Bayram ikramiyesine zam yapılacak mı? Emekli ikramiyesi ne kadar?

   Bayram ikramiyesine zam yapılacak mı? Emekli ikramiyesi ne kadar?

   Bayram ikramiyesi alacak olan emekli vatandaşlar, Ramazan ayının yaklaşmasıyla birlikte bayrak ikramiyesi ücretlerini merak etmeye başladı. Yılda iki defa Ramazan ve Kurban Bayramlarında ödenen 1.000 liralık ikramiyelerin bu bayramda ne kadar olacağı araştırılıyor.

   Ramazan ayına sayılı günler kala emeklilerin 2021 Ramazan Bayramı ikramiyeleri sorgulamaları başladı. Emekli maaşıyla birlikte bayram ikramiyesi de alacak olan vatandaşlar, hesaplarına yatacak ikramiye ve maaşların ne kadar olacağını merak ediyor. Peki, Ramazan Bayramı ikramiyesi ne kadar? Bayram ikramiyesine zam yapılacak mı? Bayram ikramiyeleri zamlanacak mı? Bayram ikramiyeleri ne zaman yatacak? İşte konuya dair tüm detaylar…

   BAYRAM İKRAMİYELERİ NE ZAMAN YATACAK?

   Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere yılda iki defa bayram ikramiyesi verilmektedir. Ödenen ikramiye tutarı ise 1.000’er liradır. Yani toplamda 2.000 lira ikramiye ödemesi gerçekleştiriliyor. Bayram ikramiyesi ödemelerinin ne zaman hesaplara yatacağı henüz netlik kazanmadı. Ancak daha önceki yıllarda hemen bayram öncesi hesaplara yatırılıyordu. Bu yıl Ramazan Bayramı 13 Mayıs 2021 tarihine denk geliyor. İkramiyelerin de hemen bu tarihin öncesi 7 ila 10 Mayıs tarihlerinde ödenmesi bekleniyor.

   BAYRAM İKRAMİYELERİNE ZAM OLACAK MI?

   Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen bayram ikramiyelerine zam yapılıp yapılmayacağı hakkında henüz net bir bilgi yok. Ancak SGK ve BAĞ-KUR emeklileri için, bayram ikramiyelerine yüzde 25 oranında bir zam yapılacağı iddia ediliyor. Eğer bu iddia gerçekleşirse daha önce 1.000’er lira olarak ödenen bayram ikramiyeleri artık 1.250’şer lira olarak ödenecek. İki bayram için toplam 2.000 lira yerine 2.500 lira verilecek. Dediğimiz gibi bu iddiaların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği henüz netlik kazanmamıştır.

   CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A İKRAMİYE ZAMMI ÇAĞRISI?

   Bayram ikramiyelerine zam yapılmasına yönelik gerek siyasilerden olsun gerekse derneklerden olsun birçok açıklama yapılıyor. Bu kapsamda en son açıklamayı “Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği” yetkilileri yaptı. TÜM EMEK DER Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, bayram ikramiyelerinin artırılmasına yönelik Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderdi. Genel Başkan Satılmış Çalışkan mektubunda, emeklilere 2018 yılından itibaren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle 1.000’er lira olarak verilmeye başlanan bayram ikramiyelerinin 6 dönemdir aynı miktarda olduğunu, bu miktarla o günün şartlarında ufak da olsa bir kurban alınırken şimdi maalesef bir kurbanın 4’te 1’ini alamaz duruma geldiğini söyledi. Mektubun devamında, yaşlı ve emekli insanlar olarak dini vecibeleri yerine getiremedikleri zaman büyük bir mahcubiyet ve üzüntü duyduklarını dile getiren Çalışkan, bayram günü sevinçli ve güler yüzlü olmaları gerekirken bayramlarını kutlamaya gelen çocuklarına ve torunlarına mahcup olduklarını söyledi. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı’ndan ricada bulunan Başkan Çalışkan, yüzde 70’i asgari ücret altında bir aylıkla geçim ve hayat mücadelesi veren yaşlı vatandaşların bayram ikramiyesi ödeneklerinin makul bir seviyeye çekilmesini ve yıllık artışlarının da asgari ücret artışlarına endekslenmesi için çağrıda bulundu.
   Bu çağrının nasıl bir karşılık bulacağını önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.