Ziraat Bankası’ndan GÜBRETAŞ’a altın üretim kredisi

   Ziraat Bankası’ndan GÜBRETAŞ’a altın üretim kredisi

   Ziraat Bankası, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş.’ye kredi desteği verecek. Banka, GÜBRETAŞ’la Söğüt Maden Sahasındaki altın kaynağının ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla “İşbirliği Kredi Sözleşmesi” imzaladı.

   Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki GÜBRETAŞ Maden Yatırımları Anonim Şirketi, daha önce Bilecik’in Söğüt ilçesinde bulduğunu açıklamıştı. Toplam rezervi 109 ton olan altın madeninin ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla GÜBRETAŞ ve Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ile Ziraat Bankası Genel Müdürü’nün katılımıyla “Söğüt Altın Madeni Projesi”nin hazırlığına ilişkin olarak kredi ve işbirliği sözleşmesi imzalandı.

   Bilecik’in Söğüt ilçesinde GÜBRETAŞ’a ait arazide 2008 yılında keşfedilen ve işletilmesi için özel bir şirkete devredilen altın madeni, şirketin taahhüt ettiği yükümlülükleri yerine getirememesi üzerine iptal edilmişti. İşletmenin iptaline yönelik hukuki süreç 2019 yılında sonuçlanmış ve maden sahasının her türlü hakkı GÜBRETAŞ’a geçmişti. 2021 yılı Mart ayında ise maden sahasının ruhsatı da GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş.’ye devredildi. Maden sahasında yapılan araştırmada toplam 3,5 milyon osn altın kaynağının olduğu tespit edilmişti.

   MEVCUT ALTIN ÜRETİMİNİ YÜZDE 15 ARTIRACAK

   Maden sahasında bulunan altın varlığının Türk ekonomisi ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri açısından ciddi bir değeri ortaya koyduğunu belirten Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü ve GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fahrettin Poyraz, Türkiye’nin 2020 yılı altın ithalatının 288 ton ve üretiminin 42 ton olduğu göz önüne alındığında, Söğüt’te çıkartılacak altın madeni ile mevcut üretimin yüzde 15 daha artacağını söyledi.
   Maden kaynağının Türkiye ve dünyada dikkate değer bir altın tenörüne sahip olduğunu ve tespit edilen cevher yatağının hızlı bir şekilde üretime alınması için Şubat ayında ÇED sürecinin başlatıldığını belirten Başkan Fahrettin Poyraz, proje sahasında Akbaştepe ve Korudanlık olarak adlandırılan iki ayrı cevher damarının bulunduğunu ve madenin işletmesinin yüzde 95’lik kısmının yeraltı üretim yöntemiyle yapılacağını söyledi.
   Yapılacak olan tesiste ise yıllık 6 ila 7 ton arasında altın üretimi hedefleniyor.

   ÜRETİM AŞAMASINDA 800 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANACAK

   Altın madeni sahasındaki yatırımın büyüklüğü yaklaşık 450 milyon dolar olarak öngörülüyor. Madenin işletmesini ise GÜBRETAŞ Maden Yatırımları A. Ş. yapacak. Altın çıkarma işlemi, tamamen yerli imkanlarla ve Tarım Kredinin desteği gerçekleştirilecek.
   Yatırım tamamlanıp tam kapasite üretime geçildiğinde yaklaşık 800 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Poyraz, Ziraat Bankası ile imzalanan kredi sözleşmesiyle projenin hazırlık aşamasındaki finansman ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Başkan Poyraz açıklamasında, Ziraat Bankası’ndan sağlanan finansmanla projeye ait mühendislik ve inşaat çalışmalarına başlayacaklarını ve iki yıl içinde buradaki madeni üretmeye başlayarak Türk ekonomisine kazandıracaklarını söyledi.

   ZİRAAT BANKASI GENEL MÜDÜRÜ ALPASLAN ÇAKAR’IN AÇIKLAMALARI

   Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar yapılan anlaşmaya dair yaptığı açıklamada, Ziraat Bankası’nın ihracat odaklı ve cari dengeye olumlu katkı sağlayacak projelere kredi desteği politikalarını devam ettireceğini ve üretimle istikrarlı bir şekilde bağımsızlığımızı geleceğe taşıyacak bu tür projelerde yer almayı sürdüreceklerini söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.