Bakan Pekcan duyurdu! Esnaf destek başvuru süreleri uzatıldı

   Bakan Pekcan duyurdu! Esnaf destek başvuru süreleri uzatıldı

   Esnaf destek başvuru süreci 31 Mart 2021 tarihi itibarıyla doluyordu. Ancak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnafa yönelik kira ve gelir kaybı destekleri ile yiyecek içecek işletmelerine yönelik ciro kaybı desteklerinde başvuru sürelerini uzattıklarını açıkladı.

   Bu güne kadar desteklerden yararlanma şartlarını taşıdığı halde başvuruda bulunamayan esnaflar için başvuru işlemleri ileri bir tarihe uzatıldı. Açıklanan tarihe kadar başvurular gerçekleştirilebilecek. Peki, esnaf destek başvuru süreleri hangi tarihe kadar uzatıldı? Esnaf desteklerine kimler başvuruda bulunabilir? Esnaf destek miktarı ne kadar? Konuya dair detaylar haberimizde…

   ESNAF DESTEK BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMANA KADAR UZATILDI?

   Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgını döneminde kira, gelir kaybı veya ciro kaybı yaşayan esnaflar için verilen desteklerin başvuru tarihlerinin normal şartlarda 31 Mart’ta dolduğunu hatırlatarak bu sürenin ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu.
   Bakan Pekcan, sosyal paylaşım platformu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik kira ve gelir kaybı destekleri ile yiyecek içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere yönelik ciro kaybı desteklerine başvuru sürelerini uzattıklarını ve bu sayede esnaf ve işletmelerin hak kaybına uğramasının önüne geçtiklerini söyledi.
   Desteklerden yararlanma şartlarını taşıyan fakat çeşitli sebeplerle başvuruda bulunamayan esnaflarla işletmelerin, 30 Nisan 2021 tarihi saat 23:59’a kadar başvuru yapabileceklerini belirten Bakan Pekcan, başvuruların e-devlet üzerinden yapılabileceğini söyledi.

   ESNAF DESTEK BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

   Esnaflara kira yardımı; büyükşehir belediye olan il sınırları içerisinde 750 lira, diğer illerde ise 500 lira olarak verilecek.
   Kira yardımları 3 ay süre ile verilecek.
   İş yeri kirası, verilen kira desteğinden az olması durumunda kira bedeli kadar destek verilecek. Örneğin, büyükşehirlerden birinde 500 lira kira bedeli ödeyen esnafa 750 lira değil kira bedeli olan 500 lira verilecek.
   Şartları sağlaması durumunda gelir kaybı ve kira desteği aynı anda alınabilecek.
   Birden fazla işletmesi olan esnaflar için sadece biri için destek verilecek. Yine kira ödemesi yapılan birden fazla iş yeri bulunması halinde de 1 iş yeri için kira desteği verilecek.

   ESNAF KİRA VE GELİR DESTEĞİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

   Esnaf kira ve gelir kaybı desteği başvuruları, 30 Nisan 2021 tarihi saat 23:59’a kadar gerçekleştirilebilecek. Başvurular E-Devlet üzerinden yapılabilecek. Şartları taşıyan esnaflar, e-devlet şifreleriyle birlikte sisteme giriş yaptıktan sonra Ticaret Bakanlığı sekmesi altında yer alan “Gelir Kaybı Desteği Başvurusu” seçeneğini seçer. Burada yer alan “Esnaf ve Sanatkarlar ile Gerçek Kişi Tacirler” şıkkı seçilmelidir. Bu sayfadan başvuru işlemini gerçekleştirebilir.

   KİRA VE GELİR DESTEĞİ BAŞVURU SONUÇLARI NASIL AÇIKLANACAK?

   Esnaf kira ve gelir desteği sonuçları yine e-devlet üzerinden açıklanacak. Başvuru yapıldıktan sonra ilgili kurumlar değerlendirmeye alacak ve hak sahipleri belirlenecek. Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen hak sahiplerine ödemeler, başvuru sırasında alınan banka hesabına otomatik olarak aktarılacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.