Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ne zaman hesaplara yatacak?

   31.03.2021
   Kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı ne zaman hesaplara yatacak?

   Mart ayının son günü biterken, Mart ayına ilişkin kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşlarının ne zaman hesaplara yatacağı merak konusu oldu. Pandemi döneminde işlerinden olan binlerce vatandaş geçimini kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşından karşılıyor.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Mart 2021 kısa çalışma ve işsizlik maaşlarının ne zaman ödeneceğine dair açıklamalarda bulundu. Geçimini işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneğinden karşılayan binlerce vatandaş, Mart ayına ilişkin ödemelerin ne zaman yapılacağını araştırıyor. Peki, Mart ayı kısa çalışma ödeneği ne zaman yatacak? Mart ayı işsizlik maaşları ne zaman hesaplara yatacak? Konuya dair detaylar haberimizde…

   MART AYI İŞSİZLKİK MAAŞI VE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

   Pandemi döneminde ücretsiz izne gönderilen ve yine bu dönemlerde işlerinden çıkartılmak zorunda kalan binlerce vatandaş, Mart ayına ilişkin kısa çalışma ödenekleri ve işsizlik maaşlarının ne zaman verileceğini merak ediyor. Merakla beklenen haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk, Mart ayına ilişkin kısa çalışma ve işsizlik ödeneği ödemelerinin 5 Nisan 2021 tarihinde hesaplara yatacağını söyledi.

   ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

   İşsizlik maaşı ve kısa çalışma ödenekleri, banka hesaplarına yatırılmaktadır. IBAN bilgileri bulunmayan vatandaşların ödemeleri ise PTT üzerinden ödenecektir. Ücretlerin hesaplara yatmasıyla birlikte kimlik kartlarıyla birlikte PTT şubelerine gidip maaşınızı alabilirsiniz.

   İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR? NASIL BAŞVURULUR?

   Sigortalı olarak belirli bir süre çalışmış ve daha sonra işinden ayrılmak zorunda kalmış sigortalı işsizlere, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda belirtilen şartları taşıması durumunda işsiz kaldıkları dönem için belirli süre ve miktarda yapılan ödemelere işsizlik ödeneği ya da işsizlik maaşı denir.

   İşsizlik maaşına başvurular, iş sözleşmesinin feshi itibarıyla en çok 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR şubesine gidilerek yapılır. Başvurular, şahsen İŞKUR şubelerine gidilerek yapılabileceği gibi www.iskur.gov.tr internet adresinden elektronik ortamda da yapılabilmektedir. Zorunlu sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması durumunda, başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşmektedir.

   İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDEN YARARLANMA KOŞULLARI NELERDİR?

   • Çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalması,
   • İş akdinin feshinden önce en az 120 gün sigortalı çalışmak,
   • İs akdinin feshinden önce 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
   • İş akdinin feshi itibarıyla en geç 30 gün içerisinde İŞKUR şubelerine şahsen veya elektronik ortamda işsizlik ödeneği başvurusu yapmak gerekir.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?

   Kısa çalışma ödeneği; genel ekonomik, sektörel, bölgesel veya zorlayıcı herhangi başka sebeplerle iş yerlerindeki haftalık çalışma sürelerinin en az 3’te 1’i oranında azaltılması, tamamen durdurulması veya en az 4 hafta süreyle tamamen durdurulması hallerinde iş yerindeki sigortalı çalışanlara, çalışamadıkları dönemler için gelir desteği sağlama uygulamasına denir. Kısa çalışma ödeneği en çok 3 ay süreyle verilmektedir.
   Kısa çalışma ödeneğine başvurular, sigortalı çalışanlar değil, işverenler tarafından yapılmaktadır. İlgili kurumların talep ettiği belgeler hazırlanarak sunulur. Yapılan inceleme sonrası işsizlik ödeneğinin verilip verilmeyeceği karara bağlanır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.