SGK borç yapılandırmasının ilk ödemesi ne zaman sona eriyor?

   SGK borç yapılandırmasının ilk ödemesi ne zaman sona eriyor?

   Geçtiğimiz aylarda çıkarılan ekonomik reformlarla birlikte pek çok borç için yapılandırmaya gidilmişti. SGK prim borç yapılandırması da bunlardan biriydi. Yapılandırılan borçların ilk taksit ödemesinde sona yaklaşıldı.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK borç yapılandırması için E-Devlet, e-SGK ve sosyal güvenlik merkezlerine toplam 2 milyon 100 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu ve yapılandırma tutarının ise 101 milyar lirayı aştığını söyledi. SGK prim borç yapılandırmasının ilk taksit ödemesinin sonuna da yaklaşıldı. Peki, SGK prim borç yapılandırması ilk taksit ödemesi ne zaman sona eriyor? Konuya dair detaylar haberimizde…

   SGK PRİM BORÇ YAPILANDIRMASI İLK TAKSİT ÖDEMESİ NE ZAMAN SONA ERİYOR?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, SGK borç yapılandırması için 2 milyon 100 bin vatandaşın başvuruda bulunduğunu, yapılandırılan toplam tutarın 101 milyarı aştığını ve bugüne kadar toplam 7 milyar 400 milyon liranın tahsil edildiğini söyledi. Bakan Selçuk, SGK prim borcu yapılandırmasının peşin ve ilk taksit ödemesinin ise 31 Mart 2021 tarihinde sona ereceğini açıkladı.
   Bakan Zehra Zümrüt Selçuk konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, SGK prim borçlarını yeniden yapılandırdıklarını ve bu sayede koronavirüs salgını sürecinde vatandaşların üzerlerindeki yükleri hafiflettiklerini söyledi. Açıklamanın devamında, 30 Aralık 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile SGK yapılandırma başvurularından daha fazla vatandaşın faydalanması için başvuruları 1 Şubat 2021 tarihine kadar uzattıklarını açıklayan Selçuk, ilk taksit ödeme süresini de 31 Mart 2021’e kadar uzattıklarını söyledi.

   SGK KAPSAMINDA HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILDI?

   Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yapılandırılan borçlar aşağıdaki gibidir:
   • Sigorta primleri,
   • Genel Sağlık Sigortası primi (GSS),
   • İşsizlik sigortası primi,
   • İdari para cezaları,
   • İş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacaklar,
   • Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar.

   SGK BORÇ YAPILANDIRMASI BAŞVURUSU NEREYE YAPILDI?

   SGK prim borçları yapılandırması için; E-Devlet, E SGK ve ikamet edilen il veya ilçelerdeki Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuruda bulunulmuştu. Türkiye geneli toplam 2 milyon 100 bin vatandaş başvuruda bulunmuştu.
   Başvurular kapsamında 101 milyar lirayı aşan tutar yeniden yapılandırıldı. Yapılandırma kapsamında ise bugüne kadar toplam 7 milyar 400 milyon lira tahsil edildi.

   BAĞ-KUR PRİM BORÇLARI SİLİNEBİLECEK

   Bakan Selçuk, SGK borç yapılandırmasının BAĞ-KUR’lulara önemli avantajlar getirdiğini söyledi. Bu kapsamda BAĞ-KUR sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borçlarının Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne (Yİ-ÜFE) göre yeniden düzenlendiğini belirten Selçuk, BAĞ-KUR’luların ana borçlarını 31 Mart 2021’e kadar ödemeleri halinde, durdurulan hizmet sürelerinin ihya edileceğini söyledi.

   GSS BORÇLARINA ÖDEME KOLAYLIĞI GETİRİLDİ

   Yapılandırma kapsamında, GSS prim borçlarını 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin veya taksitler halinde ödeyen vatandaşların gecikme cezası ve gecikme zammının tamamı silinecek.
   Bakan Zehra Zümrüt Selçuk açıklamasında, GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testine başvurmayanların 31 Mart 2021 tarihine kadar gelir testine başvurmaları halinde GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncelleneceğini söyledi. Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin prim borçlarının silineceğinin altını çizen Bakan Selçuk, bu şekilde olan vatandaşların primlerinin de devlet tarafından ödeneceğini söyledi.

   ALACAKLAR Yİ-ÜFE İLE GÜNCELLENDİ

   Bakan Selçuk açıklamasında, SGK yapılandırması kapsamında alacakların gecikme cezası ve zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellendiğini belirterek, peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ının, iki taksitle ödemede ise yüzde 50’sinin silineceği bilgisini paylaştı.
   Bakan Selçuk ayrıca taksitle ödemeyi tercih edenler için; ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme imkanının da getirildiğini söyleyerek, daha önce uygulanan hacizlerin, bu kanuna göre yapılacak ödemeler nispetinde kaldırıldığını da belirtti.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.