Midye yetiştiriciliğine devlet desteği! Midye yetiştiriciliği nasıl yapılır?

   06.04.2021
   Midye yetiştiriciliğine devlet desteği! Midye yetiştiriciliği nasıl yapılır?

   Ülkemizde pek çok girişimci yeni iş fikirleriyle kendi işini kurum hayallerini gerçekleştirmek istiyor. Aklında iş fikri olan ancak bunu gerçekleştirecek finans kaynağı olmayan girişimcilerin yardımına devlet koşuyor. Tarımdan hayvancılığa, teknolojiden bilişime kadar pek çok alanda girişimcilere hibe desteği verilmektedir.

   Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde su ürünleri yetiştiriciliğine de hibe desteği verilmektedir. Su ürünleri içerisinde olup sokak lezzetlerinin başında gelen midye için de devlet hibe desteği vermektedir. Midye üretim çiftliği kurmak ve midye üretimi yapmak isteyen bireyler bu hibe desteğinden yararlanabilmektedir. Peki, midye yetiştiriciliğine devlet desteği ne kadar? Midye çiftliği kurmanın maliyeti ne kadar? Midye yetiştiriciliği nasıl yapılır? Midye yetiştiriciliği para kazandırıyor mu? İşte midye yetiştiriciliğine dair tüm detaylar…

   MİDYE YETİŞTİRİCİLİĞİ PARA KAZANDIRIR MI?

   Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki midye yetiştiriciliği sayesinde merdiven altı midye üretiminde ciddi azalmalar meydana gelmişti. Midye yetiştiriciliği merdiven altı üretimlerde kurtarılıp daha profesyonel ortamlara taşınmış ve daha sağlıklı tüketim ürünü haline getirilmiştir. Midye yetiştiriciliğinin para kazandırıp kazandırmadığı konusuna gelirsek, elbette hiçbir girişimci zarar edeceği bir işin altına girmez ve parasını buralara harcamaz. Yatırım yapmadan gerekli saha araştırmasını yapar, getiri ve götürüsünü iyice hesap eder ve buna göre yatırımını gerçekleştirir. Türkiye’de ve dünyada var olan örneklerden yola çıkarak şunu söyleyebiliriz. Kurulacak tesisin büyüklüğüne bağlı olarak değişmekte birlikte daha önce bu sektöre yatırım yapan midye çiftçileri yıllık yaklaşık bin ton üretim gerçekleştirmişler ve bundan da yaklaşık 5 milyon liralık bir ciro elde etmişlerdir.

   Cironun yüksek olması bu sektörü cazip hale getirmiş ve günden güne midye üreticiliği artmaya devam etmişti. Buna midyeye olan talebin her geçen gün daha da arttığını eklersek üretim için hayli cazip bir girişim olacaktır.
   Kazanç olarak düşündüğümüzde yukarıdaki örnekten yola çıkarak hesaplamalar yapılabilir. Yıllık bin ton midye üretiminden 5 milyon lira elde ediliyorsa üretilecek miktarın buna göre hesaplanması gerekir. Sadece bu örnekten bile yola çıkarak muazzam bir kazanç kapısıdır diyebiliriz.

   MİDYE ÇİFTLİĞİ KURULUM MALİYETLERİ NE KADAR?

   Midye yetiştirme çiftliği kurmanın maliyeti; su ürünleri bölümünde görev yapan uzman akademisyenlerin ve midye çiftliği kurup işletmekte olan firmaların hesaplamaları ve harcamalarına göre, kurulacak tesisin büyüklüğüne göre 3 ile 5 milyon lira arasında değişmektedir. Yani ortalama olarak bu rakamlara midye çiftliklerinin kurulması, midye üretiminin yapılması ve pazarlanması sağlanabilir. Tabi bu maliyetler sıradan veya geliri yüksek olmayan bireyler için oldukça yüksek gelebilir. Her üretim çiftliğinin bu kadar maliyetli olmadığını ve daha uygun ve daha düşük maliyetlere de çiftlik kurulabileceğini söyleyelim. Kurumsal olarak değil de bireysel olarak kurulacak fitlikler için 200 bin liralık bir bütçe de yeterli gelmektedir.
   Midye üretim çiftliği için yüksek teknolojik ürünlere ihtiyaç yoktur. Yerli üretim makineleri ile rahatlıkla kurulabilir. Bu da maliyetlerin uygun olmasını sağlıyor.

   MİDYE YETİŞTİRİCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

   Midye yetiştiriciliği için gerekli düzeneklerin kurulması birkaç farklı yöntemle yapılmaktadır. bu yöntemler farklı ülkeler tarafından farklı farklı uygulamaktadır. Midye yetiştiriciliği yapan ülkelerden Fransa sırıklar üzerinde yetiştiricilik, Hollanda dip bölgelerde kurulan düzeneklerle yetiştiricilik, İspanya Sallar yardımıyla yetiştiricilik, Yunanistan ve İngiltere uzun halatlar yardımıyla yetiştiricilik yöntemi uyguluyor. Türkiye’de en uygun üretim yöntemi ise uzun halat yöntemidir. Uzun halatların bir uçları sabit dubalara bağlanır ve diğer uçları denizin dibine gönderilerek üretim yapılır. Midye üreticiliği yapmanın en zor aşaması ise deniz kenarına uygun bir alanın bulunmasıdır. Böyle bir üretim alanı bulunduktan sonra yatırım yapmak için gerekli izinler alınır ve tesisin kurulumuna başlanabilir.
   Dişi bir midye ortalama 5 ila 15 milyon arasında yumurtayı suya bırakabilir. Bu yumurtalar bir ay sonra döllenmeye başlar. Döllenmenin ardından da durgun sularda 1 yıl, denizlerde 2 yıl gibi bir sürede tüketilebilecek büyüklüğe ulaşırlar.

   MİDYE YETİŞTİRİCİLİĞİNE HİBE DESTEĞİ NE KADAR?

   Devlet kurulacak midye çiftliğinin büyüklüğüne göre değişen miktarda hibe destekleri vermektedir. Her girişimciye ortalama 100 bin lira gibi bir girişimci desteği verilmektedir.
   Hibe desteği dışında Tarım ve Orman Bakanlığı’nca onaylı tesislerde üretim yapan, su ürünleri sistemine (SÜS) kayıtlı ve su ürünleri yetiştiriciliği belgesine sahip üreticilere midye üretim desteği de verilmektedir.
   Midye üretimi için kilo gram başına verilen devlet desteği; 350 bin kilo grama kadar 10 kuruş olarak belirlenmiştir. Yani 10 kilo gram midye üretimi için 1 lira destek ödemesi yapılıyor. Bu destek ödemeleri 350 bin kilo grama kadar veriliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.