KOSGEB’den 30 bin girişimciye hibe desteği

   KOSGEB’den 30 bin girişimciye hibe desteği

   Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), her yıl olduğu gibi bu yıl da girişimcileri desteklemeye devam ediyor. 2020 yılında 11 bin 809 kadın girişimciye destek veren kurum 2021 yılında da 12 bin kadın girişimciyi desteklemeyi hedefliyor.

   KOSGEB, tarımdan hayvancılığa, teknolojiden elektroniğe tüm alanlarda özellikle kadın ve genç girişimcileri desteklemeye devam ediyor. KOBİ ve girişimcilerin yenilikçi, teknolojik ve rekabetçi bir yapıya kavuşmalarını, ekonomik ve sosyal kalkınmadaki paylarını artırmak için bu yıl 30 bin girişimciye destek vermeyi planlıyor. Peki, hangi alandaki girişimciler destekten yararlanacak? Kaç kişi bu desteklerden yararlanacak? İşte KOSGEB desteklerine dair detaylar…

   KOSGEB DESTEKLERİNDEN KAÇ KİŞİ YARARLANACAK?

   Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), iş kurmak ve yürütmek isteyen girişimcilerin bilgi ve becerilerini geliştirmeleri amacıyla bu yıl 30 bin girişimciye destek vermeyi hedefliyor.
   Kurum ayrıca, kadınların istihdama katkısını artırmak ve genç girişimci kadınları desteklemek amacıyla bu yıl 12 bin kadın girişimciye destek verecek. Geçen yıl da yaklaşık 12 bin kadın girişimciye destek verilmişti.

   KOBİ’LERİN ULUSLARARASI PAZARA AÇILMASINA KATKI SAĞLAYACAK

   Her yıl binlerce girişimciye destek veren KOSGEB, geçen yıl yaklaşık 12 bin kadın girişimciyi desteklemiş ve bu yıl da yine 12 bin kadın girişimciyi desteklemeyi amaçlamaktadır. 2021 yılı içerisinde kadınlara sağlanacak olan girişimcilik desteğinin, toplam girişimcilik destekleri içerisindeki payısın yüzde 29 olması öngörülüyor.
   KOSGEB, bir yandan’lerin uluslararası pazarlara açılmalarına, ihracat kapasitelerini artırmalarına ve Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamaya çalışırken bir yandan da bu amaçların gerçekleştirilebilmesi için işletmelere ve girişimcilere desteğini sürdürmektedir.
   Özellikle KOBİ’lerin kendi aralarında ve büyük işletmelerle iş birliği yaparak büyümelerinin önünün açılması için çaba sarf eden KOSGEB, bu kapsamda 2021 yılında 132 KOBİ’ye destek vererek bu işbirliğini sağlamasını planlıyor.

   TEKNOLOJİK ÜRÜNLER DESTEKLENECEK

   KOBİ’lerin sanayide katma değer odaklı yapısal dönüşüme ayak uydurabilmelerini ve yüksek teknolojili sektörlerde üretim kabiliyeti kazanabilmeleri için modern teknolojileri edinmelerini sağlayan KOSGEB, ayrıca dijital teknolojilerden yararlanarak verimlilik ve ürün kalitelerini artırmaları konularında da proje esaslı destekler veriyor.
   KOSGEB bu kapsamda 2021 yılında toplam 121 teknolojik ürüne hibe desteği verecek.

   YÜKSEK TEKNOLOJİ ÜRETEN İŞLETMELER DESTEKLENECEK

   KOSGEB, aşağıdaki alanlarda faaliyet gösteren işletmeleri destekleyecektir:
   • Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan ürünlerin üretimi ve ticaretini yapan işletmeleri,
   • Orta yüksek ve yüksek teknoloji alanında yer alan işletmeleri,
   • Ülke ihracatına katkı sağlayacak ürünleri yerli sanayi tarafından üretip ticarileştirilmesini yapan işletmelere,
   • Teknoloji alanında projeler gerçekleştirilecek diğer işletmeler.
   • KOSGEB, 2021 yılında orta yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında üretim yapan 7 bin 500 işletmeye destek vereceğini açıkladı.
   • Kurum böylece katma değer yaratacak ileri teknoloji ürünlerinin meydana getirilmesini ve uluslararası rekabetteki gücünü artırılmasını hedefliyor.

   35 ÜRÜNÜN YERLİ ÜRETİMİNE DESTEK SAĞLANACAK

   KOSGEB, 2021 yılında 19 bin 300 işletmeye finansman sağlamayı hedefliyor. 2020 yılında bu rakam 14 bin 544 olarak gerçekleşmişti. Yerli üretim konusunda da oldukça hassas olan KOSGEB, bu yıl 35 ürünün yerli üretimine finansman desteği sağlayacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.