Kamudaki sözleşmeli çalışanlar kadroya mı geçiyor?

   02.04.2021
   Kamudaki sözleşmeli çalışanlar kadroya mı geçiyor?

   Kamuda çalışan on binlerce sözleşmeli personel, ne zaman kadroya geçeceklerini merak ediyor. 2021 yılında sözleşmeli personele kadro gelecek mi? 4/B’li personellere 2021’de kadro var mı? Sözleşmeliler ne zaman kadroya geçecek gibi birçok sorunun cevabı araştırılıyor.

   Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığında toplanan Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda (KPDK) sözleşmelileri ilgilendiren önemli bir karar alındı. Sözleşmeli çalışanları heyecanlandıracak bu gelişmenin detaylarını Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci açıkladı. Peki, kamudaki sözleşmeli çalışanlar kadroya geçecek mi? Kamuda çalışan sözleşmeli personele 2021’de kadro var mı? Kamuda çalışan sözleşmeli personel kadroya mı geçiyor? İşte merak edilen konulara dair tüm detaylar…

   KADROYA GEÇİŞ VE GÖREVDE YÜKSELME SINAVLARI İÇİN KURUL TOPLANDI

   Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK), görevde yükselme sınavlarını ve kamuda çalışan sözleşmeli personellerin durumunu görüşmek üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplandı. Toplantıya Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Memur Sendikaları Konfederasyonları yetkilileri katıldı.

   GÖREVDE YÜKSELME SINAVLARINA İLİŞKİN KARAR ALINDI

   Bakanlık yetkilileri ve sendika yetkililerinin katıldığı toplantıda görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarına dair önemli kararlar alındı. Toplantıda Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının pek çok kamu kurumunda uzun süredir yapılmadığını hatta bu sürenin 10 yılı bulduğunu gündeme getirdi. Yapılan görüşmeler ve müzakereler sonucunda söz konusu görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının en geç 3 yılda bir yapılması kararlaştırıldı. Gerek görülmesi halinde 2 yılda bir de yapılabilecek olan bu sınav en geç üç yıl içerisinde yapılması gerekiyor.

   KAMUDA ÇALIŞAN SÖZLEŞMELİ PERSONEL KADROYA MI GEÇİYOR?

   Aile, Çalıma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığında toplanan kurulda, kamudaki talebi de görüşüldü. Toplantıda bu yönde kadroya geçiş kararı çıkmasa da talebin görüşülmesi ve değerlendirilebilmesi için bir komisyon kurulması kararı alındı. Kısa zaman sonra çalışmaya başlaması planlanan bu komisyonda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Memur Sendikaları Konfederasyonları yetkilileri yer alacak.

   KAMU-SEN GENEL BAŞKANI ÖNDER KAHVECİ’NİN AÇIKLAMALARI

   Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Kamu Personeli Danışma Kurulu Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, görevde yükselme sınavlarının bazı kurumlar tarafından keyfi hale getirildiğini ve bazı kurumların bu sınavları 10 yıldır yapmadığını belirterek, toplantıda alınan kararla en geç 3 yılda bir bu görevde yükselme sınavının yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 2 yılda bir de yapılabilecek olan sınav, en geç üç yıl içerisinde yapılabilecek.
   Kamuda sözleşmeli olarak çalışan personellerin tamamının kadroya geçirilmesini istediklerini dile getiren Kahveci, daha önce 80 bin sözleşmelinin kadroya geçirildiğini ve bunun tekrar yapılabileceğini söyledi.
   Daha önceki kadroya geçişte KİT çalışanları ve Vekil Ebeler gibi bazı grupların kapsam dışında kaldığını belirten Kahveci; güvenli ve sağlıklı çalışma hayatı, sağlık mazeretli atama ve görevde yükselme haklarından faydalanabilmeleri için söz konusu tüm sözleşmeli personellerin kadroya geçmesi gerektiğini söyledi.

   MÜLAKATA DAYALI ATAMADAN VAZGEÇİLMELİ

   Atama yöntemleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Önder Kahveci, kamuda mülakata dayalı atama ve görevde yükselme işlemlerinden kesinlikle vazgeçilmesi gerektiğini ve bunun yerine yazılı sınavla güvenlik soruşturması yapılmasın daha doğru olacağını söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.