Emekli ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak? İşte üç farklı formül

   19.04.2021
   Emekli ikramiyelerine ne kadar zam yapılacak? İşte üç farklı formül

   Ramazan Bayramı yaklaştıkça emekli ikramiyelerine yapılacak zam oranları da merak diliyor. Milyonlarca vatandaş bayram ikramiyelerine ne kadar zam yapılacağını ve ikramiyelerin ne zaman hesaplarına yatacağını araştırıyor.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, emekli ikramiyelerine bu yıl enflasyon oranında artış yapılacağını ve bayram ikramiyelerinin ilki olan ramazan ikramiyesinin de Mayıs ayı başında ödeneceğini duyurmuştu. Kurban bayramı ikramiyelerinin ise Temmuz ortalarına doğru ödeneceğini söyleyen Erdoğan, ayrıca emeklilerin durumlarını iyileştirecek çalışmalar da yapıyoruz demişti. Peki, emekli ikramiyesine ne kadar zam yapılacak? Emekli ikramiyelerine enflasyon oranı kadar mı zam yapılacak? Zamlı emekli ikramiyeleri ne zaman hesaplara yatacak? İşte konuya dair detaylar…

   Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyelerine geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından zam yapılacağı müjdesi verilmişti. Cumhurbaşkanının zikrettiği zam oranı enflasyon oranı kadardı ancak net bir rakam ortaya çıkmamıştı. Emekli ikramiyeleri için üç farklı formül konuşulduğu iddia ediliyor. CNN Türk’ün haberine göre konuşulan 3 formülün detayları aşağıdaki gibidir.

   EMEKLİ İKRAMİYELERİNDE MEVCUT DURUM NE?

   Emekli ikramiyesi zamlarına geçmeden mevcut durumun ne olduğuna bakalım. Halihazırda emeklilere 3 yıldır 1.000’er lira emekli bayram ikramiyesi ödeniyor. Bu yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından emekli ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılacağı müjdesi verildi. Emekli ikramiyesinden yaklaşık 13 milyon vatandaş yararlanıyor. İkramiyeler, Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde hesaplara yatırılıyor. Ödemeler ayrıca bir hesaba yatırılmayıp emekli hesabına yatırılıyor. Mevcut durum bu şekilde ancak yeni ikramiyelere ne kadar zam yapılacağı belli değil. Şimdi konuşulan üç farklı formüle bakalım.

   EMEKLİ İKRAMİYELERİNE 3 FARKLI FORMÜL

   Cumhurbaşkanı Erdoğan emekli ikramiyelerine enflasyon oranında zam yapılacağını söyledi ancak şu en itibarıyla o miktar net olarak açıklanmadı. Sadece ortaya atılan bazı iddialar ve formüller var. Şimdi o formüllerin ne olduğuna bakalım. Öncelikle üç farklı formülden bahsediliyor.

   Birincisi, 6 ayda bir enflasyon artışının yansıtılması formülü. Bu formülün gerçekleşmesi durumunda ilk ikramiyeye Ocak ayındaki yüzde 8,36’lık enflasyon oranının yansıtılması şeklinde olacak. İkinci ikramiyeye de Temmuz ayında belli olacak olan enflasyon oranının yansıtılması şeklinde olacak. Konuşulan ilk formül bu şekilde özetleniyor. İlk formülün gerçekleşmesi durumunda ilk emekli ikramiyelerine 83,6 lira zam yapılacak. Bu da toplamda 1.083 lira olarak ödenecek.

   İkincisi, emekli ikramiye zamlarına yıllık enflasyon oranının yansıtılması şeklinde olacak. Buna göre 2021 yılı enflasyonu belli olmadığı için bir önceki yılın enflasyon oranı yansıtılacak. 2020 yılı enflasyonunun yansıtılması durumunda bu oran yüzde 14,60 şeklinde olacak. İkinci formülün gerçekleşmesi durumunda emekli ikramiyelerine 146 lira zam yapılacak. Bu da toplamda 1.146 lira olarak emekliye ödenecek.

   Üçüncüsü, 2018 yılından bu yana, yani emekli ikramiyelerinin verilmeye başlandığı yıldan bu yana meydana gelen toplam enflasyonun ikramiyelere yansıtılması şeklinde olacak.
   Tabi bunlar sadece konuşulan ve gündeme getirilen senaryolar şeklinde henüz bu konuda net bir adım atılmış değil. Bakalım ilerleyen günlerde zam oranı ne kadar olacak.

   BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

   Bayram ikramiyeleri üç yıl önce başladı ve halen ödenmeye devam ediyor. 1.000’er lira olarak başlayan ikramiyelere henüz zam yapılmadı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan bu yıl enflasyon oranında zam yapılacağının müjdesini verdi.
   Zamla birlikte ikramiyelerden ilki olan Ramazan Bayramı ikramiyesinin Mayıs ayı başında hesaplara yatırılacağını söyledi. Erdoğan, Kurban Bayramı ödemesinin ise Temmuz ortalarında hesaplara yatırılacağının bilgisini verdi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.