Yargıtay’dan emsal karar! Cumartesi günleri işgünü sayılacak

   19.04.2021
   Yargıtay’dan emsal karar! Cumartesi günleri işgünü sayılacak

   Yargıtay, milyonlarca özel sektör çalışanını ilgilendiren emsal bir karara imza attı. Cumartesi günü çalışılıp çalışılmayacağı, işverenin yönetim hakkı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

   Özel bir iş yerinde çalışan işçinin, Cumartesi günü çalışması dolayısıyla fazla çalışma ve hafta tatili ücreti alacağı için mahkemeye başvurması üzerine dosya Yargıtay’a gitti. Yüksek mahkeme, işverenin iş sözleşmesinde iş yerinde Cumartesi günlerini hafta tatili şeklinde düzenlemediyse iş günü olarak kabul edilmesi gerektiğine hükmetti. Peki, Cumartesi günleri için fazla çalışma ücreti alınabilecek mi? Cumartesi günleri tatil olarak kabul edilecek mi? İşte Yargıtay’ın Cumartesi kararına dair detaylar…

   Özel bir iş yerinde çalışan işçi, Cumartesi günleri çalışmasından dolayı fazla çalışma ve hafta tatili ücreti alacağının kendisine ödenmesi için İş Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Davalı iş yeri sahibi davanın reddini istedi. İş Mahkemesi ise davanın kısmen kabulüne hükmetti. Karardan memnun kalmayan her iki taraf da kararı istinaf etti. Devreye giren Bölge Adliye Mahkemesi Hukuk Dairesi, her iki tarafın avukatlarının itirazlarını reddetti. Bu kararı da davacı işçi temyize götürdü. Dosya bu kez Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’ne geldi ve Yüksek Mahkeme dosyayı inceleyerek emsal bir karara imza attı.

   İŞTE YARGIYAT’IN CUMARTESİ KARARI

   Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, ilk derece mahkemesinin davalı iş yerinde haftanın 5 gününün iş günü olduğunu ve Cumartesi – Pazar günlerinde çalışılması durumunda bu çalışmanın hafta tatili çalışması olduğunu kabul ederek hesaplama yaptığını belirti. Ancak Yüksek Mahkeme, iş yerinde normalde Cumartesi günlerinin çalışılması veya çalışılmaması işverenin yönetim hakkındadır dedi. Yargıtay, eğer bireysel veya toplu iş sözleşmesinde cumartesi gününün açıkça hafta tatili (akdi tatil) olduğu düzenlenmemiş ise o gününün işgünü sayılması gerektiğini, davalı iş yerinde ise haftanın 6 gününün iş günü ve 1 gününün hafta tatili olduğunun kabul edilmesi gerektiğine söyledi. Bu nedenle Yüksek Mahkeme, ilk derece mahkemesinin Cumartesi ve Pazar günlerini hafta tatili olarak kabul etmesinin hatalı bir karar olduğunu ve bu hesaplama yöntemine göre fazla çalışma ücretinin davacı yararına değişmesi halinde, davalı yararına usuli kazanılmış bir hak oluşmayacağının kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

   Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, söz konusu nedenlerden dolayı temyiz edilen İş Mahkemesi ve Bölge Adliye Mahkemesi kararının bozularak ortadan kaldırılmasına, dosyanın da kararı veren ilk derece mahkemesine gönderilmesine oy birliği ile karar vermiştir.
   Bu karardan anlaşılacağı üzere artık Cumartesi ve Pazar günleri, iş sözleşmelerinde hafta tatili olarak belirtilmediği durumlarda Cumartesi gününün iş günü sayılmasına hükmedildi. Artık özel sektörde 6 gün mesai günü ve 1 gün hafta tatili olarak çalışılacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.