Türk Hava Yolları pilot maaşları ne kadar 2021?

   Türk Hava Yolları pilot maaşları ne kadar 2021?

   Pilotluk, son yılların en gözde mesleklerinden birisi olmayı başardı. Özellikle çalışma koşulları, maaşları ve mesleğin verdiği heyecan pilotluğun en gözde mesleklerden birisi olmasında büyük rol oynuyor.

   Eğitim öğretime başlayan her genç, hangi mesleği seçebileceğini, hangi mesleğin daha yaşanabilir şartlarda olduğunu ve hangi mesleğin maaşlarının daha iyi olduğunu düşünerek meslek seçimine yön veriyor. Özellikle üniversiteye başlayan öğrenciler arasında bu düşünce çok daha yoğun olarak bulunuyor. Bu kapsamda pek çok genç pilotluk mesleği hakkında araştırmalarda bulunuyor. Türk Hava Yolları’nda pilot nasıl olunur, Türk Hava yolları pilot maaşları ne kadar ve Türk Hava Yollarında pilot olma şartları nelerdir gibi soruların cevapları araştırılıyor. Peki, Türk Hava Yolları pilot maaşları ne kadar? THY pilotları 2021’de ne kadar maaş alıyor? THY pilotu olma şartları nelerdir? İşte Türk Hava Yolları pilot maaşlarına dair tüm detaylar…

   Pilotluk mesleği son yılların en gözde mesleklerinden biri haline geldi. Bunda en büyük etken çalışma şartları, aldıkları maaş ve tazminatlar, seyahat edebilme imkanı, özgürce uçmak ve benzeri durumlardır. Özellikle iş bulmanın ve kariyer yapmanın oldukça zorlaştığı günümüzde alınan eğitimle garanti meslek arayışı oldukça hız kazanmış durumda. Pilotluk mesleği de bunlardan biri. Pilot olacak adaylar çok özel ve çok pahalı bir eğitimden geçiyor ve eğitimlerini başarıyla bitirdiklerinde hayalini kurdukları pilotluk mesleğine kavuşuyor. Havacılık sektörü her geçen yıl daha da büyümeye devam ediyor. Sektördeki gelişmeler ve sunduğu imkanlar, pilotluk mesleğini daha da cazip hale getiriyor. Pilotluk üzerinden kariyer yapmak isteyen geçlerin sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor. Türkiye’de her yıl ortalama 750 ila 1000 kişilik pilota ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyaç dünya genelinde yaklaşık 20 bin pilot civarındadır. Türkiye’de her pilot adayı, Türk Hava Yolları’nda pilot olmayı hedeflemektedir. Çünkü THY diğer özel şirketlere göre daha çok maaş ve tazminat vermektedir. Çalışma koşulları da diğer özel şirketlere göre daha insanidir. Peki, Türk Hava Yolları’nda pilot nasıl olunur ve Türk Hava Yolları pilot maaşları ne kadardır bunlara bakalım.

   TÜRK HAVA YOLLARI’NDA PİLOT NASIL OLUNUR?

   Türk Hava Yolları (THY), bu yıl itibarıyla yaklaşık 5.000 kişilik pilot ordusuyla hizmet vermektedir. Bu pilot ordusuna her yıl belli sayıda pilot ekleyerek yoluna deva ediyor. Türk Hava Yolları (THY) pilotlarını THY Aydın Çıldır Uçuş Akademisi’nde özel olarak yetiştirmektedir. Bununla birlikte başka uçuş etiğim okullarında da pilot yetiştirilmektedir. Kendi eğitim okulunda yetiştirilen pilot sayısının yeterli olmadığı durumlarda anlaşmalı olduğu uçuş akademilerinden pilot ihtiyacını karşılamaktadır.
   Yalnız günümüzde pilotluk eğitimi için yüksek meblağlar gerekmektedir. Bu kapsamda bir kişi pilotluk eğitimi için ortalama 400.000 lira gibi bir parayı gözden çıkarması gerekiyor. Bu miktar karşılığında adaylara yaklaşık 240 saatlik bir pilot eğitimi veriliyor.

   TÜRK HAVA YOLLARI PİLOT MAAŞLARI NE KADAR?

   Türk Hava Yolları’nda (THY) görev yapan pilotların maaşları, kaptan pilot veya ikinci pilot olma durumuna göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte uçuş tazminatları ve ikramiyeler gibi ek ödeneklerle de maaş miktarları değişiklik göstermektedir. 2021 yılı itibarıyla Türk Hava Yolları yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre pilotlara aylık ortalama 60.000 lira gibi bir maaş ödenmektedir. Bunun üzerine ikramiye, tazminat ve benzeri gibi ek ödemeler ve harcamalar da eklenince bir pilot yaklaşık 100.000 liraya kadar maaş alabilmektedir. Tabi her pilot bu kadar alamıyor. Kişisel durumuna göre 70.000 lira da alan oluyor, 60.000 lira da alan oluyor. THY’de görev yapan ikinci pilotlara da ortalama 40.000 lira maaş ödemesi yapıldığı belirtiliyor. Bunlar ek ödeme ve tazminatlar dışında kalan sadece maaş ödemeleridir. Ek ödemelerle birlikte bu miktar daha da yükselmektedir.

   TÜRK HAVA YOLLARI PİLOTU OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

   Türk Hava Yolları’nda pilot olmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:
   • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
   • En az lise mezunu olmak,
   • Yabancı dil (İNGİLİZCE) seviyesi iyi olmak,
   • Erkek adalar için boy en az 165 cm ve en çok 195 cm olmak,
   • Kadın adaylar için boy en az 160 cm ve en çok 195 cm olmak,
   • Erkek adaylar için askerliği yapmış olmak veya eğitim başlangıcı itibarıyla en az 2 yıl tecilli olmak,
   • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkilendirdiği hastanelerden sağlık kurulu raporu almak.
   • Adli sicil kaydı bulunmamak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.