Emlakçılıkta yeni dönem! Yetki belgesi alma şartları değişti

   16.04.2021
   Emlakçılıkta yeni dönem! Yetki belgesi alma şartları değişti

   Taşınmaz ticareti yapan emlak işletmecilerine dair yeni bir karar alındı. Karar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre herkes işletme yetki belgesi verilmeyecek.

   Ticaret Bakanlığı’nın Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’i, bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, taşınmaz ticareti yapan emlak işletmesine yetki belgesi verilebilmesi için, işletme sahibinin en az ilköğretim mezunu olması gerekecek. Söz konusu yetki belgesinin verilebilmesi için daha önce lise mezunu olma şartı aranıyordu.

   YETKİ BELGESİ ALMA ŞARTLARI

   Yetki belgesine başvuruda bulunacak olan ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitime sahip işletme sahipleri, yetki belgesi başvurusunu yaptığı tarihten önceki son 5 yıl içinde en az 6 ay, bunların dışında kalanların ise en az 12 ay emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmaları gerekecek.

   14 Ekim 2020 tarihi itibarıyla taşınmaz ticareti ile ilgili gelir veya kurumlar vergisi ve meslek odası kaydı bulunan emlak işletmesinin o dönemdeki sahibi gerçek kişi ise, yetki belgesi başvurusunda ilköğretim mezuniyeti şartı aranmayacak. Yine işletmenin tüzel kişi ya da şube olması halinde, o tarihte taşınmaz ticareti faaliyetlerini yürüten yetkili temsilcilerden birinin yetki belgesi başvurusunda da ilköğretim mezunu olma şartı aranmayacak. Söz konusu yukarıdaki tarik daha önce 5 Haziran 2018 olarak belirlenmişti.

   MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALMA SÜRESİ UZATILDI

   Emlak işletmenlerinden sorumlu emlak danışmanlarına verilen “Mesleki Yeterlilik Belgesi” muafiyetlerden yararlanma süresi de 31 Temmuz 2021 tarihine kadar uzatıldı.

   14 Ekim 2020 tarihi itibarıyla taşınmaz ticareti ile ilgili gelir veya kurumlar vergisi ya da meslek odası kaydı bulunan emlak işletmelerinin, kendilerinden sorumlu emlak danışmanlarınca 31 Temmuz 2021 tarihine kadar kadar yapılan Yetki Belgesi başvurularında Mesleki Eğitim Şartı aranmayacak ve belge bu işletme sahiplerine dorudan verilecek. Söz konusu işletmeler, bu şartı taşıdığını gösteren belgeyi 31 Aralık 2021 tarihine kadar “Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi’ne aktarılacak veya Ticaret İl Müdürlüğü’ne teslim edilecek.
   Bu tarihten itibaren işletmelerde emlak danışmanı olarak çalışacakların adli sicil şartlarını taşıyor olması gerekecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.