Kredisiz konut satışlarında rekor

   20.04.2021
   Kredisiz konut satışlarında rekor

   Konut kredisinde faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte vatandaşlar konut satışlarında peşin almaya yönlendi. Bu kapsamda Mart 2021’de gerçekleşen konut satışlarında kredisiz satış tüm zamanların rekorunu kırdı.

   İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa Mart ayı konut satışlarına dair verileri paylaştı. Buna göre kredisiz konut satışları Mart ayında yıllık yüzde 36,9 artarak 89 bin 426 olarak gerçekleşti. Bu oran toplam konut satışlarının yüzde 80,4’üne denk geliyor. Yani Mart ayında satılan her 10 konuttan 8’i kredisi olarak satıldı. Bu oran bugüne kadar gerçekleşen kredisiz satışların en yükseği olarak kayıtlara geçti.

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) konut satışlarına ve banka kredi faizlerine dair verileri yayınladı. Bu verilere göre, kamu bankaları tarafından 2020 yılının Haziran ayında başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyasının etkisiyle ipotekli konut satışları zirveye yaklaşmış ve Temmuz ayında da 130 bin 721 adet ipotekli konut satışıyla tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

   2020 Haziranı’nın ilk günlerinden başlatılan kampanya kapsamında verilen konut kredilerindeki faiz oranları, Haziran’ın son haftasına gelindiğine ortalama yüzde 0,75 olarak gerçekleşmişti. Hem düşük faizli konut kredisi kampanyasının sona ermesi hem de faizlerin yükselmeye başlamasıyla birlikte ipotekli satışların toplam satışlardaki oranı gittikçe gerilemeye başladı.

   Bu güne geldiğimizde ise aradan geçen süre içerisinde verilen konut kredisi faiz oranları 9 Nisan 2021 tarihi itibarıyla yüzde 1,52’ye yükselmiştir. Yani bu da yıllık olarak yüzde 18,22’ye denk gelmektedir. Faizlerin bu şekilde yükselmesi vatandaşları peşin ve senetli alıma yönlendirdi. Buna bağlı olarak Mart ayında gerçekleşen kredisiz konut satışları 89 bin 426 sayısına ulaşarak tüm zamanların en yüksek kredisiz satış rekorunu kırdı.

   Buna göre bir hesaplama yapacak olursak; 100.000 lira kredi kullanan bir vatandaş bugün itibarıyla aylık 1,52 oranında faiz ödeyecekken yıllık yüzde 18,22 oranında faiz ödeyecek. Yani 100.000 lira krediye yıllık 18.220 lira faiz ödemesi yapacak.

   KREDİSİZ SATIŞ ORANI YÜZDE 80 OLDU

   İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, konut satışlarına dair yaptığı açıklamada, konut almak isteyen vatandaşlar için kritik kredi faiz oranının aylık yüzde 1 olduğunu belirterek, yüzde 1’in altındaki faiz oranlarında ipotekli satışlar artarken, yüzde 1’in üzerindeki faiz oranlarında ipoteksiz satışların arttığını söyledi.

   Geçtiğimiz yaz ayında gerçekleşen düşük faiz oranlı kredi kampanyası sayesinde çok yüksek satış rakamlarının görüldüğünü dile getiren Aşa, aradan geçen sürede faizlerin artmasına ve salgının devam etmesine rağmen Mart ayında 111 bin 241 konut satıldığını söyledi. Bunun da Tük halkının hala konuta ihtiyacının olduğunu gösteriyor değerlendirmesinde bulundu.

   Başkan Aşa, Mart ayında gerçekleşen ipotekli konut satışlarının toplam satış içerisindeki payının yüzde 19,6 olduğunu belirterek, kredisiz satışların ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 36,9 artarak 89 bin 426 olduğunu söyledi.
   Bu satışların da toplam konut satışları içerisindeki oranının yüzde 80,4 olduğunun altını çizen Aşa, burada vatandaşların yastık altı birikimlerini kullandığını söyledi. Mart ayında gerçekleşen her 10 konut satışından 8’inin kredisiz olduğunu söyleyen Aşa, senetli satışların da olduğunu ancak bu oranın peşin alınan orana göre çok düşük olduğunu söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.