2021 hayvancılık destekleri ne kadar?

   2021 hayvancılık destekleri ne kadar?

   Yeni yılla birlikte ödenmesi beklenen hayvancılık desteklerinin ne kadar olduğu ve ne zaman ödeneceği çiftçiler tarından araştırılıyor. Halihazırda bazı tarımsal ve hayvansal üretim destekleri ödenirken kalan ödemelerin ne zaman yapılacağı merak ediliyor.

   5 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 2020 üretim yılına ait tarım ve hayvancılık destekleri açıklandı. Buna göre bazı desteklerin ödeme tutarlarında artış olurken bazı desteklerin ödeme miktarında değişiklik yapılmadı. Bilindiği üzere tarımsal ve hayvancılık ödemeleri bir önceki yılın ödemeleri şeklinde gerçekleşmektedir. Bu nedenle açıklanan 2020 yılı destekleri 2021 yılı içerisinde verilecek. Peki, 2021 hayvancılık destekleri ne kadar? Destek ödemeleri ne zaman yapılacak? Buzağı desteğinde artış oldu mu? Düve alımı destekleri ne kadar? Besi desteği verilecek mi? İşte 2021 yılı hayvancılık desteklerine dair tüm detaylar…

   HAYVANCILIK DESTEKLERİ NE KADAR?

   Hayvancılık desteklerinin birden fazla çeşidi olup her bir hayvansal desteğin miktarı da farklıdır. Buna göre alanlarına göre hayvancılıkla ilgili verilen desteklerin detaylarına aşağıda detaylıca bakalım.

   BUZAĞI DESTEKLERİ NE KADAR?

   Hayvancılık destekleri; buzağı, malak ve manda gibi hayvanlardan programlı aşılarını tamamlamışlar için verilecek.
   İlk buzağılama yaşı en fazla 810 gün olan düvelerin 4 ay ve üzeri olan buzağıları için verilen destek 350 liradan 370 liraya çıkartıldı.
   İkinci buzağıya destek verilebilmesi için iki buzağı arasında en fazla 450 gün olması gerekmektedir. Yine bu süre içerisinde doğan buzağılar için de 370 lira destek ödemesi yapılacak.
   Etçi ve kombine ırk boğalarının spermiyle suni tohumlamasından veya bakanlığın izin verdiği boğaların tabii tohumlamasından doğan buzağılar için buzağı başına 600 lira destek verilecek.

   İLAVE BUZAĞI DESTEĞİ ALAN İLLER HANGİLERİDİR?

   İlave buzağı desteğinden 22 il yararlanmaktadır. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda söz konusu illerin sayısında bir değişiklik olmadı. Buna göre; Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ordu, Rize, Sivas, Şırak, Trabzon, Tunceli ve Van illerini kapsayan 22 ilde doğan buzağılara, her bir buzağı için ilaveten 100 lira destek ödemesi gerçekleştirilecek.
   Döl Kontrolü kapsamındaki boğalardan, suni tohumlama yoluyla doğan buzağılar için de 50 lira ilave destek verilecek.
   Geçen yıl soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için verilen ilave 175 lira bu yılda ödenecek.
   Buzağı destekleme şartlarını taşıyan çiftçilere, buzağı başına ödenen birim miktarlarının 20 başa kadar tamamı, 20 ile 100 arası başa kadar yüzde 75’i ve 101 ile 500 başa kadar yüzde 50’si ödenecek.

   MANDA DESTEKLERİ NE KADAR?

   Manda desteği kapsamında ödenen destekler aşağıdaki gibidir:
   • Dişi mandalar için, manda başına 250 lira,
   • Soy kütüğüne kayıtlı dişi mandalar için, manda başına ilave 200 lira,
   • Programlı aşılarını tamamlayan ve 4 ay üzerindeki malaklara 250 lira,
   • Soy kütüğüne kayıtlı malaklar için; malak başına ilave 200 lira,
   • Suni tohumlamadan doğan malaklara ise ilave 250 lira destek ödemesi gerçekleştirilecek.

   SÜT ANALİZ DESTEĞİ NE KADAR?

   Tarımsal destekleme kararnamesine göre, ıslah amaçlı süt içerik analizleri için de destek verilecek.
   Buna göre bakanlıkça belirlenen kriterleri taşıyan ve suni tohumlamadan doğan saf sütçü veya kombine ırkı her inek için 150 lira destek ödemesi gerçekleştirilecek.

   DÜVE ALIM DESTEĞİ NE KADAR?

   Tarım ve Orman Bakanlığı düve alımları için de hibe destek vermektedir. Buna göre, en az 1 ve en fazla 20 baş düve alımı için; Bakanlıkça belirlenen düve bedelinin yüzde 40’ı kadar hibe desteği verilecek. Bu desteklere manda düveleri de dahildir.

   HASTALIKTAN ARİ İŞLETME DESTEĞİ NE KADAR?

   Hastalıktan ari işletmeler için; sağlık sertifikasına sahip olan işletmelerde bulunan boğalar dışındaki yaşı 6 ay üzerinde olan erkek hayvanlar hariç, tüm sığırlar için hayvan başına 450 lira destek ödemesi yapılacak.
   Ari sığır başına ödeme birim miktarları 500 baş hayvana kadar 450 lira yani yüzde 100, 501 baş ve üzeri hayvana kadar 225 lira yani yüzde 50 oranında ödeme yapılacak.
   Bununla birlikte, onaylı süt çiftliği sertifikasına sahip olan işletmelerden, ari işletme desteği alan tüm sığırlar için, hayvan başına 100 lira ilave destek verilecek.

   BESİ DESTEĞİ NE KADAR?

   Tarım ve Orman Bakanlığı sistemine kayıtlı yurtiçinde doğmuş ve besi süresimi tamamlamış erkek sığırların, Bakanlığın mevzuatına uygun kesimhanelerde kestiren sığır yetiştiricilerine 200 başa kadar hayvan başına 250 lira destek verilecek.

   KOYUN VE KEÇİ DESTEĞİ NE KADAR?

   Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı anaç koyun yetiştiren çiftçilere koyun başına 30 lira destek verilecek.
   Yine Bakanlık kayıt sistemine kayıtlı anaç keçi yetiştiren çiftçilere keçi başına 35 lira destek verilecek.
   Anaç tiftik başına ise 20 lira destek verilecek.
   Göçer yetiştiricilerin anaç koyun ve keçileri için, hayvan başına 2 lira ilave destek verilecek.

   ÇOBAN İSTİHDAM DESTEĞİ NE KADAR?

   Küçükbaş hayvancılık destekleri kapsamında verilen çoban istihdam desteği, 100 baş ve üzeri anaç koyun veya keçi varlığına sahip işletmelere veya çobanlara 5 bin lira destek ödemesi verilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.