2021’de kurumlar vergisi ne kadar olacak?

   2021’de kurumlar vergisi ne kadar olacak?

   Her yıl yüzde 20 olarak uygulanan Kurumlar Vergisi, 2021 yılında değişiyor. Ak Parti tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifiyle halen yüzde 20 olarak uygulanan kurumlar vergisi 2021 ve 2022 yıllları için değişecek ve oranda artışa gidilecek.

   Ak Parti tarafından yeni bir yasa teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunuldu. Gelecek hafta komisyonda görüşülmesi beklenen yasa teklifinde farklı pek çok konu yer alıyor. Bunlar içerisinde en önemli olan madde ise kurumlar vergisinin 2021 ve 2022 yıllarında değişeceği ve alınan vergi oranlarının artırılmasıdır. Peki, 2021 kurumlar vergisi ne kadar olacak? Kurumlar vergisi hangi kurumları kapsıyor? Yeni düzenleme ne zaman hayata geçecek? Konuya dair detaylar haberimizde…

   2021 YILI KURUMLAR VERGİSİ NE KADAR OLACAK?

   Ak Parti tarafından TBMM’ye sunulan ve gelecek hafta komisyonda görüşülmesi beklenen yasa teklifi farklı alanlarda 16 düzenlemeyi içeriyor. Bunlardan en önemlisi 2021 yılında kurumlar vergisinin ne kadar olacağıdır. Meclise sunulan teklife göre, halen yüzde 20 olarak uygulanan Kurumlar Vergisi, 2021’de yüzde 25 olarak uygulanacak. 2022 yılında ise bu oran yüzde 23 olarak gerçekleşecek. Mecliste Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi vekil sayısının çok olduğu göz önüne alındığında saya teklifinin meclisten geçerek yasalaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

   DİĞER DÜZENLEMELER NELER?

   Önümüzdeki hafta komisyonda görüşülmesi beklenen yasa teklifine göre, farklı konularda 16 düzenlemeyi içermektedir. Bunlar arasında kurumlar vergisinin artırılması, lokanta ve kafe çalışanlarına yönelik destek verilmesi, ücretsiz izne çıkartılan çalışanlara nakdi ücret desteğinin verilmesi gibi konular yer alıyor. Teklife göre, yiyecek ve içecek sektöründe çalışan sigortalıların primleri, Nisan ve Mayıs aylarında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Verilecek tutarlar asgari ücret üzerinden hesaplanacak ve işverenler de desteklenecek.
   Yine yiyecek ve içecek sektöründe çalışan, ücretsiz izne çıkartılan ve nakdi ücret desteğinden yararlanamayan çalışanlara da günlük 50 lira olacak şekilde aylık 1.500 lira destek verilecek. Aynı sektör içerisinde yer alıp daha önce alanların ödemesi de 1.431 liradan 1.500 liraya çıkartılacak.

   TARIMSAL KREDİLER YAPILANDIRILACAK

   TBMM’ye sunulan yasa teklifinde bulunan konulardan birisi de prim teşviki, destek ve indirimlerde geriye dönün yararlanma imkanı kaldırılıyor. Bu düzenleme ile finansman sağlayan kurumun yükünün artmasına sebebiyet veren uygulamanın ortadan kaldırılması amaçlanıyor.
   Bir diğer düzenleme ise daha önceki ekonomik düzenlemelerde yer almayan Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından kullandırılan tarımsal kredilerin yapılandırması olacak. Bu düzenleme ile kooperatiflere borcunu ödeyemeyen veya ödemekte zorluk çeken çiftçilerin eli rahatlayacak ve faizlerden bir nebze olsun kurtulacaklar.

   HÜKÜMLÜ GÖRÜŞME VE YAZIŞMALARI KAYIT ALTINA ALINACAK

   Herhangi bir nedenden dolayı hüküm giymiş ve cezası infaz edilen hükümlülerin, gerekli altyapının olduğu cezaevlerinde elektronik posta alıp gönderebilecekler. Bununla birlikte hükümlüye gönderilen veya hükümlü tarafından gönderilen mektup, faks veya telgraf gibi dijital materyaller kaydedilip fiziki olarak saklanacak.
   Bu materyaller, amacı dışında kullanılamayacak, kanunla belirtilen kişi veya kurumlar dışında kimseyle paylaşılmayacak, herhangi bir soruşturma veya kovuşturmaya konu olmamışsa en geç bir yıl içerisinde imha edilecek veya silinecek.
   Bir diğer düzenleme de kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlülerin yapacağı görüşmeler, dinleme veya kayıt altına alınabilecek. Bu kayıtlarda yine soruşturma veya kovuşturmaya konu olmamışsa en geç bir yıl içerisinde imha edilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.