İş yeri açmak isteyenlere hibe desteği! Başvuru şartları neler?

   İş yeri açmak isteyenlere hibe desteği! Başvuru şartları neler?

   Kendi işini kurmak ve hayalini gerçekleştirmek isteyen erkek ve kadın girişimcilere farklı isimler altında ve farklı kurumlar tarından hibe desteği verilmektedir. Kendince bir iş fikrine sahip olan ancak bunu finanse etmeye gücü yetmeyen özellikle genç girişimciler, bu hibe desteklerden yararlanarak kendi iş yerlerini açabilirler.

   Birçok Bakanlık ve devlet kurumu, hem istihdama hem de ekonomiye katkısı olması dolayısıyla girişimci bireylere kendi işlerini kurmaları için hibe desteği ya da faizsiz kredi desteği veriyor. 2021 yılında da bu hibe ve destekler devam ediyor. Özellikle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sanayi ve teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK, Türkiye İş Kurumu (TÜİK), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) gibi Bakanlıklar ve devlet kurumları girişimcileri desteklemekte ve projelere yatırım yapmaktadırlar. Peki, iş yeri açana hibe desteği ne kadar? Hangi kurumlar ne kadar destek veriyor? Hibe desteğine başvuru şartları neler? Hibe desteğine başvurular nasıl yapılır? İşte konuya dair tüm detaylar…

   2021 YILI KOSGEB, İŞKUR, Aile VE ÇALIŞMA BAKANLIĞI, SGK İŞ KURMA DESTEKLERİ

   Kendi işini kurum hayalini gerçekleştirmek isteyen kadın ve erken girişimcilere farklı kamu kurumları tarafından destekler veriliyor. Verilen bu desteklerin neler olduğunu, desteklerin nasıl alınabileceğini, hangi devlet kurumunun ne kadar destek vereceğini ve bu desteklere başvuruların nasıl yapılacağını yazımızda açıklıyoruz. İste devletin istihdamı artırmak ve ekonomiye katkı sunmak için verdiği desteklerin detayları.

   İŞ YERİ AÇMA VE İŞ KURMA DESTEĞİ VEREN KURUMLAR

   Kendi iş yerini açmak ve projelerini hayata geçirmek için devlet kurumlarından hibe ve kredi desteği almak isteyen girişimciler aşağıdaki kurum ve bakanlıklara başvuruda bulunabilir.
   • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
   • Türkiye İş Kurumu (TÜİK),
   • Sosyal Güvenlik Kurumu SGK),
   • Hazine ve Maliye Bakanlığı,
   • Tarım ve Orman Bakanlığı,
   • Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB),
   • Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,
   • TÜBİTAK,
   • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) gibi Bakanlıklar ve Kurumlar yatırımcılara destek vermektedir.

   İŞ KURMA VE İŞ YERİ AÇMA DESTEĞİ NE KADAR?

   Yukarıda bahsettiğimiz devlet kurumları ve bakanlıklar farklı isimler altında yatırımcıya destek vermektedir. Kendi işini kurmak isteyen kadın veya erkek girişimciler için sağlanan destekler şu şekildedir.

   SGK’DAN 12 BİN TL PRİM DESTEĞİ

   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 29 yaşından küçük girişimcilerin kendi iş yerlerini açmaları durumunda, SGK’ya ödemeleri gereken 1 yıllık prim borcunu kendisi yatırır. Bu prim BAĞ-KUR primi olarak da isimlendirilir. Bu tutar bir yılda yaklaşık 12 bin liraya tekabül eder.

   HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI’NDAN 16 BİN TL GELİR VERGİSİ MUAFİYETİ

   Hazine ve Maliye Bakanlığı, girişimci desteği kapsamında, kendi iş yerini açan genç girişimcilerden 75 bin liraya kadar olan gelirlerinden Gelir Vergisi almayacak. Bu vergi tutarı da yaklaşık 16 bin liraya tekabül ediyor.

   KOSGEB 65 BİN TL GİRİŞİMCİ DESTEĞİ

   KOSGEB, kendi işini kurmak isteyen genç girişimcilere, geleneksel girişimcilik desteği kapsamında 65 bin liraya kadar destek ödemesi yapmaktadır. Ancak KOSGEB desteklerinden yararlanmak için verilen eğitime katılmak, sertifika almak ve proje hazırlamak gerekiyor.

   İŞKUR ENGELLİ DESTEĞİ

   Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), engelli bireylerin kendi işlerini kurmaları durumunda, özel destek programı kapsamında değişen oranda hibe desteği vermektedir.

   İŞ KURMA VE İŞ YERİ AÇMA DESTEKLERİNE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

   KOSGEB destekleri için başvurular; kurumun il ve ilçelerde bulunan temsilciliklerine,
   İŞKUR desteği için başvurular; kurumun il ve ilçelerde bulunan şubelerine,
   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı desteklerine başvurular; Bakanlığın il ve ilçelerde bulunan il/ilçe müdürlüklerine,
   SGK destekleri için başvurular; SGK il ve ilçe şube müdürlüklerine,
   Hazine ve Maliye Bakanlığı destekleri için başvurular; bakanlığın internet sitesinde belirttiği adreslere şahsen yapılacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.