Kış lastiği uygulaması ne zaman sona eriyor?

   01.04.2021
   Kış lastiği uygulaması ne zaman sona eriyor?

   Bahar aylarına girmeyle birlikte kış aylarında araçlarına kış lastiği taktıran vatandaşlar, kış lastiği uygulamasının ne zaman sona ereceğini araştırmaya başladı. Kış lastiği zorunluluğu nedeniyle milyonlarca vatandaş araçlarına kış lastiği taktırmışlardı.

   Zorlu kış koşulları dolayısıyla halkın can ve mal güvenliğini korumak için zorunlu kış lastiği uygulaması getirilmişti. Özellikler büyük ve ticari araçların kış lastiği takması zorunlu hale getirilmişti. Bahar aylarına girdiğimiz bu günlerde karların da erimesiyle kış lastiği uygulamasının ne zaman sona ereceği merak edilmeye başlandı. Peki, kış lastiği takma uygulaması ne zaman sona erecek? Kış lastiği zorunluluğu ne zaman başlamıştı? Kış lastiği takmamanın cezası nedir? Konuya dair detaylar haberimizde…

   KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BİTİYOR?

   Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımacılığı yapan veya ticari amaçla kullanılan araçların kış lastiği takmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemlerinde zorunlu hale getirilmektedir. Yılın belirli dönemleri dediğimiz zaman dilimleri ise genellikle kar yağışının yoğun olarak yağma ihtimalinin olduğu Aralık, Ocak ve Şubat aylarıdır. Kış lastiği takma uygulaması yetkisi illerde Valiliklere verilmiştir. İllerin hava şartlarına göre, hangi süreyle kış lastiği uygulaması yapılacak buna Valilikler karar verecek.
   Kış lastiği uygulaması, 1 Nisan 2021 Perşembe günü yani bugün yurt genelinde sona ermektedir.

   KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULU NE ZAMAN BAŞLAMIŞTI?

   Kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması tarihleri her yıl ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından belirlenmektedir. Kış lastiği takma zorunluluğu bu kış döneminde ise 1 Aralık 2020 tarihi itibarıyla başlamıştı. 4 ay devam eden bu zorunlu uygulama bugün itibarıyla son buluyor.

   KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

   Her yıl yaklaşık 4 ay gibi bir süre için kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması faaliyete geçirilmektedir. Özellikle kar yağışının yoğun olduğu illerde bu uygulama kaçınılmaz olarak uygulanır. Bu konuda Bakanlık tarafından Valilikler yetkilendirilmişti. Kış lastiği takma kuralına uymayan sürücülere ise 885 lira cezai işlem uygulanmaktadır. Bu miktar 2020-2021 yılı için geçerli olan miktardı. Her yıl güncellenerek farklı miktarlarda alınmaktadır.

   KIŞ LASTİĞİ TAKMA UYGULAMASINI KİM DENETLİYOR?

   Karayolları Trafik Kanunu ile zorunlu hale getirilen kış lastiği takma uygulaması, kamu görevlileri tarafından denetlenmektedir. Bakanlıklar tarafından yetkilendirilen; Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki birimleri ve Belediyelerin denetim birimleri bu denetlemeleri yapıyor.

   KIŞ LASTİĞİ TAKMAK HANGİ ARAÇLAR İÇİN ZORUNLU?

   Kış lastiği takma zorunluluğu, yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için zorunludur. Yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar dışındaki hususi araçlarda herhangi bir zorunluluk yoktur. Ancak halkın can – mal güvenliği veya güvenli bir yolculuk için tüm araçların kış şartlarında ve kış aylarında kış lastiği kullanması tavsiye edilmektedir. Kış lastiği uygulaması, kış şartlarına göre önlemini almayan araçlar dolayısıyla yollarda meydana gelebilecek kazalardan dolayı insanların mağduriyet yaşamasının önüne geçmek veya olası kazalarda can kayıplarının önüne geçmek için yapılıyor. Kış lastikleri, eksi (-) 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda; ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağladığı için ilgili bakanlıklar tarafından zorunlu hale getirilmiş ve olası kaza ihtimalleri en aza indirilmiştir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.