Kriptoda dev vurgun! 2 milyar dolarla Tayland’a uçtu

   22.04.2021
   Kriptoda dev vurgun! 2 milyar dolarla Tayland’a uçtu

   Kripto para piyasası yapılan dev vurgunla çalkalanıyor. Son 24 saattir sitesini kapatan yerli kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto varlıkla yurt dışına çıktığı öğrenildi.

   Dün akşam saat 18:00 itibarıyla İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına çıktığı iddia edilen Thodex’in sahibi Faruk Fatih Özer, bir açıklama yaparak yatırımcısından ortaklık için süre istedi. Borsanın kapanmasıyla birlikte mağdur olan 391 bin kişinin avukatlarından olan Oğuz Evren Kılıç, Özer’in Tayland’a gittiğinin iddia edildiğini söyledi. Borsayı işleme kapatan Özer’in daha önce Çiftlikbank dolandırıcısı Mehmet Aydın’ı akıllara getirince borsa yatırımcılarında panik havası başladı.

   Kripto para dünyası, dolandırıcılık ve sahtekarlık olaylarıyla çalkalanıyor. Son bir haftadır para transferlerinde sorun yaşanan yerli kripto para borsası Thodex internet sitesini tamamen kapattı ve yatırımcıların hesaplarına ulaşımı kesildi. Habertürk’e açıklamada bulunan kripto yatırımcısı avukatlarından Oğuz Evren Kılıç, yatırım hesabı olan yaklaşık 391 bin kişinin olduğu ve toplam varlıklarının da 2 milyar doları aşkın olduğunun tahmin edildiğini söylüyor.

   Thodex’in kurucusu ve aynı zamanda Koinex adlı şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Fatih Özer’in dün akşam saat 18’de İstanbul Havalimanı’ndan yurtdışına çıkış yaptığı belirten Avukat Kılıç, son günlerde para transferlerinde sorun yaşandığını Özer’in avukatının kendilerine ilettiğini ve son olarak da tamamen kapattığını söyledi. Mağdurlar arasında paniklerin başladığını da söyleyen Kılıç, herkesin bulundukları illerdeki Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

   2 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

   Yerli kripto para alım satım platformu olan Thodex’te yaklaşık 400 bin kişinin hesabının bulunduğu ve bunlardan 391 bin kişinin ise aktif hesap olduğu tahmin ediliyor. Bu borsada aylık 100 milyar liralık bir işlem hacminin olduğu ve bunun da dolar üzerinden 12 milyar dolara denk geldiği öğrenildi. Bu para içerisinde yaklaşık 2 milyar dolar paranın buharlaştığı ve platform sahibi tarafından kaçırıldığı düşünülüyor. Bunun da Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası olarak kayıtlara geçti.

   ŞİRKET ORTAKLIK İÇİN 4-5 GÜN SÜRE İSTEDİ

   Kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, sosyal medya hesapları Twitter ve Instagram’ı da kapattı. Thodex internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, yeni ortaklık nedeniyle devir işlemi yapılacağı ve bu gerekçe ile kullanıcılara önce 6 saat saha sonra da dört-beş gün siteyi kullanamayacakları duyuruldu.

   Thodex’ten yapılan açıklamanın tam metni şöyle: “Son 2 yıllık süreçte kripto varlıklara duyulan ilginin artması ve büyük aktörlerin; sektöre dahil olması ile birlikte, borsaların büyümesi ve yeni adımların atması da kaçınılmaz hale gelmiştir. İsmini anlaşma süreci tamamlandığında duyuracağımız; dünya çapında bilinirliği olan banka ve fon şirketleri; uzun süredir şirketimize yatırım yapmak istemekte ve ortaklık teklifinde bulunmaktadır. Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup; devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır.” denildi.

   YATIRIMCI ÇEKMEK İÇİN PORSCHE ÇEKİLİŞİ YAPTILAR

   Kripto para yatırımcıları ise, platformun yatırımcı çekebilmek için kullanıcılara 2 milyon Dogecoin dağıtacağını açıkladığını ifade ediyor. Özellikle son vaatleriyle birlikte diğer borsalardaki yatırımcıları bu borsaya çektiği düşünülüyor. Şirketi ilk kurduğunda adını duyurmak için Porsche çekilişi yapıldığı ve bu yolla yatırımcılarını artırıldığı belirtiliyor. Dolandırıcılık olayının duyulmasıyla birlikte binlerce kişi sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışırken, binlerce yatırımcı da Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunuyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.