Küçük işletmelere destek kampanyası!

   27.03.2021
   Küçük işletmelere destek kampanyası!

   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Visa, küçük işletmeleri ilgilendiren önemli bir kampanyaya imza attı. Koronavirüs salgını döneminde faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan binlerce küçük işletmenin faaliyetlerini sürdürebilmelerine destek olmak amacıyla örnek bir kampanya başlatma kararı aldıklarını duyurdular.

   “Bir Alışverişle Çok Şey Fark Eder” sloganıyla başlatılan kampanyanın fikir babaları Türkiye Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel oldu. Peki, küçük işletmelere destek kampanyasının detayları neler? Küçük işletmelere destek olmak için neler yapılacak? Konuya dair detaylar haberimizde…

   KÜÇÜK İŞLETMELERE DESTEK KAMPANYASI NEDİR?

   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa, pandemi sürecinde oldukça zor koşullar yaşayan ve birçoğunun kapanmaya yüz tuttuğu küçük işletmeleri desteklemek amacıyla “Bir Alışverişle Çok Şey Fark Eder” kampanyasını başlattıklarını duyurdular. Bu kampanyanın amacı, ülke genelindeki tüketicilere çağrıda bulunarak herkesin ihtiyaçlarını yaşadıkları çevredeki küçük işletmelerden karşılamaya teşvik etmektir.

   TOBB BAŞKANI RİFAT HİSARCIKLIOĞLU NE DEDİ?

   KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturduğunu belirten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomide koronavisüsten en çok etkilenenlerin küçük işletmeler olduğunu, virüsün başlangıcından bu yana ya kapalı kaldıklarını ya da tam kapasiteyle çalışamadıklarını söyledi. Bu durumun da masraflarını karşılayamamalarına, finansmana erişimde zorluk çekmelerine ve tedarik zincirinde aksamalara yol açtığını belirtti. Kontrollü normalleşme dönemiyle birlikte ekonomide bir canlanmanın olduğunu ve bu canlanmanın en önemli kaynağının tüketici harcamaları olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu harcamaların doğru kanalize edilmesi halinde ekonomik toparlanmanın çok daha hızlı sağlanacağına inandığını söyledi.

   ÜLKE EKONOMİSİNİN BEL KEMİĞİNİ KOBİLER OLUŞTURUYOR

   Küçük işletme ve KOBİ’lerin Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğunu ve ülke ekonomisinin adeta bel kemiğini oluşturduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ekonomik olarak canlanma döneminde tüketiciler olarak küçük işletmelere destek olmamız gerektiğini söyledi. Bu desteğin, ekonominin daha hızlı toparlanmasına ve küçük işletmelerin faaliyetlerine kaldıkları yerden devam etmelerine katkı sağlayacağını belirten Hisarcıklıoğlu, bu sayede tedarik ve değer zincirlerinin de tekrar sağlıklı bir şekilde işlemesinin sağlanacağını söyledi. Hayata geçirdikleri bu kampanya ile tüketicilerin yaptıkları alışverişle küçük işletmelere destek olabileceklerini düşündüklerini söyleyen Hisarcıklıoğlu, yapılacak bir alışverişin küçük işletmeler nezdinde çok önemli olduğunu ifade etti.

   VİSA GENEL MÜDÜRÜ MERVE TEZEL: AVRUPA’DAKİ UYGULAMAYI TÜRKİYE’DE HAYATA GEÇİRİYORUZ

   Küçük işletmelerin ekonomik hayatı olduğu kadar, toplumsal hayatı da zenginleştirdiğini söyleyen, Visa olarak dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu işletmelerin faaliyetlerini sağlıklı biçimde sürdürebilmelerine çok önem verdiklerini söyledi.

   Pandemi sürecinin en başından beri “İşimi Yönetebiliyorum” projesiyle küçük işletmelerin, işlerini online ortama taşımalarına ve elektronik ödemeleri kabul etmelerine destek vermeyi sürdürdüklerini belirten Tezel, şimdi de Visa’nın Avrupa’da 3 yıldır yürütmekte olduğu “Bir Alışverişle Çok Şey Fark Eder” kampanyasını TOBB iş birliğiyle Türkiye’de hayata geçirmeyi istediklerini söyledi. Bu projeyle küçük işletmelerden alışveriş yapmanın ekonomiye ve topluma faydaları konusunda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini belirten Tezel, ülke kalkınması için hep birlikte çalışmamız gerektiğini söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.