Memurlukta yaş sınırı kaç? 35 yaş üstü memur olabilir mi?

   Memurlukta yaş sınırı kaç? 35 yaş üstü memur olabilir mi?

   Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek devlet kadrolarında memur olmak isteyen binlerce aday, memuriyete girişte yaş sınırlamasının olup olmadığını, varsa bu sınırın hangi yaşta olduğunu merak ediyor.

   Devlet kadrolarında memur olmanın belli başlı bazı şartları vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) girmek ve buradan belli bir puan almaktır. Yalnız sadece KPSS’ye giriş elbette yeterli değildir. Bununla birlikte memur olma şartlarının taşınıyor olması da gerekmektedir. Bu şartlardan birisi de yaş sınırıdır. Peki, KPSS ile memur olmanın yaş sınırı kaçtır? Tüm kamu kurumlarında yaş şartı aranıyor mu? 35 yaş üstü vatandaşlar memur olamıyor mu? Memuriyette yaş sınırı 35 mi? İşte konuya dair tüm detaylar…

   Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl düzenli olarak yapılan KPSS’ye girerek devlet memuru olma imkanına sahip oluyor. Tabi sadece sınava girmek yeterli değil. Sınava girmekle birlikte belirlenen puan şartını aşmak ve diğer devlet memurluğu şartlarını da taşımak gerekiyor. Devlet memuru olabilmek için aranan şartlar arasında yaş sınırı da mevcuttur. Bir çok bakanlık ve kamu kurumu memuriyet alımlarında yaş sınırı aramaktadır.

   KPSS’YE KİMLER GİREBİLİR?

   Lise mezunları, ön lisans mezunları, lisans mezunları, sınava başvuru sırasında mezun olmayan ancak sınavın geçerlilik süresi içerisinde okuduğu okuldan mezun olma ihtimali olanlar KPSS’ye rahatlıkla girebilirler. Örneğin, bir öğrenci liseden veya ön lisan programından mezunsa veya bu programlardan mezun olma ihtimali sınavın geçerli olacağı tarihe kadar mümkünse KPSS’ye girebiliyor. Yine lisans okuyan ve sınavın geçerlilik tarihine kadar mezun olabilecek durumu olanlar da KPSS’ye girebilir. Tabi burada şunu da belirtmek gerekir ki KPSS’ye girmede hiç kimse için herhangi bir engel yoktur. Ancak memuriyete atanmak için girilen sınavda söz konusu şartlar geçerlidir.

   MEMUR OLMAK İÇİN YAŞ SINIRI KAÇTIR?

   Memur olmak için sadece KPSS’ye girmek yeterli değildir. Bununla birlikte sınavdan belli bir puan almak ve memuriyetin gerektirdiği diğer şartları da taşımak gerekir. Bu şartlardan biri de yaş sınırıdır ve bu sınırlar yasa ile konulmaktadır. Devlet memurluğu alımlarında birçok devlet kurumu, 35 yaşını doldurmamış veya 40 yaşını doldurmamış şartı aramaktadır. Tabi bu sınır tüm devlet kurumları tarafından uygulanmamaktadır. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 40. Maddesinde devlet memuru olmanın alt ve üst yaş sınırı belirlenmiştir. 40. Maddede “18 yaşını tamamlayanlar ve herhangi bir meslek okulunu veya sanat okulunu bitirenler en az 15 yaşını doldurmuş olma ve mahkeme kararı ile ergin olmak (yargısal erginlik) şartıyla atanabilirler.” ifadesi yer almaktadır. Bu maddeye göre 18 yaşına giren ve diğer şartları taşıyan herkes memuriyete girebiliyor. Yani 35 yaşında veya 40 yaşında olanlar da memuriyete girebiliyor. Herhangi bir yaş engeli bulunmamaktadır.

   KPSS A GRUBU KADROLARDA YAŞ SINIRI VAR MI?

