Bilgisayar pazarındaki son durum ne? En çok hangi marka satıyor?

   Bilgisayar pazarındaki son durum ne? En çok hangi marka satıyor?

   Koronavirüs salgını dolayısıyla tüm dünyada iş yerlerinde ve eğitim hayatında çeşitli kapanmalar yaşandı. Bu dönemde evlen çalışma olanakları hayata geçirilirken, eğitim öğretim de uzaktan yapılmaya başlandı. Hal böyle olunca bilgisayar piyasasında talep patlaması yaşandı.

   Koronavirüs salgınının başladığı ve tüm dünyaya yayıldığı son bir yıl içerisinde bilgisayar satışlarında patlama yaşandı. Ne cip krizi, ne arz ne de tedarik sorunu bilgisayar pazarının önüne geçebildi. Son bir yılda satışlar yüzde 55 oranında artış gösterdi. Peki, en çok satan bilgisayar markası hangisi? Lenova satışlarda kaçıncı sırada? Apple ne kadar satıyor? İşte günde yaklaşık 1 milyon satan bilgisayar piyasasına dair tüm detaylar…

   Koronavirüs salgını dolayısıyla tüm dünyada evden çalışma ve uzaktan eğitim sistemi hayata geçirilmiş bu da bilgisayara olan ihtiyacın artmasına neden olmuştur. Uzaktan eğitim ve evden çalışma sistemi nedeniyle bilgisayar piyasasında talep patlaması yaşanmış ve talep hız kesmeden devam ediyor. Son bir yıl içerisinde çip krizleri başta olmak üzere arz ve tedarik sorunları da dahil hiçbir neden bilgisayar pazarındaki yükselişin hızını kesemedi. Bilgisayar pazarı bu yıl yani sadece 2021 yılında yüzde 55’lik bir büyüme gerçekleştirdi.

   2021 YILINDA TOPLAM NE KADAR BİLGİSAYAT SATILDI?

   Pazar araştırma kuruluşu IDC, 2021 yılı bilgisayar piyasasındaki satış rakamlarını açıkladı. Buna göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde dünya genelinde 84 milyon adet bilgisayarın satıldığı bilgisi paylaşıldı. Bu rakam 2020 yılının ilk çeyreğinde 54 milyon adet olarak gerçekleşmişti. Bu rakamlardan hareketle bilgisayar satışları 2021 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın ilk çeyreğine göre yüzde 55’lik bir artış yaşandı.

   EN ÇOK SATAN BİLGİSAYAR MARKASI HANGİSİ?

   Dünya genelinde bir günde yaklaşıl 1 milyon adet bilgisayar satışına imza atılıyor. Bu büyük pazarda en çok satan bilgisayar markası ise yüzde 24’lük pay ile Lenova oldu ve birinci sırada yer aldı. İkinci sırada ise yüzde 22,9’luk bir oran ile HP yer aldı. Üçüncü sırada yüzde 15,4 ile Dell, dördüncü sırada yüzde 8 ile Apple ve beşinci sırada yüzde 7 ile Acer yer aldı.

   BİLGİSAYAR PAZARINDAKİ SATIŞ RAKAMLARI

   Bilgisayar satışlarına adet bazında bakıldığında 2021 yılının ilk çeyreğinde şu rakamlar ortaya çıkmıştır:
   1- Lenova: 20 milyon 400 bin adet bilgisayar satışı,
   2- HP: 19 milyon 200 bin adet bilgisayar satışı,
   3- Dell: 12 milyon 900 bin adet bilgisayar satışı,
   4- Apple: 6 milyon 700 bin bilgisayar satışı,
   5- Acer: 5 milyon 800 bin adet bilgisayar satışı,
   6- Diğer Markalar: 18 milyon 900 bin adet bilgisayar satışı,
   Toplam: 83 milyon 900 bin adet bilgisayar satışı gerçekleşmiştir. Yukarıdaki söz konusu 5 marka toplam pazarın yüzde 77’sini oluşturuyor.

   EN ÇOK APPLE BÜYÜDÜ

   2021 yılının ilk çeyreğinde 2020 yılının il çeyreğine göre en yüksek büyüme oranı yüzde 111,5 ile Apple’da yaşandı. 2020 yılının ilk çeyreğinde 3 milyon 100 bin adet olan Apple satışları, 2021 yılının ilk çeyreğinde 6 milyon 700 bin adete ulaşmıştır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.