Merkez Bankası Başkanı açıkladı! Faizler düşecek mi?

   29.03.2021
   Merkez Bankası Başkanı açıkladı! Faizler düşecek mi?

   Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal’ın görevden alınıp Şahap Kavcıolu’lunun getirilmesiyle birlikte faizler düşecek mi, faizler ne zaman düşer gibi sorusu sorulmaya başlandı. Şimdi gözler yeni Başkan Şahap Kavcıoğluna çevrilmiş durumda.

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Bloomberg’e verdiği özel röportajda faizle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Para politikalarıyla ilgili duruşu enflasyon hedeflerine, küresel sermaye akımlarına ve benzer diğer ülkelerin ekonomik tercihlerini de dikkate alarak belirleyeceklerini söyledi. Peki, merkez Bankası faiz indirimi yapılacak mı? Kredi faizleri düşecek mi? Faiz indirimleri ne zaman yapılacak? Konuya dair detaylar haberimizde…

   FAİZ İNDİRİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

   Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (TCMB) Şahap Kavcıoğlu, Boomber’le özel bir röportaj gerçekleştirdi ve Bloomberg’in ekonomiye dair sorularını cevaplandırdı. Kavcıoğlu faiz indirimi ile ilgili soruya verdiği cevapta, Para Politikaları Kurulu’nun Nisan ayında veya daha sonraki aylarda hemen faiz indireceğine yönelik önyargılı yaklaşımları doğru bulmadığını söyledi. Yeni dönemde de kararların kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde alınmaya devam edeceğini belirten Kavcıoğlu, para politikalarında bugüne kadar atılmış adımların etkilerini de yakından takip edeceklerini söyledi.

   ORTA VADEDE YÜZDE 5 ENFLASYON HEDEFİ

   TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Hükümetle belirlenen orta vadeli yüzde 5 enflasyon hedefine bağlı olduklarını ve bunun sürdürülebilir büyüme için ne kadar önemli olduğunun farkında olduklarını söyledi. Para politikası duruşunu belirlerken gerçekleşen ve beklenen enflasyonla birlikte küresel sermaye akımları, benzer ülkelerin reel getirileri ve yerleşiklerin portföy tercihlerini de dikkate alacaklarının altını çizen Başkan Kavcıoğlu, Merkez Bankası uygun koşullar oluştuğunda rezervlerini güçlendirmeye yönelik araçları iletişimi önceden ve gerektiği şekilde yaparak devreye alacaktır diye açıklamalarda bulundu.

   TÜRK LİRASI DESTEKLENECEK

   Türk Lirasının desteklenmesi amacıyla rezervlerin nasıl kullanılacağına dair soruya ise, gelecek dönemde Merkez Bankası, Para ve Kur politikası metninde belirtildiği gibi dalgalı kur rejimine bağlı kalacağını belirten TCMB Başkanı Kavcıoğlu, kurların serbest piyasa koşullarındaki arz ve talep dengesine göre oluşacağını söyledi.

   Başkan Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın tek politika faizi uygulamasına devam edip etmeyeceği yönündeki soruya, para politikasının operasyonel çerçevesini koruyacaklarını ve bir hafta vadeli repo faiz oranı para politikası açısından temel politika aracı olmaya devam edeceğini söyledi. Sadeleştirilmiş operasyonel para politikası çerçevesinin, aktarım mekanizmasını güçlendirdiğini söyleyen Başkan, kararların ve uygulamaların daha sade ve net şekilde iletişiminin kurulmasına imkân verdiğini gördüklerini belirtti.

   Bu röportajdan da anlaşılacağı üzere, yakın tarihte faiz indiriminin söz konusu olmadığını ve sıkı para poltikalarının şimdilik devam edeceğini görüyoruz. Para politikalarında atılacak adımların düşük enflasyon hedeflerine yönelik ve diğer ülkelerdeki gelişmelere göre atılacağı da açıkça ifade ediliyor. Türk Lirası’nın desteklenmesi amacıyla gerekli her türlü adımın da atılacağı ifade ediliyor.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.