün elde edilmiş olur hem de ihracat imkanıyla birlikte döviz cinsinden gelir elde etme şansı yükselmektedir.

   2- Şakayık Çiçeği Yetiştiriciliği

   Şakayık çiçeği, ülkemizde talebi yüksek olan ancak buna mukabil üretimi az yapılan bir bitkidir. Bu açıdan taleplerin karşılanması ve iyi bir gelir elde edilmesi için şakayık çiçeği yetiştiriciliği ideal bir üründür. Ekilecek arazinin büyüklüğüne göre değişmekle birlikte 2 ila 3 dönümlük bir arazi için yıllık ortalama 50 ila 60 bin lira arasında bir kazanç elde edilebilir. Güneşli ve sıcak havaları seven şakayık çiçeği, peyzaj çalışmalarında oldukça yoğun tercih edilmektedir. İklim koşullarına göre daha çok İzmir ve çevresinde yetiştirilir ve bu bölgelerde daha fazla verim elde edilir.

   3- Nane Yetiştiriciliği

   Nane yetiştiriciliği, tarla ürünlerinden yüksek kar elde etmek için ideal bir girişimciliktir. Küçük arazilerde rahatlıkla yetişebilen, kullanım alanı geniş ve yüksek kazanç getiren bir üründür.

   4- Sarımsak Yetiştiriciliği

   Üretim olarak üreticiyi zorlayan sarımsağın satış fiyatları oldukça yüksektir. Geniş alanda üretilebilen bir ürün olmakla birlikte üretimin zorluğu nedeniyle her çiftçinin tercih etmediği bir üründür. Bu nedenle az bulunur ve fiyatı oldukça yüksektir. Yetiştiriciliğini yapan girişimciye oldukça fazla bir getiri sağlayacağı kesindir.

   5- Kinoa Yetiştiriciliği

   Kinoa, yüksek getirili tarım ürünleri arasında yer alan bir üründür. Et yemeyen insanlar tarafından daha çok talep edilen kinoa, talebi her zaman yüksek olan ürünlerin başında yer almaktadır. Protein açısından oldukça zengin olan ürün, daha çok kuzey iklimlerinde yetiştirilmektedir. Kilogram fiyatı ise 45 ila 50 lira arasında değişmektedir.

   6- Altın Çilek Yetiştiriciliği

   Altın çilek, patlıcangiller ailesine mensup, domates gibi kolay yetiştirilen ve bakımı da oldukça kolay bir üründür. Açık hava ve güneşli iklimleri seven bu ürün, sıcak iklim bölgelerinde yetiştirilmektedir. Günümüzde çok yaygın yetiştirilmese de ticari değeri gittikçe yükselen ve popüler hale gelen bir bitkidir. Altın çileğin verimi oldukça yüksektir ve bir kökten ortalama 2,5 – 3 arası bir ürün alınabiliyor. Bir dönümden de ortalama 4 ton civarında ürün elde ediliyor. Kilo gram fiyatı ise 150 liradır. Bu açıdan üreticisine oldukça fazla kazandıran ürünler arsında yer almaktadır.

   EKONOMİK GETİRİSİ YÜKSEK OLAN TARIM ÜRÜNLERİ NELERDİR?

   Ekonomik getirisi yüksek olan birçok tarım ürünü mevcuttur. Bunlar içerisinde en yüksek getirili olan ise Safran Yetiştiriciliğidir. Gram olarak satışa sunulan bu ürünün kilogram fiyatı 20 ila 30 bin lira arasındadır. Dünyanın en pahalı baharatı olarak kayıtlara geçen safranın bu denli pahalı olmasının sebebi işçiliğidir. Ciddi üretim aşamalarından geçen safran bitkisi yatırımcısına en çok kazandıracak tarım ürünleri arasında yer almaktadır.
   Bununla birlikte çok getiri sağlayacak alternatif tarım ürünleri de yok değil. Bunları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

   • Trüf mantarı,
   • Kamkat yetiştiriciliği,
   • Süs bitkileri yetiştiriciliği,
   • Odunsu süs bitkisi yetiştiriciliği,
   • Siyah sarımsak yetiştiriciliği,
   • Beyaz çay yetişttiriciliği,
   • Japon akçaağaç yetiştiriciliği,
   • Patlıcan yetiştiriciliği,
   • Fide yetiştiriciliği,
   • Kuşkonmaz yetiştiriciliği,
   • İstiridye mantarı yetiştiriciliği,
   • Zencefil yetiştiriciliği,
   • Kiraz yetiştiriciliği,
   • Lavanta çiçeği yetiştiriciliği,
   • Bambu yetiştiriciliği,
   • Üzüm yetiştiriciliği,
   • Kivi yetiştiriciliği,
   • Brokoli yetiştiriciliği,
   • Badem yetiştiriciliği,
   • haşhaş yetiştiriciliği,
   • Guava meyvesi yetiştiriciliği.
   Her bir meyve ve sebze türü ülkemizde yetişebilen ve üreticisine fazla kazandıran ürünler arasında yer almaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.