Cumhurbaşkanı açıkladı: Kısa çalışma ödeneği uzatılıyor

   21.04.2021
   Cumhurbaşkanı açıkladı: Kısa çalışma ödeneği uzatılıyor

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Turizm Hastası dolayısıyla sektör temsilcilerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul etti. Burada yapılan görüşme sonunda kısa çalışma ödeneğine dair açıklamalarda bulundu.

   Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısa çalışma ödeneğine dair yaptığı açıklamada, tüm sektörler için geçerli olacak şekilde kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığını açıkladı. Peki, kısa çalışma ödeneği ne zamana kadar uzatıldı? Kısa çalışma ödeneği hangi tarihten itibaren uzatıldı? Kısa çalışma ödeneği uygulaması ne zaman sona erecek? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Turizm temsilcileriyle yapılan toplantıya dair açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm sektörünün sorunlarını ve beklentilerini gözden geçirdiklerini ve bu kapsamda milletin evinde verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirtti.

   Toplantıda, sektörel kazanımları nasıl daha ileriye götürebileceklerini ele aldıklarını aktaran Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin de tüm sektörler için Haziran ayına kadar uzatıldığını açıkladı.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMANA KADAR UZATILDI?

   Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantı sonrası yaptığı açıklamada, tüm sektörlerde geçerli olmak üzere Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını kapsayacak şekilde kısa çalışma ödeneği uygulamasının devem edeceğini söyledi.
   Turizm sektörüne yönelik de açıklamalarda bulunan Erdoğan, turizm sektöründe Mayıs ayında sona erecek olan KDV indirimlerinin de Haziran sonuna kadar devam edeceğinin müjdesini verdi.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 1 NİSAN’DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

   Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, kısa çalışma ödeneği uygulaması 1 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak. İlgili kanun, pandemi dolayısıyla bu uygulamayı uzatma yetkisini Cumhurbaşkanına veriyordu. Cumhurbaşkanı bu yetkiyi kullanarak uygulamayı 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

   KISA ÇALIMA ÖDENEĞİNDEN KAÇ KİŞİ YARARLANDI

   Pandemi döneminin başından bu yana toplam 3 milyon 850 bin kişi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Mart ayında ise bu uygulamadan 1 milyon 139 bin kişi yararlandı. Kısa çalışma ödeneği 31 Mart tarihi itibarıyla sona ermişti. Uygulamanın sona ermesiyle birlikte işçilerin önemli bir kısmı ücretsiz izne çıkartılmıştı.
   Kısa çalışma ödeneğinden, bu karar alınmadan önce kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunmuş ve başvuruları işyerleri tarafından İŞKUR’a bildirilen listedeki işçiler yararlanabilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.