Kripto paralar için vergi düzenlemesi yolda

   17.04.2021
   Kripto paralar için vergi düzenlemesi yolda

   Merkez Bankası’nın kripto parayı “gayri maddi varlık” olarak tanımlaması ve ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklamasının ardından pek çok kripto para sahibi, kripto paralara vergilendirme geleceğini konuşmaya başladı. Bazı uzmanlar kripto paranın “gayri maddi varlık” olarak tanımlanmasının vergi alınmasına yönelik bir tanımlama olduğunu söylerken bazı uzmanlar da vergilendirme için kanuni düzenlemesinin olması gerektiğini savunuyor.

   Bu ihtimallerle birlikte hem Maliye Bakanlığı hem de SPK kulislerinde vergi düzenlemesi yapılması durumunda kripto paraların yasal olarak tanınması anlamı taşıyacağı için farklı ülkelerin kararlarının beklenilmesi de konuşuluyor. Peki, kripto paralara vergi gelecek mi? Kripto paralara vergi ne zaman gelecek? İşte konuya dair detaylar…

   Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem, Merkez Bankası’nın aldığı kararla ilgili açıklamada bulundu. Ertem açıklamasında, kripto paraların kullanılması tasarrufu konusunda yeni düzenlemelerin yapılacağını ve ilgili devlet kurumlarının gerekli hazırlıkları yapmaya devam ettiğini belitti.

   Merkez Bankası’nın kripto varlıklara dair aldığı kararla ilgili Reuters’ın sorularını yanıtlayan Ekonomi Politikaları Kurulu üyesi Cemil Ertem, bir soruya verdiği cevapta, Merkez Bankası’nın attığı adımın çok önemli olduğunu ve kripto paraların genel eşdeğer olma fonksiyonunu yasaklamasının çok yerinde bir karar olduğunu söyledi. Kripto paraların merkezi olmayan bir tasarruf aracı olduğunu, Türkiye ve dünyada regülasyonların henüz söz konusu olmadığını belirten Ertem, dolayısıyla bu kripto varlıkların para birimi gibi kullanılmasının kurumlara ve bireylere telafisi mümkün olmayan hasar verebileceğini söyledi.

   KRİPTO PARALARA KARŞI İLK SINIRLAYICI KARAR
   Cemil Ertem, Türkiye’de bu güne kadar hiçbir denetimin uygulanmadığı kripto paraların alışverişte kullanılmasının yasaklanmasının ilk sınırlayıcı düzenleme olduğunu ve bu kararın kripto varlıkların kullanıldığı faaliyet alanlarını sınırlandırdığını söyledi. Ertem halihazırda kripto paralara dair ilgili devlet birimlerinin reform programı kapsamında düzenlemeler yaptığını da söyledi.

   BİTCOİN YÜZDE 3 DEĞER KAYBETTİ

   Dün itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasının yasaklanması sonrası kripto para fiyatları, başka ülkelerin de benzer kararlar alabilme endişesiyle düşüşler yaşadı. Bu karardan sonra Bitcoin yaklaşık yüzde 3 oranında değer kaybı yaşadı. 62 bin dolar seviyesini aşarak rekor kıran Bitcoin, 61 bin dolar civarlarına geriledi.

   KRİPTO PARA İLK KEZ RESMİ OLARAK TANIMLANDI

   Merkez Bankası’nın hazırladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle Türkiye’de ilk kez “Kripto Varlık” tanımını yapılmış oldu. Yönetmeliğe göre kripto paralar “Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıklar” olarak tanımlanmıştı. Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı ödeme aracı olmasının yasaklanması karar, 30 Nisan 2021 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.