Konut ve araç alacaklar dikkat! Finansman şirketlerine BDDK denetimi

   07.04.2021
   Konut ve araç alacaklar dikkat! Finansman şirketlerine BDDK denetimi

   Konut ve taşıt gibi finansman şirketlerinin denetimine dair Resmi Gazete’de yönetmeli yayımlandı. Yönetmeliğe göre, Türkiye’de tasarruf finansman şirketi kurmak isteyenler, artık Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvuruda bulunacak. Söz konusu şirketlerin şube açması da yine BDDK’nın iznine tabi olacak.

   Türkiye’de konut ve taşıt finansmanı şirketlerinin faaliyetlerini ve çalışma esaslarını belirleyen “Tasarruf Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyetlerine İlişkin Esaslar Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu yönetmeliğe göre, Türkiye’de tasarruf finansman şirketi kurmak isteyenler, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na ( BDDK) başvuruda bulunacak. Söz konusu şirketlerin şube açması BDDK iznine tabi olacak. Şube açmak için başvuruda bulunan şirketin, yönetmelikte yer alan standart oran ve sınırlamalara uyumlu hareket etmesi ve ayrıca her şube için 1 milyon lira sermayeye sahip olması gerekecek.

   Konut, çatılı iş yeri veya taşıt finansmanı amacıyla kurulan şirketlerin özkaynağının, toplam aktiflerine oranı en az yüzde 2 olmak zorunda olacak. Şirketin sağlayabileceği finansman toplamı ise tasarruf fon havuzu ile özkaynağının toplamının en fazla yüzde 75’i kadar olabilecek.

   Resmi Gazete’nin 7 Nisan 2021 tarihli sayısında yer alan yönetmeliğe göre, finansman şirketlerinin faaliyetlerine son vermeleri ve iradi tasfiyeleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) iznine tabi olacak. Şirket, faaliyetlerine son verme ve iradi tasfiyesine dair yönetim kurulu kararı ile BDDK’ya başvurması gerekiyor.

   FİNANSMAN ŞİRKETLERİNİN DENETİMİ BAĞIMSIZ KURULUŞLARCA YAPILACAK

   Tasarruf finansman şirketlerinin denetimi, yetkilendirilen bağımsız denetim kuruluşlarınca gerçekleştirilecek. Tasarruf finansman şirketlerinin sözleşmelerinde sadece konut, çatılı işyeri ve taşıt edinimi için tasarruf yapılmasına ve finansman sağlanmasına izin verilecek. Söz konusu finansman şirketleri, kimlikleri açıkça belgelenemeyen müşterilerle sözleşme düzenleyemeyecek ve herhangi bir işlem yapamayacak.

   Finansman şirketlerinin özkaynakları toplamının, toplam aktiflerine oranı ise en az yüzde 3 olmak zorunda olacak.
   Bir şirketin imzalayacağı, 1 milyon lirayı aşan tutarlı sözleşmelerin toplamı, şirketin aynı tarihte imzalayacağı sözleşme tutarlarının yüzde 15’ini geçmemesi gerekecek.

   Şirket tarafından sağlanabilecek finansmanların toplamı ise tasarruf fon havuzu ile özkaynakları toplamının en çok yüzde 75’i kadar olabilecek. Bu seviyeyi aşamayacak. Kurul ve kaideleri ihlal eden şirketlere ciddi yaptırımlar uygulanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.