Ücretsiz izin ve prim desteği verilecek sektörlerin kapsamı genişletildi

   22.04.2021
   Ücretsiz izin ve prim desteği verilecek sektörlerin kapsamı genişletildi

   Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle “Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanuna göre, ücretsiz izin destekleri ve prim destek ödemelerinin kapsamı genişletildi.

   Kanunun Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte destek kapsamına alınan sektörler merak konusu oldu. Pandemi dolayısıyla kapanan işyerlerinde çalışan, ücretsiz izne gönderilen ve daha önce nakdi ücret desteklerinden yararlanamayan on binlerce çalışan kanun kapsamına alınan sektörleri merak ediyor. Peki, hangi iş yerleri ücretsiz izin desteğinden yararlanacak? Hangi sektörlere prim desteği ödenecek? Nakdi ücret destekleri ne zamana kadar ödenecek? İşte konuya dair detaylar…

   ÜCRETSİZ İZİN VE PRİM DESTEĞİ KAPSAMINA ALINAN SEKTÖRLER

   Daha önce yiyecek ve içecek sektörü ücretsiz izin ve prim desteği kapsamına alınmıştı. Yeni kanunla birlikte destek kapsamına alınan sektörler aşağıdaki gibidir:

   • İnternet kafe,
   • Spor salonlar,
   • Eğlence yerleri,
   • Eğitim kursları,
   • Yüzme kulüpleri,
   • Form tutma ve vücut geliştirme salonları,
   • Bilardo salonları,
   • Eğlence parkları,
   • Lunaparklar,
   • Düğün, balo ve kokteyl salonları,
   • Oyun makinelerinin işletilmesi,
   • Güzellik merkezleri,
   • Hamam, sauna ve kaplıca gibi sektörlerde faaliyet gösteren iş yerlerinde çalışan ve ücretsiz izne gönderilen çalışanlara ücretsiz izin desteği verilecek.

   ÜCRETSİZ İZİN DESTEĞİ NE KADAR?

   Yukarıda ismi geçen sektörlerle yeme ve içme sektörlerinde çalışan ve ücretsiz izne gönderilen işçiler için günlük 50 lira olmak üzere aylık 1.500 lira ücretsiz izin desteği verilecek.

   GAYRİMENKULLER ELEKTRONİK ORTAMDA SATILABİLECEK

   Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe gire kanunla, kamu kurum ve kuruluşları, menkul ve gayrimenkul mallarını elektronik ortamda açık artırmayla satışa çıkarabilecek.

   Kanunda yer alan hükümlere göre;
   Bozulma, çürüme ve benzeri sebeplerle korunması mümkün olmayan mallar,
   Beklediği zaman önemli bir değer düşüklüğüne uğrayacağı anlaşılan mallar,
   Muhafazası tehlikeli veya masraflı olan mallar, en uygun yerde pazarlıkla satılabilecek. Piyasada borsası bulunan mallar da ilgili borsalarda satılabilecek.

   ÖTV’DE DEĞİŞİKLİK YAPILDI

   Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nda yapılan değişiklikle; tütün ürünleri, alkollü içecekler, sade ve meyveli gazozlar, meyve suları gibi ürünlerin yer aldığı mallar için vergilendirmedeki sistem değişti. Buna göre, bu mallar imalatçılar tarafından komisyoncuya veya konsinye işletmelere verildiği anda vergilendirilecek.

   Kanunda ayrıca, hastalık ve analık sigortasından ödenecek olan geçici iş göremezlik ödeneğine esas günlük kazancın hesaplanmasında esas alınan 3 aylık dönem, bundan böyle 12 ay olarak hesaplanacak.
   İş göremezliğin başladığı tarihten önceki 1 yıl içerisinde 6 aydan az kısa vadeli sigorta primi bildiren kişilere, hastalık ve analık durumunda ödeneğe esas tutulan günlük kazanç, iş göremezliğin başladığı tarihteki günlük prime esas kazancın alt sınırının 2 katını geçemeyecek.

   KURUMLAR VERGİSİ ARTIRILDI

   Halihazırda yüzde 20 olarak ödenen kurumlar vergisi oranı, 2021 yılı için yüzde 25 ve 2022 yılı için yüzde 23 olarak ödenecek.

   TARIMSAL KREDİ BORÇLARI YAPILANDIRILACAK

   31 Aralık 2020 tarihi itibarıyla tasfiye olunacak alacaklar hesaplarına aktarılmış olan tarımsal kredi borçları yapılandırılacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.