Hurma fiyatları ne kadar?

   Hurma fiyatları ne kadar?

   Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar sofralarının vazgeçilmezi hurmaların fiyatlarının ne kadar olduğu merak konusu oldu. İftarını hurmayla açmak isteyen binlerce vatandaş iftariyelik alışverişlerine çıktı. Hurma fiyatlarını gören vatandaşlar ise gözlerine inanamadı.

   Mübarek ramazan ayının ilk gününde orucunu hurma ile açmak isteyen vatandaşlar, bulundukları illerdeki hurmacıların yolunu tuttu. Ramazanın ilk günü heyecanıyla Eminönü Mısır Çarşısı’nda da hurma satışlarında yoğunluk yaşanıyor. İftariyelik almak için çarşı pazarın yolunu tutan vatandaşlar, fiyatları görünce gözlerine inanamadı. Bu yıl ramazan ayında özellikle hurma başta olmak üzere pek çok iftariyeliğe fahiş zamların geldiğini gördü. Peki, hurma fiyatları kaç lira oldu? Kudüs hurması ne kadar? Medine hurması ne kadar? İşte hurma fiyatına dair tüm detaylar…

   Eminönü Mısır Çarşısı başta olmak üzere tüm yurtta ramazan alışverişi telaşı yaşanıyor. Ramazanın gözdesi, iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi hurmalar da çeşidine göre farklı fiyattan satılıyor. Her bütçeye göre satışı yapılan hurmaların en pahalısı ise bu yıl Jumbo Kudüs Hurması oldu.

   HURMA FİYATLARI KAÇ LİRA OLDU?

   Hurma fiyatları her yıl oluşan talebe, toplanılan mahsule, hurmanın kalitesine, yetiştirildiği ülkeye ve bu gibi birçok etkene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte şehirler arasında, pazarlar arasında ve fiziki ortamda alınıp alınmamasına göre de farklılık gösterebiliyor. Örneğin, İstanbul Mısır Çarşısı hurma fiyatlarıyla Hatay pazarında satılan hurma fiyatları aynı olmayabiliyor. Yine fiziki olarak satılan hurma fiyatları ile online olarak satılan hurma fiyatları farklı olabiliyor. Buradaki fark ise şehrin pahalılığı, dükkan kiraları, halkın ekonomik durumu gibi etkenlerden kaynaklanabilmektedir.

   KUDÜS HURMASI KAÇ LİRA?

   Eminönü Mısır Çarşısı’nda en pahalı hurma Jumbo Kudüs Hurması olarak karşımıza çıkıyor ve kilo gram fiyatı 140 liradır. Eminönü esnafı, bu hurmayı iriliğinden dolayı kilosunu 140 liradan sattıklarını ve tanesinin de 5 liraya denk geldiğini söylüyor. Kudüs Hurması da kendi içerisinde çeşitlere ayrılmakta ve fiyatları da buna göre farklılık göstermektedir. Kudüs Hurması fiyatları en pahalı 140 lira olabileceği gibi daha düşük fiyata 58 liralık olanı dahi mevcuttur. Kaliteye göre 120 lira olanı da var. Bununla birlikte kalitesi ve menşeine göre daha ucuz olan hurma çeşitleri de elbette bulunuyor.

   MEDİNE HURMASI NE KADAR?

   Medine Hurması da kendi içerisinde kalitesine ve türüne göre farklı fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır. Örneğin;
   Medine Medjoul DUBLE Hurmanın kilogram fiyatı 140 lira,
   Mebrum Medine Hurması JUMBO türünün kilogram fiyatı 135 lira,
   Mebrun Medine Hurması DUBLE türünün kilogram fiyatı da 120 liradan satılıyor.

   TÜRÜNE GÖRE HURMA FİYATLARI

   Bağdat Hurması: Kilogram fiyatı 28 lira,
   İran Hurnası: Kilogram fiyatı 28 ila 30 lira,
   Meşruk Duble Hurma: Kilogram fiyatı 72 lira,
   Hudri Hurma: Kilogram fiyatı 72 lira,
   Safavi Hurma: Kilogram fiyatı 72 lira,
   Sugay Hurma: Kilogram fiyatı 80 lira,
   Mebrun Hurma: kilogram fiyatı 96 lira,
   Hudri DUBLE hurma: Kilogram fiyatı 85 lira,
   Safavi DUBLE Hurma: Kilogram fiyatı 85 lira,
   Sugay DUBLE Hurma: Kilogram fiyatı 92 lira,
   Medine Medjoul DUBLE Hurma: Kilogram fiyatı 140 lira,
   Mebrum Medine Hurması JUMBO: Kilogram fiyatı 135 lira,
   Mebrun Medine Hurması DUBLE: Kilogram fiyatı 120 lira,
   Filistin Medjoul JUMBO Hurma: Kilogram fiyatı 120 lira,
   Ürdün Medjoul JUMBO Hurma: 120 lira,
   Acve Hurması: Kilogram fiyatı 132 lira,
   Acve Hurması DUBLE: Kilogram fiyatı 160 lira,
   Sukkeri Yaş Hurma: Kilogram fiyatı 72 lira,
   Behri Yaş Hurma: Kilogram fiyatı 80 lira.

   Burada yer alan fiyatlar kesin bir fiyat olmayıp ortalama bir fiyattır. Dediğimiz gibi bu fiyatlar pazardan pazara, şehirden şehire veya internet üzerinden satış yapan firmalara göre farklılık gösterebilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.