Müteahhitler Birliği’nden düşük faizli konut kredisi çağrısı

   19.04.2021
   Müteahhitler Birliği’nden düşük faizli konut kredisi çağrısı

   Son yıllarda konut sektöründe ciddi sorunlar yaşanıyor. Her geçen gün artan maliyetler dolayısıyla fiyatları yükselen konut piyasası alıcıları da zor durumda bırakıyor. Hem alıcıların hem de satıcıların zor durumda olduğu bu dönemde piyasanın hareketlendirilmesi için çözüm önerileri ortaya atılıyor.

   Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), konut satışlarına ve finansmanına dair açıklamada bulundu. Müteahhitler Birliği yaptığı açıklamada, konut piyasasının hareketlendirilmesi için konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyaları veya alternatif gayrimenkul finansman modellerinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Peki, konut satışlarında düşük faizli kredi kampanyası hayata geçirilir mi? Farklı konut finansmanı sistemine geçiş olur mu? Konut kredisi faiz oranları ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Nisan ayına ilişkin İnşaat Sektörü Analiz Raporu’nu yayınladı. Raporda inşaat sektöründeki girdi maliyetlerinin sürekli arttığı belirtilirken, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İnşaat Maliyet Endeksi’nin yıllık bazdaki verilerine de yer verildi. TÜİK’in yıllık İnşaat Maliyet Endeksi verilerine göre, Ocak ayında yüzde 27,8 ve Şubat ayında da yüzde 27,6 arttığı bilgisi paylaşıldı.
   Paylaşılan raporda, inşaat sektöründe piyasa şartlarındaki hızlı değişim nedeni kurdaki dalgalanma, koronavirüs salgını ve finansal sorunların olduğu belirtildi.

   KONUT SATIŞLARI YÜZDE 22,9 DÜŞTÜ

   Geçtiğimiz yıl konut fiyatlarındaki artışın, inşaat maliyetlerindeki artışla paralel olduğu ifade edilen raporda, konut satışlarının 2021 yılının ilk çeyreğinde 2020 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 22,9 oranında düştüğü belirtildi.

   DÜŞÜK FAİZLİ KONUR KREDİSİ KAMPANYASI YAPILMALI

   Kredi faizlerinin oldukça yüksek olduğu bu dönemde özellikle sıfır konut satışlarına yönelik düşük faizli kredi kampanyalarının hayata geçirilmesi ve sektörün desteklenmesi gerektiği çağrısında bulunulan raporda, ilerleyen zamanlarda konut sektöründeki canlanmanın başka pek çok sektörleri de canlandırıcı düşünülürse alternatif gayrimenkul finansmanı modelleri geliştirilmesi gerektiği ifade edildi.

   DAR GELİRLİLER İÇİN KONUT HESABI UYGULAMASI

   Türkiye Müteahhitler Birliği, inşaat sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla alternatif konut finansmanı modellerinin geliştirilmesi gerektiğini özledi. Birlik, özellikle dar gelirliler için konut hesabı uygulamasının etkin hale getirilmesi önerilerinde bulunuyor.

   GÜNCEL KONUT FAİZ ORANLARI

   Bazı bankalara göre güncel faiz oranları aşağıdaki gibidir:
   • Akbank konut kredisi faiz oranı aylık yüzde 1,39
   • Ziraat Bankası konut kredisi faiz oranı aylık yüzde 1,37
   • Halkbank hesaplı evim konut kredisi faiz oranı aylık yüzde 1,38
   • İş Bankası konut kredisi faiz oranları aylık yüzde 1,45
   • Yapı Kredi konut kredisi faiz oranları aylık yüzde 1,50
   • Garanti BBVA konut kredisi faiz oranları aylık yüzde 1,54
   • ING konut kredisi faiz oranları faiz oranları aylık yüzde 1,64
   • ICBC TURKEY yeni Evim kredisi faiz oranları aylık yüzde 1,70 olarak güncellenmiştir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.