Halkbank’tan kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisi

   07.04.2021
   Halkbank’tan kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisi

   Halkbank, hem ülke ekonomisine katkı sunmak hem de kadınların istihdama katılmasını artırmak amacıyla kadın girişimcilere faizsiz kredi desteği vereceğini açıkladı. Halkbank’ın faizsiz kredi vereceğini açıklaması üzerine girişimci kadınlar, kredi başvuru şartlarını, krediden kimlerin yararlanabileceğini ve kredinin özelliklerini araştırmaya başladı.

   Halkbank, kadın girişimcilere pozitif ayrıcalıklar sunmaya devam ediyor. İş yeri açıp kendi işini kurmak isteyen kadın girişimcilere faizsiz kredi vereceğini duyurdu. Yalnız kadın girişimcilerin bu faizsiz krediden yararlanabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Peki, kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisi başvuru şartları neler? Sıfır faizli esnaf kredisinin özellikleri neler? Sıfır faizli esnaf kredisine başvurular nasıl yapılacak? İşte Halkbank kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisinin detayları…

   KADIN GİRİŞİMCİLERE SIFIR FAİZLİ ESNAF KREDİSİ NEDİR?

   Kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisi, Halkbank’ın KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi alarak iş yeri açmak isteyen veya son bir yıl içerisinde iş yeri açan kadın girişimcilere yönelik sunduğu sıfır faizli kredi uygulamasına denir.

   KADIN GİRİŞİMCİLERE SIFIR FAİZLİ ESNAF KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   • Halkbank kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisinden, KOSGEB Girişimcilik Eğitimi alan kadınlar yararlanabilecek.
   • KOSGEB Girişimcilik Eğitimi alan ve 30 yaşını doldurmayan girişimcilere verilecek azami kredi limiti 100.000 liradır.
   • En az 1 yıllık ustalık belgesine sahip ve belgesine sahip olduğu meslek kolunda son 1 yıl içerisinde işletme kuran kadın girişimcilere verilecek azami kredi limiti 225.000 liradır.
   • Verilecek olan bu krediler sıfır faiz oranıyla yani faizsiz olarak verilecek. Yalnız anapara geri ödenecek.
   • Kredi vadesi, esnaf ve sanatkârın mali yapısı, ödeme gücü, faaliyet gösterdiği meslek kolunun özelliklerine bağlı olarak Halkbank tarafından uygun olan limit ve vade belirlenmektedir.

   KADIN GİRİŞİMCİLERE SIFIR FAİZLİ ESNAF KREDİSİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

   • Krediye başvuru tarihi itibarıyla 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında en az 1 yıllık ustalık belgesine sahip olan kadın girişimciler,
   • Sahip olunan ustalık belgesiyle ilgili meslek kolunda, son 1 yıl içinde kendi adına iş yeri açtığını ve iş kurduğunu belgelerle ortaya koyan kadın girişimciler,
   • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ni başarıyla bitiren kadın girişimciler,
   • Krediye başvuru tarihi itibarıyla 30 yaşını tamamlamamış ve KOSGEB tarafından onaylanan projesini Halkbank’a sunan genç esnaf ve sanatkar kadın girişimciler, sıfır faizli esnaf kredisine başvuruda bulunabilecekler.

   KADIN GİRİŞİMCİLERE SIFIR FAİZLİ ESNAF KREDİSİNE NASIL BAŞVURULUR

   kadın girişimcilere sıfır faizli esnaf kredisine başvurular, bizzat banka şubeleri yapılacaktır. Banka yetkilileri tarafından talep edilecek; açılan veya açılacak olan iş yerine ait bilgiler, KOSGEB eğitim sertifikaları ve ustalık belgeleri gibi evraklarla bankaya gidilecek ve başvuru formu ile bu belgeler teslim edilecek. Başvuru işlemi bu şekilde tamamlanmış olacak. bankanın yapacağı incelemeler ve araştırmalar sonucu kredi başvurusu karara bağlanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.