Bakan Selçuk açıkladı! Yiyecek ve içecek sektörü çalışanlarına prim desteği

   14.04.2021
   Bakan Selçuk açıkladı! Yiyecek ve içecek sektörü çalışanlarına prim desteği

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında toplanan kabineden ramazan ayına ilişkin korona tedbirlerine ilişkin kararlar çıktı. Alınan kararlar ramazan ayı boyunca etkin bir şekilde uygulanacak ve koronavirüs vakalarının kontrol altına alınması sağlanacak.

   Ramazanın birinci günü itibarıyla uygulamaya konacak olan koronavirüz kararları içerisinde ulaşımdan seyahat yasağına, kafeterya kısıtlamalarından lokanta kısıtlamalarına kadar birçok konu yer alıyor. Alınan en önemli kısıtlama kararlarından biri de yiyecek ve içecek sektörünün birçoğunun kapanması veya sadece paket servise geçmesidir. Hal böyle olunca yine bu sektörde çalışan binlerce işçinin izne gönderilmesi gündeme gelecek.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yiyecek ve içecek sektörü çalışanlarının mağdur olmaması için Nisan ve Mayıs aylarında bu sektörde çalışanlara destek sağlayacaklarını açıkladı.

   Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yiyecek ve içecek sektörüne yönelik destek ödemesi paketine ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada, Ramazan ayının içerisinde yer aldığı Nisan ve Mayıs aylarında yiyecek ve içecek sektörlerinde çalışanlara yönelik prim desteği sağlayacağı belirtildi.

   Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre, Mart ayında sigortalı olarak çalışan ancak Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme desteğinden yararlanamayan ve halen çalışmaya devam eden işçiler için prim desteği verilecek.
   İşverenler tarafından SGK’ya ödenen asgari ücret üzerinden hesaplanan primler bu dönemde Bakanlık tarafından ödenecek. Bu vesileyle işverenlerin yükü azaltılacak ve işçilerin işten çıkartılmasının veya ücretsiz izne gönderilmesinin önüne geçilecek.
   Prim desteği ile birlikte yine aynı sektörde çalışan ancak ücretsiz izne gönderilen sigortalılar için de maddi destek verilecek.

   İşverenlerin bu desteklerden yararlanabilmesi için, çalışanlarının sigortalılıklarını tamamlaması gerekiyor. Yani SGK’ya sigorta girişi yapması ve onları sigortalı olarak çalıştırıyor olması gerekmektedir. Prim ve destek ödemeleri İŞKUR üzerinden gerçekleştirilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.