Pide fiyatları belli oldu mu? İstanbul’da ramazan pidesi ne kadar oldu?

   03.04.2021
   Pide fiyatları belli oldu mu? İstanbul’da ramazan pidesi ne kadar oldu?

   On bir ayın sultanı Ramazan ayına sayılı günler kala hazırlıklar hız kesmeden devam ediyor. Ülke genelinde faaliyet gösteren fırıncı esnafı da ramazan ayı için son hazırlıklarını yapıyor.

   Ramazan ayının ve iftar sonralarının vazgeçilmesi olan Ramazan Pidesinin fiyatlarının açıklanıp açıklanmadığı ve 2021 fiyatlarının ne kadar olacağı en çok araştırılan konular arasına girdi. Fırıncı esnafı da iftar saatlerinde yaşanabilecek pide yoğunluğu için son hazırlıklarını yapıyor. Peki, 2021 yılı ramazan pişesi fiyatları belli oldu mu? İstanbul’da ramazan pidesi fiyatları ne kadar? Ankara ve İstanbul’da pide fiyatları açıklandı mı? İşte ramazan pidesi fiyatları ile ilgili gelişmelerin tüm detayları…

   Ramazan ayına yaklaşırken islam alemi oruç ibadetine hazırlanmanın heyecanını yaşıyor. Bir yandan insanlar hazırlıklarını sürdürürken, bir yandan da fırıncı esnafları hazırlıklarını sürdürüyor. Bilindiği üzere ramazan ayında özellikle iftar saatlerine dakikalar kalan en yoğun çalışan esnaf grubu fırıncı esnafı oluyor. Çünkü ülkemizde Ramazan Pidesinin ayrı bir yeri vardır. Herkes iftar sofralarına pidelerle oturmaktadır. Bu nedenle ramazan pidesinin fiyatları bu yıl ne kadar olacak herkes merak ediyor.
   Ramazan pidesi fiyatları bazı illerde açıklanırken, bazılarında henüz netlik kazanmadı. İnsan yoğunluğunun çok olduğu mega kent İstanbul’da pide fiyatları belli oldu. Peki, İstanbul’da pide fiyatları ne kadar ona bakalım.

   İSTANBUL’DA RAMAZAN PİDESİ NE KADAR?

   İstanbul fırıncı esnaflarından alınan bilgilere göre; elektrik, yakıt, un ve işçilik gibi kalemlerde yaşanan fiyat artışı dolayısıyla 2021 pide fiyatlarında da yüzde 10 ila yüzde 15 arasında bir artış olacağı öğrenildi. 2020 yılında kilo gramı 10 lira olan ramazan pidesinin bu yıl yapılacak olan zamla birlikte 11 ile 11,5 lira arasında olması bekleniyor.
   365 gram ramazan pidesi fiyatlarının 4 lira olacağını söyleyen fırıncı esnafı, pidelerin 250 gramdan aşağı olamayacağını söyledi.
   İstanbul ve diğer şehirlerde de pide fiyatlarının üç aşağı beş yukarı aynı olacağını belirten fırıncılar, kilogram fiyatının 11,5 liranın üzerine çıkmayacağını söylüyor.
   Ekmek İşverenleri Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre, İstanbul için 350 gram sade pide fiyatı 4 lira olacak. 410 gram yumurtalı, susamlı pidelerin fiyatı ise 5 lira olacak.
   Bu kararı; yetkili sendikalar, fırıncı esnafları ve İstanbul Valiliği’nin birlikte aldığı öğrenildi.
   2020 yılında İstanbul’da 350 gram sade pide fiyatı 3 liradan satılırken, 400 gram yumurtalı veya susamlı pide 4 liradan satılıyordu.

   İZMİR VE ANKADA’RA PİDE FİYATLARI NE KADAR OLDU?

   İzmir ve Ankara’da 2021 pide fiyatları henüz netlik kazanmadı. Ancak bu illerde de pide fiyatlarına gider kalemleri dolayısıyla yüzde 15 civarında zam gelmesi bekleniyor. 2020 yılında Ankara’da 275 gram sade pide 2,5 liradan satılırken, İzmir’de 300 gram sade pide 3 liradan satılıyordu.

   EDİRNE’DE RAMAZAN PİDESİ NE KADAR?

   Ramazan ayına sayılı günler kala Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, 2021 yılı için Ramazan Pidesi fiyatlarının 4 lira olarak açıklandığını duyurdu. Yani 350 gram sade ramazan pidesi 4 liradan, yumurtalı ve susamlı ramazan pidesi ise 5 liradan satılacak. Geçen yıl Edirne’de 350 gram sade pide 3,5 liradan satılıyordu.

   TEKİRDAĞ’DA RAMAZAN PİDESİ NE KADAR OLACAK?

   Çerkezköy Ticaret ve Sanayi Odası Mart Ayı Toplantısı’nda ramazan pidesi fiyatları ele alındı. Burada alınan kararla 350 gram sade pidenin fiyatı 3 lira 75 kuruş olarak belirlendi.
   Bu illerden hareketle diğer Anadolu illerinde de pide fiyatlarının 3,5 ila 4 lira arasında olması bekleniyor. Fiyatlar iller arasında değişiklik gösterebilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.