Memurlara müjde! Artık 3 yılda bir yapılacak

   02.04.2021
   Memurlara müjde! Artık 3 yılda bir yapılacak

   Kamuda çalışan milyonlarca memura müjdeli haber, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’den geldi. Yıllardır düzenli olarak yapılamayan görevde yükselme sınavları artık daha düzenli ve daha kısa süre içerisinde yapılacak.

   Başkan Kahveci, görevde yükselme sınavlarının son yıllara keyfi hale geldiğini ve bazı kamu kurumlarının görevde yükselme sınavını yaklaşık 10 yıldır yapmadığını belirterek, yapılan toplantıda en geç 3 yılda bir yükselme sınavının yapılmasına karar verildiğini açıkladı. 2 yılda bir de yapılabilecek ancak en geç üç yılda da yapılması şart olacak. Peki, görevde yükselme sınavı nedir? Görevde yükselme sınavları ne zaman yapılır? Konuya dair detaylar haberimizde…

   KAMU PERSONELİNİN SORUNLARI İÇİN KURUL TOPLANDI

   Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK), geçtiğimiz hafta kamuda çalışan memurların sorunlarını ve görevde yükselme sınavlarına ilişkin konuları görüşmek üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplandı. Toplantıya; Cumhurbaşkanlığı, İçişleri Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Memur Sendikası Konfederasyonlarının yetkili isimleri katıldı.

   TOPLANTIDA UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİ GÖRÜŞÜLDÜ

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığında bir araya gelinen toplantıda, kamuda çalışan binlerce sözleşmeli memurların durumu ile görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliği görüşüldü.
   Toplantıda konuşulan konuların başında, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının birçok kamu kurumunda uzun süredir yapılmadığı hatta bazı kurumlarda bu sürenin 10 yılı bulduğu konusu yer aldı.
   Toplantıda yapılan müzakere sonucunda söz konusu yükselme sınavlarının düzenli olarak 3 yılda bir yapılması kararlaştırıldı. Bununla birlikte zaman zaman 2 yılda bir de yapılabileceği karara bağlanan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı, en geç 3 yıl içerisinde yapılacak.

   SÖZLEŞMELİ ÇALIŞANLARIN KADROYA GEÇECEK Mİ?

   Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK), toplantısında kamuda çalışan on binlerceun durumu da görüşüldü. Kamu sendikaları yetkilileri tarafından kamudaki sözleşmeli çalışanların tamamının kadroya geçirilmesi talebi bakanlık yetkililerine söylendi. Yine yapılan müzakereler sonucunda kesin bir karar alınamadı ancak bu konuda bir komisyon oluşturulmasına karar verildi.
   En kısa zamanda çalışmalara başlaması planlanan komisyonda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilileri ile Kamu sendikalarının yetkililerinin yer alması kararlaştırıldı.

   MÜLAKAT KALDIRILSIN YAZILI SINAV OLSUN

   Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, görevde yükselme sınavlarının bazı kamu kurumları tarafından keyfi hale getirildiğini, düzenli olarak yapılması gereken sınavları 10 yıldır yapmadığını ve bunun bu şekilde gidemeyeceğini söyleyerek, yaptıkları toplantı neticesinde bu sınavların en geç 3 yıl içerisinde yapılmasının kararlaştırıldığını söyledi. 2 yılda bir de yapılabilecek ancak 3 yılı geçemeyecek.

   Başkan Kahveci ayrıca, kamuda çalışan sözleşmelilerin tamamının kadroya geçirilmesini de istediklerini, bunun daha önce de yapıldığını ve 80 bin sözleşmeli çalışanın kadroya geçirildiğini söyledi.
   Daha önceki kadroya geçişlerde Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) çalışanları ve Vekil Ebe’ler gibi bazı grupların kapsam dışında kaldığını belirten Kahveci, düzenli çalışma hayatı, sağlık mazeretli atama ve görevde yükselme sınav haklarından faydalanmaları için tüm sözleşmeli çalışanların kadroya geçirilmesi gerektiğini söyledi.

   Kamuya memur alırken, atama yaparken veya görevde yükselme işlemlerinde mülakattan vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kahveci, yazılı sınav ve güvenlik soruşturmalarıyla bu işlemlerin daha sağlıklı olacağını söyledi.
   Kamuya personel alımlarında terör örgütü bağlantılarının mülakatla tespit edilemeyeceğini vurgulayan Kahveci, bunun ancak güvenlik soruşturması ile daha etkili olabileceğini belirtti.

   GÖREVDE YÜKSELME SINAVI NEDİR?

   Görevde Yükselme Sınavı, kamu kurumunda çalışan kadrolu memurların bulunduğu konumdan daha yüksek bir mevkideki memurluklar için girdiği sınava denir. Bu sınav kariyer planlaması yapan ve görevinde yükselmeyi düşünen memurlar için yapılmaktadır. Ancak memurların bu sınava girmesi için müdür, müdür yardımcılığı, mühendis, uzman ve 4 yıllık fakülte mezunu olmak gibi şartları sağlaması gerekiyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.