Güncel bilirkişi ücretleri ne kadar?

   Güncel bilirkişi ücretleri ne kadar?

   Bilirkişilere ödenecek ücret ve giderlerin miktarları ile bu ücretlerin nasıl ve ne zaman ödeneceğine ilişkin esasların belirlendiği “2021 Yılı Bilirkişi Asgari Ücret Tarifesi” Resmi Gazete’de yayımlanarak 01.01.2021 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

   Gerek mahkemelerde gerek icra dairelerinde gerekse başka konularda bilirkişilik yapan binlerce çalışan, 2021 yılında bilirkişi ücretlerinin ne kadar olduğunu ve ne zaman ödendiğini merak ediyor. Bilirkişi ücretlerini belirleyen “Bilirkişi Asgari Ücret Tarifesi” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre 2021 yılı asgari ücret tarifelerine dair detay belli oldu. Peki, 2021 yılı bilirkişi ücretleri ne kadar? Bilirkişi ücretleri ne zaman ödenir? Güncel bilirkişi ücretleri ne kadar? İşte konuya dair tüm detaylar…

   GÜNCEL BİLİRKİŞİ ÜCRETLERİ NE KADAR?

   12.26.2020 tarihinde yayımlanan ve 01.01.2021 tarihinden itibaren geçerli olacak olan bilirkişi asgari ücret tarifesi aşağıdaki gibidir:

   • İcra ve iflas daireleri ile satış memurluklarında görülen işler bilirkişilik yapanlara 240 lira,
   • Sulh hukuk, icra hukuk mahkemelerinde görülen davalarda bilirkişilik yapanlara 240 lira,
   • Tüketici ve icra ceza mahkemelerinde görülen davalarda bilirkişilik yapanlara 240 lira,
   • Asliye hukuk mahkemelerinde görülen davalarda bilirkişilik yapanlara 400 lira,
   • Aile mahkemeleri, iş mahkemeleri ve kadastro mahkemelerinde görülen davalarda bilirkişilik yapanlara 320 lira,
   • Asliye ticaret ile fikri ve sınai haklar mahkemelerinde görülen davalarda bilirkişilik yapanlara 485 lira,
   • İdare ve vergi mahkemelerinde görülen dava ve işlerde bilirkişilik yapanlara 400 lira,
   • Cumhuriyet Başsavcılıklarında yürütülen soruşturmalar ve Sulh ceza hakimliklerinde görülen işlerde bilirkişilik yapanlara 240,
   • Asliye ceza mahkemelerinde görülen dava ve işlerle bilirkişilik yapanlara 400 lira,
   • Ağır ceza mahkemelerinde görülen dava ve işlerde bilirkişilik yapanlara 485 lira,
   • Bölge adliye ve Bölge idare mahkemelerinde görülen dava ve işlerde bilirkişilik yapanlara 510 lira,
   • Yargıtay ve Danıştay’da ilk derece mahkemesi sıfatıyla görülen dava ve işlerde bilirkişilik yapanlara 640 lira bilirkişilik ücreti verilmektedir.

   BİLİRKİŞİ ÜCRETİ NE ZAMAN ÖDENİR?

   Bilirkişi ücretinin ödeneceği tarihle ilgili kesin bir tarih belirtilmemiştir. Bilirkişilik raporu, mahkemenin şekline göre değişiklik göstermektedir. Bazı mahkemeler bilirkişi raporundan kısa bir süre sonra ödemeyi gerçekleştirirken, bazı mahkemeler de dosya için yeteri kadar gider ödeneği olmadığı için ileri bir tarihe erteleyebilmektedir.

   TARİFEDE YAZAN BİLİRKİŞİLİK ÜCRETLERİ HANGİ DURUMLARDA ARTIRILABİLİR?

   Görevlendirmeyi yapan makam, anayasaya ve hayatın olağan akışına uygun olarak aşağıdaki durumlarda tarifede yazan ücretlerde artırıma gidebilir.

   • Bilirkişinin vasfı ile ilgili mahkemelerde görülen dava ve işlerde yaşanan bilirkişi temini sıkıntısı gibi durumlarda ücret artırılabilir.
   • Görülen dava ve uyuşmazlığın niteliği ile dosya ve eklerinin kapsamı da ücret artırmada bir sebeptir.
   • Bilirkişilerin görevlendirme yapılan yerlere gelmeleri için gereken süre ortalamanın üzerinde bir süre ise yine ücret artırımına bir sebeptir.
   • İlgili dava ve işlerde inceleme için geçirilen süre de yine ücret artırımına sebeptir. Belli bir süreyi aşan incelemeler ve raporlarda ücret artırılabilir.
   • İlgili dava ve işlerin rapor haricinde keşif gerektirmesi ve keşifte geçirilen süre de yine ücret artırım sebeplerindendir.

   BİLİRKİŞİ ÜCRETİ HANGİ DURUMDA ÖDENMEZ?

   Bilirkişi Yönetmeliği’nin 51. Maddesine göre, yapılan görevlendirmeye aykırı olarak rapor düzenlenmesi bilirkişilik ücretinin ödenmemesine veya gider adı altında ödeme yapılmamasına bir sebeptir. Görevlendirme yapan makam, rapordaki aykırılığın niteliğine göre belirlenen ücreti hiç ödemeyeceği gibi belirli bir kısmının ödenmemesine de karar verebilir.

   BİLİRKİŞİ ÜCRETİ ÖDEMELERİ NASIL YAPILIR?

   Bilirkişi ücretleri, görevlendirilen personel ya da ilgili mahkemenin yazı işleri müdürlüğü tarafından yasal vergi kesintileri yapıldıktan sonra ödenmektedir. Bilirkişi tarifesinin 5. Maddesi ise, belirlenen bilirkişi giderleri herhangi bir kesinti yapılmaksızın ayrı bir sarf kararına istinaden ödenir der.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.