Mart ayı nakdi destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

   Mart ayı nakdi destek ödemeleri ne zaman yapılacak?

   Nisan ayına girerken, Mart ayına ilişkin nakdi destek ödemelerinin ne zaman hesaplara yatacağı merak konusu oldu. Pandemi süreciyle birlikte ekonomik olarak zor duruma düşen vatandaşlara devlet tarafından nakdi destek yardımı yapılıyordu.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart ayına ilişkin nakdi destek ödemelerine dair açıklamalarda bulundu. Geçimini nakdi destek yardımlarından sağlayan binlerce vatandaş, Mart ayına ilişkin nakdi destek ödemelerinin ne zaman hesaplara yatacağını araştırıyor. Merakla beklenen açıklama ise Bakan Selçuk’tan geldi. Peki, Mart ayı nakdi destek ödemeleri ne zaman hesaplara yatacak? Nakdi destek ücretleri ne kadar? Nakdi destekten kimler yararlanabiliyor. Konuya dair detaylar haberimizde…

   MART AYI NAKDİ DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart ayı nakdi destek ödemelerine dair yaptığı açıklamada, ödemelerin 9 Nisan 2021 tarihi itibarıyla hesaplara yatacağını söyledi.

   NAKDİ DESTEK ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK?

   Mart ayına ilişkin nakdi destek ödemeleri, hak sahiplerinin başvuru esnasında verdiği banka hesapları üzerinden yapılacak. Sistemde IBAN bilgisi olmayan veya eksik olanların ödemeleri ise PTT aracılığıyla gerçekleştirilecek. Hak sahipleri kimlik kartlarıyla birlikte herhangi bir PTT şubesine giderek parasını alabilecek.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR?

   Nakdi ücret desteği, koronavirüs salgını dolayısıyla 4447 sayılı kanunun geçici 24. Maddesi kapsamındaki kişilere, ücretsiz olarak işten çıkartıldıkları için ödenen maddi bir destektir. İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ve İŞKUR üzerinden ödenen bu destek, koronavirüsün ekonomik ve sosyal hayata etkilerini en aza indirmek için verilmektedir.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

   Bir vatandaşın nakdi ücret desteğinden yararlanabilmesi için aşağıdaki şartları taşıyor olması gerekir:
   • 17 Nisan 2020 tarihi itibarıyla işveren tarafından 4857 sayılı kanunun geçici 10’uncu maddesine göre ücretsiz izne çıkartılmış olmak,
   • Kısa çalışma ödeneğinden yararlanamıyor olmak,
   • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı almıyor olmak,
   • İşsizlik sigortası kapsamında çalışıyor olmak gibi tüm koşulları birlikte taşıyor olmak gerekiyor.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE KADAR?

   Nakdi ücret desteği 2020 yılı boyunca 39 liradan ödenirken, asgari ücret zammıyla birlikte yüzde 21,56 oranında artış göstererek 47 liraya yükseldi. Ülke genelinde toplam 2 milyon 300 bin vatandaş bu destekten yararlanırken, aylık 1.422 lira cebine giriyor.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN BİTİYOR?

   Nakdi ücret desteği ödemeleri 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla sona erdi. Yalnız Mart ayına ilişkin ödemeler henüz gerçekleşmedi. Bu ödeme ise 9 Nisan tarihi itibarıyla hesaplara yatacak.

   NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNİN KESİLECEĞİ DURUMLAR NELERDİR?

   Aşağıdaki durumlarda nakdi ücret desteği kesilmektedir:
   • Nakdi ücret desteğinden yararlanılan dönemde aynı veya başka bir iş yerinde işe başlanmış olması,
   • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı alınmaya başlanmış olması gibi durumlarda nakdi ücret desteği kesilmektedir.
   Nakdi ücret desteğinden yararlandığı dönemde, işçinin fiili olarak çalıştığının tespit edilmesi halinde, her işçi ve çalıştığı aylar için ayrı ayrı cezai işlem uygulanmaktadır.
   Fazla ve haksız ödenen ücretler ise, işverenden ödeme tarihinden itibaren kanuni faiziyle birlikte geri alınır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.