Mobil iletişim tarifelerine zam! Dakikalık konuşma ve mesaj ücreti ne kadar?

   Mobil iletişim tarifelerine zam! Dakikalık konuşma ve mesaj ücreti ne kadar?

   Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone gibi mobil operatörlerin iletişim tarifelerine zam geldi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayınlanan karara göre, yeni azami tarifelere ikinci defa zam yapılmış oldu. Böylece iletişim tarifeleri son üç ayda yüzde 11,5 oranında artırılmış oldu.

   Cep telefonuyla konuşmak başta olmak üzere numara değişikliği, hat değişikliği, sim kart değişikliği, hat devri, açma-kapama servis ücreti ve SMS ücretleri gibi servislerin ücretlerine yeniden zam yapıldı. Ocak 2021’de de yine bu tarifelere zam yapılmıştı. Peki, cep telefonuyla konuşmanın dakikası kaç lira oldu? SMS ücreti ne kadar? Sim kartları ne kadar oldu? Hat değişikliği ve hat devri kaç liraya yükseldi? İşte mobil tarifeye yapılan zamlarla ilgili detaylar…

   Mobil iletişimde uygulanan ücret tarifelerinde değişikliğe gidildi. Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu Erişim ve Tarifeler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve BTK’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, cep telefonu ile konuşma başta olmak üzere, sim kartı değişikliği, numara değişikliği, hat devri, SMS gönderme, açma ve kapama gibi servislerin ücretlerine zam yapıldı. Bu zamla birlikte son üç ay içerisinde yeni azami tarifeler yüzde 11,5 oranında artırılmış oldu.

   Mobil iletişim operatörlerine bu yıl ikinci defa zam yapıldı. İlk zam 31 Ocak 2021 tarihinde yapılmış ve yurtiçi aramalarda azami ücret 72,34 kuruştan, 73,78 kuruşa çıkartılmıştı. Son zamla birlikte bu tutar 73,78 kuruştan 80,64 kuruşa yükseltildi. Buna göre, son üç aydaki zam oranı yüzde 11,5 olarak gerçekleşmiştir.

   MOBİL TARİFELERE ZAMLARI YILLIK TÜFE’Yİ GERİDE BIRAKTI

   Turkcell, Türk Telekom Mobil ve Vodafone’un iletişim tarifelerine son bir yılda yüzde 17,4 oranında zam yapıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye’de son bir yıllık TÜFE artışı yüzde 16,2 olarak gerçekleşmişti. Mobil iletişime gelen zamlar, son bir yıldaki TÜFE rakamlarını geride bıraktı.

   GÜNCEL TARİFE FİYATLARI

   Mobil iletişim tarifesi içerisinde; yüzde 18 oranında KDV, yüzde 10 oranında Özel İletişim Vergisi de yer almaktadır. Yeni tarife 1 Nisan 2021 tarihi itibarıyla geçerli olacak. işte yeni ücret tarifesi.

   1 Nisan 2021 tarihinden itibaren geçerli olan Mobil Elektronik Haberleşme Hizmetleri Azami Ücret Tarifesi’ne göre;
   • Yurtdışını arama ücretinin dakikası 7.34 liradan 8.02 liraya,
   • İsim ve unvan değişikliği 9.56 liradan 10.44 liraya,
   • Hat devir ücreti 13.98 liradan 15.28 liraya,
   • Numara değişikliği ücreti 31.98 liradan 34.85 liraya,
   • SIM kart değişikliği 31.98 liradan 34.85 liraya,
   • Açma ve kapama ücreti 32.53 liradan 35.55 liraya,
   • Yurtiçi SMS ücreti 53.02 kuruştan 57.96 kuruşa,
   • Yurtdışı SMS ücreti 1.30 liradan 1.42 liraya,
   • Posta ile iletilen ayrıntılı fatura ücreti 97.29 kuruştan 1.06 liraya,
   • Bilinmeyen numaralar servis ücreti dakika başına 2.08 liradan 2.27 liraya yükseltildi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.