Tarım destekleri açıklandı! Ödemeler ne zaman?

   31.03.2021
   Tarım destekleri açıklandı! Ödemeler ne zaman?

   Geçtiğimiz yılın son aylarında açıklanan “Tarımsal Destekleme Kararnamesi”nde önemli artışlar meydana geldi. Bazı ürünler için destekleme oranları artırılırken, bazı desteklerde bir değişiklik olmadı.

   Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 5 Kasım 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 2020 üretim yılına ait tarım destekleri açıklandı. Ödemeler 2021 yılı içerisinde gerçekleşecek. Ödemelerdeki en önemli artışlar sertifikalı tohum desteğine yapılırken, mazot ve gübre desteğinde çok fazla bir değişim olmadı. Prim desteklerinde ise birkaç ürün için artış sağlandı. Peki, tarımsal destek ödemeleri ne zaman yapılacak? Tarımsal ürünlere ne kadar ödeme yapılıyor? Hangi ürüne ne kadar destek veriliyor? İşte tarımsal ödemelere dair tüm detaylar…

   Türkiye Büyük millet Meclisi’nde (TBMM) görüşülen ve yasalaşan bütçe tasarımında tarımsal destekleme bütçesi de belirlendi. Tarımsal destekleme kapsamında bazı ürünlerin destek oranları artırılırken bazılarında fazla bir değişiklik olmadı. 5 Kasım 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile açıklanan ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tarımsal destekler için detayları aşağıda paylaşacağız. Açıklanan tarımsal destekler 2020 yılına ait olup ödemeler 2021 yılında gerçekleşecek. Bilindiği üzere tarımsal ve hayvancılık destek ödemeleri bir yıl öncesine ait ödemeler şeklinde gerçekleşiyor. Yani 2020 yılı destek ödemeleri 2021 yılında gerçekleşecek.

   MAZOT VE GÜBRE DESTEKLERİ NE KADAR?

   Alan bazlı destekler kapsamında, 2020 yılında yapılacak tarımsal destekleme kararına göre; buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale gibi ürünler için dekar başına 19 lira mazot ve 8 lira gübre desteği olmak toplam 27 lira destek ödemesi gerçekleştirilecek.
   Pamuk ve çeltik üreten çiftçiler için; dekar başına 62 lira mazot desteği ve 4 lira gübre desteği olmak üzere toplam 66 lira destek ödemesi yapılacak.
   Nohut, kuru fasulye ve mercimek üretimi için; dekar başına 22 lira mazot desteği ve 4 lira gübre desteği olmak üzere toplam 26 lira destek ödemesi yapılacak.
   Patates üretimi yapan çiftçilere; dekar başına 27 lira mazot desteği ve 4 lira gübre desteği olmak üzere toplam 31 lira destek ödemesi yapılacak.
   Yağlık ayçiçeği ve soya üretimi için; dekar başına 26 lira mazot desteği ve 4 lira gübre desteği olmak üzere toplam 30 lira destek ödemesi gerçekleştirilecek.
   Dane mısır üretimine dekar başına 25 lira mazot desteği ve 4 lira gübre desteği olmak üzere toplamda 29 lira destek ödemesi yapılacak.
   Kuru soğan, kanola, aspir, yaş çay, fındık, yem bitkileri gibi ürünler için; dekar başına 17 lira mazot desteği ve 4 liralık gübre desteği olmak üzere toplam 21 lira destek ödemesi yapılacak.
   Zeytin ve tarımsal ürünler için; dekar başına 15 lira mazot desteği ve 4 lira gübre desteği olmak üzere toplamda 19 lira destek ödemesi yapılacak.
   Nadasa bırakılan tarım arazileri için ise dekar başına 8 lira mazot desteği sağlanacak.

   TOPARAK ANALİZ DESTEĞİ NE KADAR?

   Toprak Analiz Desteği, en az 50 dekar ve üzeri tarım arazilerinde yapılan analizler için verilmektedir. Her 50 dekar ve üzeri analizler için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilen “Toprak Analiz Laboratuvarları”na analiz başına 40 lira destek ödemesi gerçekleştirilecek.

   ORGANİK GÜBRE DESTEĞİ NE KADAR?

   Katı organik ve Organomineral gübre desteği ilk kez 2019 yılında verilmeye başlandı. Geçen yıl organik gübre kullanan çiftçilere 10 lira olarak verilen organik gübre desteği bu yıl da yine 10 lira olarak verilmeye devam edecek. Bu yıl organik gübrede herhangi bir artış yaşanmadı.

   ORGANİK TARIM ÜRÜN DESTEKLERİ NE KADAR?

   Geçtiğimiz yıl organik tarım ve iyi tarım desteklerinde önemli ölçüde kesintiler yapılmış bu de üreticilerin tepkisine neden olmuştu. Organik tarım ödemeleri ürün sertifikasına göre yapılmaktadır. Ödemeler üç farklı kategoride gerçekleşiyor. Bu üç kategoride gerçekleşen destek ödemelerinden sadece birinci kategorideki ürünlere ödenen destek miktarı artırılmış diğer ikisi sabit kalmıştır. Buna göre; 1. kategoride bireysel ürün sertifikası ile üretim yapanlara geçen yıl dekar başına 70 lira verilen destek bu yıl 100 liraya çıkarılmıştır. Yine 1. kategoride üretici grubu ürün sertifikası ile üretim yapanlara geçen yıl dekar başına 35 lira verilen destek bu yıl 50 liraya çıkartılmıştır.

   PAMUK VE AYÇİÇEĞİ DESTEKLERİ NE KADAR?

   Fark ödemesi olarak bilinen ve prim desteği olarak adlandırılan ödemeler ise 18 üründe uygulanmaktadır. Bu 18 ürün içerisinde yer alan ürünlerden pamuk ve ayçiçeği ürünlerinin primleri artırılırken, kalan 16 üründe herhangi bir artış yaşanmamıştır.
   Yapılan artışa göre; Kütlü pamuk primi kilo başına 80 kuruştan 1 lira 10 kuruşa çıkarılmıştır. Bu destekten yararlanmak için yurt içinde üretilen ve sertifikalandırılan pamuk tohumundan üretim yapılmış olması gerekir.
   Yağlık ayçiçeğine verilen destek ise kilo gram başına 40 kuruştan 50 kuruşa çıkartılmıştı.
   Buğday, arpa, yulaf, çavdar, tritikale ve çeltik için ödenen destek kilo gram başına 10 kuruştur.
   Nohut, mercimek, kuru fasulye ve kanola destekleri kilo gram başına 50 kuruştur.
   Dane mısıra 3 kuruş destek verilirken, soya fasulyesine 60 kuruş ve aspire 55 kuruş prim desteği ödemesi yapılmaktadır.
   Yaş çay için 13 kuruş prim ödemesi yapılırken Zeytinyağına kilogram başına 80 kuruş prim ödemesi desteği verilecek.
   Zeytin üreticilerine ayrıca geleneksel zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu kapsamında dekar başına 100 lira destek ödemesi yapılacak.

   FINDIK DESTEKLERİ NE KADAR?

   , ilgili kurumlar tarafından ruhsat verilen alanlarda yetiştirilen fındıklar için verilmektedir. Ayrıca çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine ve Fındık Kayıt Sistemine kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bu şartları taşıyan çiftçiler için dekar başına 170 lira alan bazlı fındık destek ödemesi gerçekleştirilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.