Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi nedir? Nasıl başvurulur?

   01.04.2021
   Halkbank enflasyona endeksli konut kredisi nedir? Nasıl başvurulur?

   Merkez Bankası’nın faiz oranlarını artırmasıyla birlikte kamu ve özel bankalarda kredi faiz oranlarını artırdı. Kredi kullanarak ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar yüksek kredi faizi dolayısıyla farklı alternatifler araştırıyor.

   Halkbank her zaman olduğu gibi yine vatandaşlara kolaylık sağlıyor. Yüksek kredi faizi dolayısıyla konut kredisi kullanamayan vatandaşlar için enflasyona endeksli konut kredisi imkanı sunuyor. Peki, Halkbank enflasyona endeksi konut kredisi nedir? Enflasyona endeksli konut kredisinin özellikleri nelerdir? Enflasyona endeksli konut kredisi başvuruları nasıl yapılır? Konuya dair tüm detaylar haberimizde…

   HALKBANK ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ NEDİR?

   Gelecek aylarda kredi faizlerinin düşmesini bekleyen ve kredi taksitlerinin buna göre güncellenmesi avantajlarından yararlanmak isteyen bireylerin, ev sahibi olmalarına olanak sağlayan bir kredi türüdür.
   Enflasyon endeksli konut kredisi faiz oranı, içerisinde bulunulan aydan bir önceki ayda TÜİK’in açıkladığı güncel TÜFE’nin yıllık yüzde değişim oranına banka marj oranı ilave edilerek güncellenmektedir. Kredi güncellemeleri her ay belirlenen güncelleme tarihlerinde gerçekleştirilmektedir.

   HALKBANK ENFLASYONA ENDESKSLİ KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   Halkbank enflasyona endeksli konut kredisinin özellikleri aşağıdaki gibidir:
   • Kullanılan konut kredisinde tercihe göre 6 ay da veya 12 ayda bir faiz değişim periyodu seçilebilir.
   • Seçilen dönem sonunda taksitler otomatik olarak güncellenir.
   • Olası yüksek enflasyon riskine karşı banka tarafından koruma amaçlı azami faiz oranı belirleme olanağı vardır.
   • Bu konut kredisinde enflasyon düştükçe taksitleriniz ödeme miktarları da düşer. Buna karşın enflasyon artışı durumunda ise azami kredi faiz oranı belirlendiği için yüksek faiz riskinden kurtulmuş olunur.
   • Bu konut kredisi azami 120 aya kadar vade seçenekleriyle sunulmaktadır.
   • Bu konut kredisinde ayrıcalık olarak, taksitlerin erken ödenmesi veya kredinin erken kapatılması durumunda erken ödeme cezası alınmaz.

   ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ ÖRNEK FAİZ TABLOSU

   • 3 – 120 ay vade, aylık TÜFE oranı, yıllık yüzde 15,61 TÜFE yıllık değişim oranı, yüzde 2,28 yıllık banka marj oranı, aylık yüzde 1,49 faiz oranı ve aylık azami yüzde 2,15 faiz oranı olarak hesaplanmaktadır.

   ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ ÖRNEK ÖDEME TABLOSU

   • 100.000 lira kredi tutarı, 120 ay vade, aylık azami 1,49 faiz oranı, 500 lira kredi tahsis ücreti, aylık 1.794,13 lira geri ödeme tutarı, 1.314,76 lira diğer masraflar ve yıllık yüzde 20,0268 maliyet oranı hesaplanmaktadır.

   Yıllık maliyet oranı; faizi, kredi tahsis ücretini, ekspertiz ücretini ve ipotek tesis ücretini kapsamaktadır.
   Tahsis ücreti, Banka Sigorta Muamele Vergisi’nden (BSMV) muaftır.
   Diğer masraflar içerisinde; 1.100 lira ekspertiz ücreti ve 214,76 lira ipotek tesis ücreti yer almaktadır.
   Ekspertiz ücreti, Konut Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası Prim Tutarları; konutun lokasyonu, metrekaresi ve benzeri kriterlere göre değişiklik göstermektedir.

   Söz konusu kredi faiz oranları aşağıdaki şartları yerine getirme taahhüdünde bulunanlar için geçerlidir:
   • Halkbank’tan en az bir taksit tutarı kadar açık hesap açtırmayı,
   • Kredi kartı başvurusu yapmayı,
   • En az üç adet otomatik ödeme talimatı vermeyi,
   • Hayat Sigortası, Zorunlu Deprem Sigortası, Konut Sigortası yaptırmayı,
   • İnternet-Mobil-Dialog üyeliklerinden en az bir tanesini yaptırmayı talep eden müşteriler yukarıdaki faiz oranlarından kredi kullanabilecek.
   Hayat sigortası primi; müşterinin yaşı, cinsiyeti ve kredi tutarına bağlı olarak değişmektedir. 120 Ay vadeli 100.000 lira kredi kullanan 35 yaşında erkek müşteri için bir yıllık sigorta primi ortalama 200,78 liradır.

   ENFLASYONA ENDEKSLİ KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Halkbank enflasyona endeksli konut kredisine başvurusu, en yakın Halkbank şubelerine gidilerek yapılır. Banka yetkililerine konut kredisi başvuru talebi iletilir. Banka yetkilileri tarafından verilen başvuru formları doldurulur ve yine banka tarafından talep edilecek belgeler temin edilerek bankaya teslim edilir. Bu şekilde başvuru işlemi gerçekleşmiş olur. Banka yetkilileri en kısa süre içerisinde başvurucuya geri dönüş yapacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.