   KPSS A Grubundan alım yapan birçok devlet kurumu, memuriyete girecekler için 18 yaşını doldurmak ve 35 yaşını doldurmamış olmak şartı aramaktadır. Bu devlet kurumlarını ve memuriyet pozisyonlarını aşağıda açıklayacağız.

   KPSS B GRUBU KADROLARDA YAŞ SINIRI VAR MI?

   KPSS B Grubundan sınava girip devlet memuru olmak isteyenler için herhangi bir yaş sınırı konulmamıştır. Burada sadece kurumların belirlediği gerekli puanın alınması ve diğer şartların taşınması gereklidir. Yaşla ilgili herhangi bir sınırlandırma yoktur.

   SAĞLIK BAKANLIĞI ATAMALARINDA YAŞ SINIRI VAR MI?

   Sağlık Bakanlığı, memur alımlarında yaş sınırı arayan bakanlıklardan biridir. Memuriyet alımlarında adaylarda 18 yaşını doldurmuş ve 35 yaşını doldurmamış şartı aranmaktadır.

   ÖĞRETMENLİKTE YAŞ SINIRI VAR MI?

   Öğretmenlik bölümünden mezun olan on binlerce öğretmen adayı, mezun oldukları meslekte görev yapmak istiyorlar. Daha önceki yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaş sınırlandırması uyguluyordu. Yani 40 yaşını doldurmama şartı arıyordu. Ancak geçtiğimiz yıllarda bu sınırlandırma kaldırıldı. Artık her yaşta öğretmen adayı diğer şartları taşıması halinde öğretmen olabiliyor.

   DEVLET MEMURLUĞUNDA ARANAN GENEL ŞARTLAR NELERDİR?

   Devlet memurluğu için adayların genel ve özel şartları taşıması istenmektedir. Memuriyet için özel şartlar kurumlara göre değişmekle birlikte genel şartlar herkes için aynıdır ve aşağıdaki gibidir:

   • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
   • 18 yaşını doldurmuş olmak,
   • İstenilen yaş sınırı dahilinde olmak,
   • Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
   • Erkekler için askerliğini yapmış olmak veya tecil ettirmiş olmak,
   • Akli melekelerinin yerinde olması yani akıl hastalığının olmaması,
   • Memurluğa engel olacak yüz kızartıcı suçları işlememiş olmak,
   • Terörle irtibatlı veya iltisaklı olmamak.

   YAŞ ŞARTI ARAMAYAN DEVLET KURUMLARI VE KADROLARI HANGİLERİDİR?

   KPSS’ye girip memur olmak isteyen adaylar için yaş şartı aramayan kurum ve meslekler aşağıdaki gibidir:
   • Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlik mesleği alımları,
   • Üniversite Hastaneleri Sağlık personeli alımları,
   • KYK 4 B sözleşmeli yurt memuru alımları,
   • Sağlık Bakanlığı sözleşmeli alımları,
   • Tarım ve Orman Bakanlığı sözleşmeli alımları,
   • Adalet Bakanlığı sözleşmeli alımları,
   • Sivil memur alımı,
   • İtfaiye alımları,
   • Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı çalışılan yerlerdeki personel alımları, yaş sınırı aramamaktadır.

   YAŞ ŞARTI ARAYAN KURUMLAR HANGİLERİDİR?

   KPSS A grubundan sınava girip memur olmak isteyen adaylarda yaş sınırı aranmaktadır. Örneğin, uzman yardımcılığı, denetçi yardımcılığı, müfettiş yardımcılığı, denetçi yardımcılığı, stajyer kontrolörlük gibi kadrolara alımlarda yaş sınırı konulmaktadır. Bununla birlikte Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi alımlarında 35 yaş sınırı, İçişleri Bakanlığı Polis memuru alımlarında kadınlar için 28, Erkekler için 30 yaş sınırı uygulamaktadır. Kalkınma ajanslarına uzman ve destek personeli alımlarında da 50 yaş şartı aranmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.