Yeni ekonomik düzenlemeler mecliste! İçeriğinde neler var?

   Yeni ekonomik düzenlemeler mecliste! İçeriğinde neler var?

   AK Parti tarafından ekonomiye dair yeni düzenlemeler içeren yasa teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklifte kurumlar vergisinden prim ödemelerine, nakdi ücret desteklerinden tarım kredisi borç yapılandırmasına kadar farklı 16 başlıkta düzenleme yer alıyor.

   AK Parti tarafında 2 Nisan 2021 tarihi itibarıyla ekonomik düzenlemelerin yer aldığı yeni yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunuldu. Önümüzdeki hafta komisyonda görüşülmesi beklenen yasa teklifinde Kurumlar Vergisi’nin artırılması, yiyecek ve içecek sektörü çalışanlarına destek verilmesi, prim ödemeleri, tarım kredilerinin yapılandırması ve hükümlülerin elektronik mesajlaşma yapabilmesi gibi birçok konu yer alıyor. Peki, yeni ekonomik düzenleme paketi ne zaman yasalaşacak? Kurumlar vergisi ne kadar olacak? Nakdi ücret desteklerine zam gelecek mi? Çiftçilerin tarım kredi borçları yapılandırılacak mı? İşte yeni ekonomik düzenleme paketinde yer alan tüm detaylar…

   AK Parti, Türkiye Büyük Millet Meclisine yeni bir yasa teklifi sundu. Kanun teklifinde, Kurumlar Vergisi oranının 2021 yılı için yüzde 25 oranında artırılması, yiyecek ve içecek sektöründe çalışan işçilerin Nisan ve Mayıs aylarına ait prim ödemelerinin İşsizlik Fonu’ndan karşılanması ve ücretsiz izne çıkartılanlara verilen nakdi ücret desteğinin artırılması gibi konularında içerisinde olduğu pek çok düzenleme yer aldı. Kanun teklifinin önümüzdeki hafta komisyonda görüşülerek meclis genel kuruluna gelmesi bekleniyor. Şimdi paketin detaylarında neler var bunlara bakalım.

   KURUMLAR VERGİSİNE YÜZDE 25 ZAM YAPILACAK

   Vergi Kanunu’nda yüzde 20 olarak alınan Kurumlar Vergisi, geçici olarak 2018, 2019 ve 2020 yılları için yüzde 22’ye çıkartılmıştı. 2021 yılı için ise tekrardan yüzde 20 olarak alınması planlanan kurumlar vergisi yeni ekonomik düzenlemeyle yüzde 25 oranına yükseltiliyor. 2020 yılı için de bu oran yüzde 23 olarak düzenleniyor. Bu haliyle meclisten geçmesi durumunda 2021 Kurumlar Vergisi yüzde 25, 2022 yılı Kurumlar Vergisi yüzde 23 olarak tahsil edilecek.

   YEME İÇME SEKTÖRÜNE 2 FARKLI DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK

   Yiyecek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren iş yerlerinde sigortalı olarak çalışan kişilerin Nisan ve Mayıs ayına ilişkin sigorta primleri devlet tarafından karşılanacak. Yine aynı sektörde faaliyet gösteren işyeri sahiplerine iki ay süreyle kişi başı 1.341 lira prim desteği verilecek.

   ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARTILANLARA VERİLEN DESTEK 1.500 LİRAYA ÇIKARTILACAK

   17 Nisan 2020 itibarıyla başlayan ve Mayıs 2021 tarihine kadar devam eden işten çıkarma yasağı dolayısıyla ücretsiz izne gönderilen işçilere verilen aylık 1.431 lira tutarındaki1.500 liraya çıkartılacak. Bu destekten binde 7,59 oranında kesilen damga vergisi de alınmayacak.
   Yine Mart 2021 itibarıyla aktif olarak çalışmakta olup ücretsiz izne çıkartılanlardan daha önce nakdi ücret desteği alamayan işçilere günlük 50 lira olmak üzere aylık 1.500 lira destek verilecek.

   RAPOR PARALARI 12 AY ÜCRET ORTALAMASI ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

   Hastalık veya doğum gibi nedenlerden dolayı raporlu olanlara Sosyal Güvenlik Kurumu, son üç aylık ortalama ücretin 3’te 2’si oranında iş görememezlik ödeneği veriyordu. Yeni düzenleme ile birlikte son üç ay yerine 12 aylık ortalama ücret üzerinden hesaplama yapılacak. Böylece SGK daha düşük miktarda iş görememezlik ücreti ödeyecek.

   ÇİFTÇİ BORÇLARINA YAPILANDIRMA HAKKI GETİRİLİYOR

   Tarım Kredi Kooperatifleri’nden kredi kullanıp ödeyemeyen ve daha önceki ekonomik paketlerden yararlanamayan çiftçilerin kredi borçlarına yapılandırma hakkı getirilecek. Yapılandırılacak borçların bir defada ödenmesi durumunda tamamının ödenmesi gerekirken, taksitlendirme hakkı kullanılırsa borcun yüzde 30’u Ekim ayı sonuna kadar, kalan tutarların ise 2022 Ekim ayından başlamak üzere her yıl aynı ayda üçer taksitler halinde ödenecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.