Merkez Bankası yılsonu kur ve enflasyon beklentisini yükseltti

   Merkez Bankası yılsonu kur ve enflasyon beklentisini yükseltti

   Merkez Bankası’ndan yılsonu enflasyon ve kur beklentilerine dair yeni karar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Nisan ayı beklenti anketine katılan sektör temsilcilerinin yılsonu enflasyon beklentilerini paylaştı. Buna göre, geçen ay yüzde 11,54 olan enflasyon beklentisi bu ay 13,12’ye çıktı. Yılsonu dolar kuru beklentisi ise yüzde 7,95 liradan 8,57 liraya yükseldi.

   Merkez Bankası Başkanlığı, Nisan ayı “Beklenti Anketi” sonuçlarını yayınladı. Finans sektörü ve reel sektör temsilcileri ile profesyonellerden oluşan 60 katılımcının yayınladığı sorular üzerinden hazırlanan veriler ışığında yılsonu enflasyon beklentisi Nisan ayı itibarıyla yükseldi.

   MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ NE KADAR?

   Mart ayında gerçekleştirilen “Beklenti anketi” sonuçlarına göre yılsonu enflasyonu (TÜFE), yüzde 11,54 iken bu rakam Nisan ayı anketinde yüzde 13,12 olarak gerçekleşti. Bir yıl sonraki yıllık enflasyon beklentisi ise geçen ayki anket döneminde yüzde 10,47 iken, bu ayki anket döneminde yüzde 11,26’ya yükseldi. 24 ay sonraki yıllık enflasyon beklentisi ise geçen ayki anket döneminde yüzde 9,18 iken, bu ayki anket döneminde yüzde 9,55’e yükseldi.

   MERKEZ BANKASI YILSONU DOLAR KURU BEKLENTİSİ NE KADAR YÜKSELDİ?

   ’nın yayımladığı Nisan ayı “Beklenti Anketi” sonuçlarına göre, yılsonu dolar kuru beklentisi Mart dönemi anketinde 7,95 lira iken, bu ayki anket döneminde 8,57 liraya yükseldi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi Mart dönemi anketinde 8,20 lira iken, bu ayki anket döneminde 8.78 liraya yükseldi.

   MERKEZ BANKASI EKONOMİK BÜYÜME BEKLENTİSİ NE KADAR OLDU?

   Yine Nisan ayı “Beklenti Anketi” sonuçlarına göre, 2021 yılı büyüme beklentisi Mart dönemi anketi sonucuna göre yüzde 4,4 iken, bu anket döneminde 4,3 olarak gerçekleşti. 2020 yılı büyüme beklentisi Mart dönemi anketi sonuçlarına göre yüzde 4,2 iken, bu anket döneminde de değişmeyerek yine yüzde 4,2 olarak gerçekleşti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.