Engellilere eğitim desteği ne kadar? Destekten kimler yararlanabilir?

   30.03.2021
   Engellilere eğitim desteği ne kadar? Destekten kimler yararlanabilir?

   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan “2021 Yılı Özel Eğitime İhtiyaç Duyan Bireylere Verilecek Eğitim Desteği Tutarlarına İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, engellilerin bireysel eğitimleri için 2021 yılında verilecek destek miktarı belli oldu.

   2021 yılı için engellilere eğitim yardımları miktarına dair detaylar, 3 Şubat 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Eğitim yardımlarına dair düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte pek çok vatandaş, engellilere eğitim yardımlarının ne kadar olduğunu, kimlerin bu yardımdan faydalanabileceğini ve başvuruların nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. Peki, 2021 yılı engellilere eğitim desteği ne kadar? Engelli eğitim desteğine kimler başvuruda bulunabilecek? Konuya dair detaylar haberimizde…

   ENGELLİLERE EĞİTİM DESTEĞİ 2021’DE NE KADAR?

   2021 yılı özel eğitime ihtiyaç duyan bireyler için verilecek eğitim desteği miktarı geçtiğimiz ay Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre; 2021 yılında Özel Eğitim Okulları ile’nde engelli bireyler için verilen destek aşağıdaki gibidir:
   • Bireysel eğitim için aylık 862 lira,
   • Grup eğitimi için aylık 241 lira olarak belirlenmiştir.
   • Bu tutarlar KDV hariç olan tutarlardı.
   Söz konusu bu destek tutarları, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine engelli bireylere eğitim desteği amacıyla konulan ödenekten verilecek olup, bu tutarları aşan kısımları ise engelli bireylerin ailesi veya varisleri karşılayacaktır.

   ENGELLİ EĞİTİM DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

   2021 yılı engelli eğitim desteğinden aşağıdaki şartları taşıyan bireyler yararlanabilecek:
   • Erişkin bireyler için, Engellilik Sağlık Kurulu Raporu ile en az yüzde 20 engelli olduğunun tespit edilmesi gerekir.
   • 18 yaş altı çocuklar için, Engellilik Sağlık Kurulu Raporu ile özel gereksinimi bulunduğunun tespit edilmesi gerekir.
   • Özel Eğitim Okulları ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’nde görme, işitme, zihinsel ve bedensel yetersizliği olan bireylerle dil ve konuşma, özel öğrenme güçlüğü, otizm spektrum bozukluğu olan bireyler eğitim desteğinden yararlanabilecek.
   • Bu destek eğitim programlarında ilgili yönetmeliklerde belirtilen yaştaki bireyler yararlanabilecek.
   • Belirtilen yaşlardaki engelli bireylerin eğitim giderleri tutarı, her yıl Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

   GERÇEK DIŞI BEYANLARA HUKUKİ İŞLEM BAŞLATILACAK

   Engelli bireylere yönelik eğitim hizmeti sunan kurumların veya engelli desteğinden yararlanan bireylerin gerçek dışı beyanlarda bulunarak fazladan ödemeye sebebiyet vermeleri durumunda, verilen tutarların iki katı yasal faiziyle birlikte geri alınacak. Bu yalan ve yanlış bilgilendirme yoluyla fazladan ücret alma fiillerin Özel Eğitim Okulları ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri tarafından tekrar edilmesi halinde kurum açma izinleri iptal edilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.