TESK Başkanı Palandöken’den nakdi ücret desteği çağrısı

   17.04.2021
   TESK Başkanı Palandöken’den nakdi ücret desteği çağrısı

   Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, nakdi destek ücretlerine dair hükümete çağrıda bulundu. Palandöken, daha önce kapsamı genişletilen nakdi ücret desteğine yeni iş sektörlerinin de eklenmesi çağrısında bulundu.

   TESK Başkanı Palandöken, nakdi ücret desteğinin sadece yiyecek-içecek sektörü ile İçişleri Bakanlığı tarafından en son yayınlanan genelgede faaliyetlerine ara verilen meslek çalışanlarının yararlandığını belirterek, bir yıldır iş yapamayan diğer bazı mesleklerinde nakdi ücret desteği kapsamına alınması çağrısında bulundu. Peki, hangi meslekler nakdi ücret desteğinden yararlanıyor? Hangi meslekler nakdi ücret desteğine dahil edilmeli? Nakdi ücret desteği ne kadar? İşte konuya dair detaylar…

   HANGİ MESLEK GRUPLARI NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNE DAHİL EDİLMELİ?

   Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, nakdi ücret desteklerinin kapsamının genişletilmesine dair açıklamalarda bulundu. Palandöken, sadece yeme içme sektörüyle İçişleri Bakanlığı’nın son genelgesi ile faaliyetlerine ara verilen mesleklerin nakdi ücret kapsamına alındığını belirterek, bir yıldır doğru düzgün iş yapamayan okul servis aracı sahipleri, kantin işletmecileri, kırtasiyeciler, halk otobüsü ve dolmuş çalışanlarının da nakdi ücret desteği kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ KAPSAMI GENİŞLİYOR

   Nakdi ücret desteği kapsamının genişletilmesine dair TBMM’de torba kanun çalışmanın devam ettiğini belirten Palandöken, Ramazan ayında faaliyetleri sınırlandırılan yiyecek-içecek sektörü için getirilen nakdi ücret desteğinin kapsamının genişletildiğini söyledi. Buna ilave olarak İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan son genelge faaliyetlerine ara verilen; halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezleri, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parkları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi ve benzeri yerler, internet kafe salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonu gibi iş yerlerinin de nakdi ücret desteği kapsamına alınma ihtimalinin söz konusu olduğunu belirten Palandöken, bunun gibi 415 meslek kolunun tamamının pandemiden olumsuz etkilendiğini ve bu mesleklerin de nakdi ücret desteği kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

   Koronavirüs salgını dolayısıyla ir yıldır iş yapamayan okul servis araçları, kantinler, kırtasiyeciler, halk otobüsçüleri ve dolmuşçularla bu sektörde çalışanların da nakdi ücret desteği kapsamına alınması gerektiğini söyleyen Bendevi Palandöken, ayrıca 31 Mart’ta sona eren Kısa Çalışma Ödeneği’nin de yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini belirtti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.