Süreli engelli raporları 1 Eylül’e kadar geçerli sayılacak

   Süreli engelli raporları 1 Eylül’e kadar geçerli sayılacak

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, süreli engelli raporlarının sürelerine dair açıklamada bulundu. Bakan Selçuk, açıklamasında, süreli engelli raporu olan vatandaşların evde bakım yardımı ile engelli aylıklarından faydalanma süresini 1 Eylül 2021 tarihine kadar uzattıklarını duyurdu.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak kalması amacıyla süreli rapora sahip olan ve evde bakım parası ile engelli aylığı alanların raporlarının geçerliliğini 1 Eylül tarihine kadar uzattıklarını söyledi. Peki, süreli engelleri raporu nedir? Evde bakım aylığından kimler yararlanabilir? Engelli aylığı ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, süreli rapor, engelli aylığı ve evde bakım maaşı ile ilgili açıklamalarda bunundu. Bakan Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşların kalabalık ortamlardan uzak durmasını sağlamak amacıyla bazı gerekli adımları atmaya devam edeceklerini belirtti. Bu kapsamda evde bakım yardımı ve engelli aylığı alan engellilerin sağlık kurulu raporlarının geçerlilik sürelerini uzattıklarını belirtti. Bakan Selçuk açıklamasında, normal şartlarda süresi dolan raporların yenilenmesi gerektiğini, ancak artan koronavirüs vaka sayıları ve sağlık hizmet sunucularındaki yoğunluk nedeniyle engellilere sunulan hizmetlerde bir aksama yaşanmaması için süreli engelli raporu bulunan ve yenilenmemiş vatandaşların evde bakım yardımı ile engelli aylıklarını 1 Eylül 2021 tarihine kadar almaya devam edeceklerini söyledi.

   ENGELLİ AYLIĞI VE EVDE BAKIM PARASINDAN KAÇ KİŞİ YARARLANIYOR?

   Bakan Selçuk, şu an itibarıyla yaklaşık 535 bin kişinin evde bakım parası ve yaklaşık 800 bin kişinin engelli aylığı aldığını belirterek, bu vatandaşların mağduriyet yaşamaması için raporlarının geçerliliğini 1 Eylül tarihine kadar uzattıklarını söyledi. Yani engelli raporlarının 1 Eylül 2021 tarihine kadar yenilenmesi gerekiyor.

   SÜRELİ ENGELLİ RAPORU NEDİR?

   Engelli bireylerin, engelli aylığından yararlanabilmeleri için engelli raporuna ihtiyacı vardır. Bu raporlar süreli ve süresiz olarak iki şekilde verilir. Raporun süreli veya süresiz olacağını raporu veren sağlık kurulu heyeti hastanın durumuna göre belirler. Tedavi sonucuna göre engel oranı düzelebilecek ya da tamamen iyileşebilecek hastalara süreli engelli raporu verilirken, tedavi ile iyileşmesi mümkün olmayan hastalara süresiz engelli raporu verilir.

   EVDE BAKIM PARASI NEDİR?

   Hangi isim altında olursa olsun hane gelirlerinin tümünün toplamı esas alınmak suretiyle, hane içerisinde kişi başına düşen ortalama aylık gelirin, asgari ücretin net tutarının 3’te 2’sinden daha az olan ve bakıma ihtiyacı olan engellilere, engellinin bakımı için verilen sosyal yardımlara evde bakım parası denilir.

   ENGELLİ AYLIĞI NEDİR?

   Engelli aylığı, 2022 sayılı kanun gereği ekonomik yoksulluk içinde bulunan 18 yaşından büyük özürlü bireylerle kanuni olarak bakmakla yükümlü olunan 18 yaşını tamamlamamış özürlü yakınlarına bağlanan aylığa engelli aylığı denir. Engelli aylığı, 3 ayda bir ödenen bir aylıktır. Ödenecek miktar ise kişinin engel oranına göre değişiklik göstermektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.