Kripto paralar haczedilebilir mi?

   14.04.2021
   Kripto paralar haczedilebilir mi?

   Son zamanlarda en çok merak edilen konuların başında kripto paraların haczedilip haczedilemeyeceği konusu geliyor.

   Bitcoin başta olmak üzere yüzlerce kripto para birimi hem dünyada hem de ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya devam ederken, hukuki boyutları ile ilgili kafaları karıştıran sorular da gündeme geliyor. Bunlardan biri de kripto paraların haczedilip haczedilemeyeceği konusudur. Peki, kripto paralar haczedilebilir mi? Kripto paralar mal varlığından sayılır mı? Kripto para haciz işlemi nasıl gerçekleştirilir? İşte konuya dair detaylar…

   Uzmanlar, kripto paralara haciz gelmesiyle ilgili son dakika haberini yorumluyor. Sosyal medyada gündem olan, bazı sanal para borsalarının icra dairelerinden gelen talepler doğrultusunda vatandaşların kripto para hesaplarına bloke koyduğu yönündeki iddiaları değerlendiren uzmanlar, Türkiye ve dünyada kripto para kullanıcısının her geçen gün arttığını ve buradan bir gelir elde ettiğini belirterek, bunun da bazı tartışmaları ortaya çıkardığını söylüyor.

   KRİPTO PARALAR HACZEDİLEBİLİR Mİ?

   Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Av. Kürşat Ergün, AA’ya yaptığı açıklamada, kripto paralarla ilgili karşılaşılan sorunlarda nasıl bir yol izlenileceği, kripto para hesabına haciz işleminin uygulanıp uygulanamayacağı, kripto para hesaplarına bloke konulup konulamayacağı ve kripto paraların miras hukukuna konu olup olamayacağı gibi konuların sıklıkla gündeme geldiğini söyledi.

   Avukat Ergün, son zamanlarda gündeme gelen bazı kripto para borsalarının, icra daireleri tarafından gönderilen talepler doğrultusunda kişilerin borsa hesaplarına tedbir konulduğunu, hesaplardaki kripto para değerlerinin Türk lirası karşılığında satılarak, bedellerinin icra dosyalarına aktarıldığını belirtiyor.

   Kripto para borsalarının, ölen bir kişinin borsada tuttuğu her çeşit kripto para ve Türk lirası gibi varlıkları, mirasçıları tarafından talep edilmesi durumunda tüm bu varlıkların kendilerine transfer edilmesi isteğini yerine getirmeyi beyan ettiklerini belirten Kürşat, bu konu ile ilgili miras işlemleri açısından Türk Medeni Kanunu’nda ve İcra İflas Kanunu’nda borç tahsil işlemlerinde kripto paralara dair herhangi bir hükmün bulunmadığını söyledi.

   Söz konusu borsaların altığı bloke kararlarına karşı itirazların olması ve yargıya taşınması halinde ciddi sorunların yaşanabileceğini belirten Avukat Ergün, halihazırda bloke ve haciz işlemlerini yabancı merkezli kripto para borsalarında uygulanamadığını, olası tüm hukuki ihtilafların giderilmesi için öncelikle kripto paraların tanımının yapılması gerektiğini ve bunun Türk Hukuk Sistemi içerisinde yasal bir zemine oturtulması gerektiğini söyledi.

   HACİZ KONUSU MİRAS HUSUSUNA BENZİYOR

   Sosyal medyada gündeme gelen olayla ilgili açıklamada bulunan bir başka uzman isim ise ekonomist Erkan Öz oldu. Ekonomist Erkan Öz konuya dair yaptığı açıklamada, henüz kripto paranın haczedilmesi gibi bir durumun gerçekleşmediğini ve sadece borçlu olduğu iddia edilen kişinin kripto para hesabına bloke konulduğunu söyledi. Haciz konusunun biraz miras hususuna benzediğini belirten Öz, kripto paralar kimlik kayıtlarının tutulduğu merkezi borsalarda saklanıyorsa, yasal varisleri kişinin ölmesi durumunda kripto para varlıkları için talepte bulunabildiklerini söyledi. buna göre, alacaklılar da borçlunun mal varlığının bir parçası olan kripto paralar üzerinde hak iddia edebilmektedir.

   Merkezi olmayan ya da kullanıcı kimlik kayıtlarını tutmayan borsalarda kripto para saklayan kullanıcıların, söz konusu borsadaki varlıklarına erişmenin mümkün olmadığını belirten Öz, bir kişinin varlığını kripto paraya çevirip kayır dışı alanlara aktarması durumunda kendisinin de bu varlıkları kullanamayacağını söyledi. Mal varlığını bir şekilde harcamak ya da yatırım yapmak isteyenlerin, bunu yapabilmesi için yine kayıtlı ve merkeziyetçi bir borsa ya da yapılara ihtiyacı olduğunu belirten Öz, kimsenin kayıtsız ve merkeziyetçi olmayan borsa ya da yapılara varlık aktarmaya cesaretinin olmayacağını söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.