2021 ÖTV indirimi ne zaman yapılacak? 2021 ÖTV araç indiriminde son durum ne?

   2021 ÖTV indirimi ne zaman yapılacak? 2021 ÖTV araç indiriminde son durum ne?

   Geçtiğimiz günlerde enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla birlikte 2021 yılında ÖTV indirimi olacak mı veya ÖTV indirimi ne zaman olacak merak ediliyor. Sıfır kilometre veya ikinci el araç alacak milyonlarca vatandaş, 2021 ÖTV indirimi ne zaman yapılacak? 2021 yılında ÖTV indirimi gelecek mi gibi soruların yanıtlarını arıyor. merak ediyor.

   Koronavirüs salgınıyla birlikte hemen hemen tüm sektörlerde iyi veya kötü etkilenmeler oldu. Salgından online ticaret siteleri ve firmaları olumlu etkilenirken, fiziki olarak çalışma gerektiren şirketlerde olumsuz gelişmeler yaşandı. Otomotiv sektörü de olumsuz etkilenen sektörlerden oldu. Araç üretimi durdu ve bu da fiyatların neredeyse yüzde 50 oranında artmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıl yapılan ÖTV indirimleriyle araç satışlarında ciddi hareketlilikler yaşanmıştı. Peki, 2021’de ÖTV indirimi olacak mı? Sıfır veya ikinci el araçlar için ÖTV indirimi uygulanacak mı? 2021 ÖTV indirimi ne zaman yapılacak? İşte 2021 ÖTV indirimlerine dair tüm detaylar…

   2021 YILINDA ÖTV İNDİRİMİ OLACAK MI?

   Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), lüks tüketim mallarına veya ürünlerine maktu veya oransal olarak uygulanan özel bir vergi türüdür. Pek çok mal ve ürün Özel Tüketim Vergisi’ne tabidir. Pahalı ve lüks araçlar da bu ürün ve mallar arasında yer almaktadır. Geçtiğimiz yıllarda uygulanan ÖTV indirimiyle araç satışlarında ciddi hareketlilik yaşanmıştı. Koronavirüs salgınının dünyaya yayılmasıyla birlikte araç satışları düşmüş ancak fiyatlar neredeyse yüzde 50 oranında zamlanmıştı. Bu da satışları durma noktasına getirdi. 2020 yılı boyunca vatandaşlar ÖTV indirimi beklerken ÖTV zammıyla karşılaşmışlardı. 2021 yılındaki beklenti ise ÖTV indiriminin gelmesi yönünde. Peki, 2021 yılında ÖTV indirimi olacak mı?

   Bazı basın yayın kuruluşlarında yer alan haberlere göre, Hükümetin ÖTV indirimi ile ilgili bir çalışmasının olduğu iddia ediliyor. İddia edilen çalışmanın detaylarına göre ÖTV indiriminden yararlanmanın bazı şartları bulunuyor ve bu şartların sağlanması durumunda ÖTV indirimi uygulanacak.

   Araç satın alacak olan vatandaşlar, bu aracı belirli süre satmama taahhüdünde bulunurlarsa devlet bu vatandaşlara kademeli ÖTV indirimi imkanı sunacak. Bunu örnekle açıklayacak olursak şöyle diyebiliriz. Bir vatandaş ihtiyacı olan arabayı satın aldı ve bunu 5 yıl satmama taahhüdünde bulundu. Bu vatandaşa belirli oranda ÖTV indirimi uygulanacak. Yine bir vatandaş ihtiyacı olan arabayı satın aldı ve 3 yıl satmama taahhüdünde bulundu. Bu vatandaşa da belli oranda ÖTV indirimi uygulanacak ancak daha az oranda bir indirim uygulanacak. Yani bu taslağa göre aracını daha uzun süre satmama taahhüdünde bulunanlara daha fazla ÖTV indirimi uygulanacak.

   2021 ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN OLACAK?

   2021 yılında ÖTV indirimi ile ilgili yukarıda da belirttiğimiz gibi bir çalışmanın olduğu iddia ediliyor. Ancak bu durum henüz devlet yetkilileri tarafından açıklanmış değil. Bu nedenle 2021 yılında ÖTV indiriminin ne zaman uygulanacağı belli değil. Söz konusu yukarıdaki iddia gerçekleşirse 2021 yılı bitmeden ÖTV indiriminin gelmesi bekleniyor.

   ÖTV HANGİ ÜRÜNLERE UYGULANIYOR?

   Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), bazı lüks tüketim mal ve ürünlerine uygulanan bir vergi türüdür ve Katma Değer Vergisi’nden (KDV) farklıdır. KDV, mal veya ürünün el değiştirmesinden alına bir vergi iken; ÖTV, malın ithal edilmesi ve üretilen ürünün ilk alıcısına satılması sırasında ortaya çıkmaktadır. İkinci el olarak satılan mallarda ÖTV uygulanmaz. Yani sadece sıfır mal ve ürünlerin ilk defa satılması sırasında uygulanır.

   ÖTV, kanunlarda yer alan bilgilere göre 4 farklı mal ve ürün türünden alınmaktadır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
   1- Benzin, kömür, fosil atık ve mazot gibi çevreye zarar veren akaryakıt ve yağ türevleri ürünlerden,
   2- Lüks araç, mücevher ve kürk gibi lüks tüketim mallarından,
   3- Tütün, alkol ve bunların türevleri gibi sağlığa zarar veren ürünlerden,
   4- Beyaz ve kahverengi eşya türevlerinden ÖTV alınmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.