Kısmi kapanma kararlarında neler var? Sokağa çıkma yasağı hangi saatleri kapsıyor?

   Kısmi kapanma kararlarında neler var? Sokağa çıkma yasağı hangi saatleri kapsıyor?

   Koronavir salgınında vaka sayılarının 60 binlere ulaşması ve ölümlerinde 250’nin üzerine çıkması ek önlemler ve tedbirler almayı beraberinde getirdi.

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan kabine, ramazan ayında uygulanacak koronavirüs tedbirlerine dair karar aldı. Kabinede alınan kararları Cumhurbaşkanı Erdoğan bizzat açıkladı. Buna göre, ramazan ayının ilk iki haftasında “kısmi kapanma” uygulanacak. Vakaların düşmezse buna ilave olarak ek tedbirler getirilecek. Peki, kısmi kapanmada hangi tedbirler var? Sokağa çıkma yasağı hangi saatlerde başlıyor? Fırın ve marketler kaçta kapanacak? Lokantalar açık olacak mı? İşte madde madde kısmi kapanma tedbirleri…

   13.04.2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan kabinede alınan kararlar doğrultusunda 81 ile İçişleri Bakanlığı Genelgesi gönderildi. 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanma uygulanacak. Kabinede alınan kararlar ve şu şekildedir.

   SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HANGİ SAATLERDE UYGULANACAK?

   Hafta içerisini kapsayan Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri akşam saat 19:00’dan başlayıp sabah 05:00’e kadar; hafta sonları ise Cuma akşamı Saat 19.00’da başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri sabah saat 05.00’e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
   • Sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonları; market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler saat 10.00 ile 17.00 arasında açık olacak.
   • 65 yaş üzeri ile 18 yaş altı olanlar hariç, zorunlu ihtiyaçları karşılamak için araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek.
   • Sokağa çıkma yasağının olduğu hafta sonları, ekmek üretimi yapan fırınlar ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ve buralara bağlı ekmek satan bayiler açık olacak. Buralarda sadece ekmek satışı yapılabilecek.
   • Ramazan ayı boyunca iftar saatlerine yakın zaman diliminde pide kuyruğu ve yoğunluğu oluşmaması için pide ve ekmek üretimi en az bir saat önceden sonlandırılacak. İftar saatine kadar sadece üretilen pide ve ekmeklerin satışı yapılacak. İftardan sonra yine normal şekilde çalışabilecek.

   BAKKAL VE MARKETLER HANGİ SAATLERDE AÇIK OLACAK?

   Market ve zincir marketler hafta içi saat 10:00 ile 18:00 saatleri arasında; hafta sonu ise 100: ile 17:00 arasında açık açık olacak.

   KAFE VE LOKANTALAR AÇIK OLACAK MI?

   Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar bayram sonuna kadar kapalı olacak. Lokantalar ise sadece paket servis ve gel-el hizmeti şeklinde faaliyet gösterebilecek.
   Tüm ramazan boyunca toplu iftarlar yasak olacak. Toplu iftarların yasak olacağı yerler sadece kamusal alan değil konaklama tesisleri, iş yerleri veya konutlar da buna dahil olacak.

   KAMUDA ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞTİ Mİ?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında kamuda çalışma saatleri değişti. Buna göre; mesai saatleri 10:00’da başlayacak ve 16:00’da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek çalışılacak.
   Kamu kurumlarında hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

   UZAKTAN EĞİTİME GEÇİLDİ Mİ?
   Okul öncesi eğitim kurumları ile sınava hazırlanan 8. ve 12. sınıflar dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitime geçecek.

   ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

   Sokağa çıkma yasağı uygulanan gün ve saatlerde zorunlu haller dışında özel araçlarla şehirlerarası seyahatlere izin verilmeyecek. Seyahatler sadece otobüs, uçak ve tren gibi toplu ulaşım araçlarıyla yapılacak.

   OTELLERİN DURUMU

   Turistik tesisler de dahil olmak üzere otel, motel, apart otel, pansiyon ve benzeri tüm konaklama tesislerinin içerisinde bulunan yeme-içme yerleri, sadece konaklamalı müşterilerle sınırlı olacak. Aynı masada en fazla iki kişiye servis açılacak.

   DÜĞÜN VE NİKAHLARA ERTELEME KARARI

   Evlendirme ve nikah dairelerinde, evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, 17 Mayıs 2021 tarihine kadar yapılamayacak. 17 Mayıs 2021 tarihine kadar herhangi bir şekilde nişan, kına, tören, merasim, düğün yapılmasına müsaade edilmeyecek.
   Ayrıca, düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.