Borsa İstanbul Genel Müdürü kim oldu?

   Borsa İstanbul Genel Müdürü kim oldu?

   Geçtiğimiz haftalarda Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nden istifa eden Hakan Atilla’nın yerine kimin atanacağı merak ediliyordu. Merakla beklenen atama gerçekleşti ve Borsa İstanbul’un yeni Genel Müdürü belli oldu.

   Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Halkbank davasında yargılandıktan sonra Türkiye’ye gelen Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevine atanmıştı. Geçtiğimiz haftalarda sürpriz bir şekilde istifa ettiği duyurulmuştu. Hakan Atilla’nın istifasından sonra Borsa İstanbul’a kimin atanacağı merak ediliyordu. Bugün itibarıyla kimin atandığı belli oldu. Peki, Borsa İstanbul Genel Müdürü kim oldu? Konuya dair detaylar haberimizde…

   BORSA İSTANBUL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE KİM ATANDI?

   Borsa İstanbul’dan istifa eden Hakan Atilla’nın yerine atama yapıldı. Borsa İstanbul Olağan Genel Kurulu’nda, Genel Müdürlük görevine Korkmaz Enes Ergun getirildi.
   Yetkililerden alınan bilgiye göre, Borsa İstanbul’un Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda Hakan Atilla’dan boşalan koltuğa Korkmaz Enes Ergun getirildi. Ergun, halen Borsa İstanbul’un kotasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüttüğü bilgisi paylaşıldı.

   HAKAN ATİLLA NE ZAMAN İSTİFA ETTİ?

   ABD’de Halkbank davasında yargılandıktan sonra Türkiye’ye gelen Hakan Atilla Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü görevine getirilmişti. Geçtiğimiz haftalarda aldığı bir kararla sürpriz şekilde istifa ettiği duyulmuştu. Bunun üzerine bir açıklamada bulunan Borsa İstanbul yönetimi, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Sayın Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle 8Mart 2021 tarihinde Genel Müdürlük görevinden istifa ettiğini, yine 8 Mart 2021 tarihli Yönetim Kurlu kararı ile istifasının kabul edildiğini duyurmuştu.

   BORSA İSTANBUL’A KATARLI YENİ ORTAK

   Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Prof. Dr. Erişah Arıcan’ın üstlendiği Borsa İstanbul’da “Katar Yatırım Otoritesi”ni temsilen Yönetim Kuruşu üyeliğine Ahmed Ali Al Hammadi getirildi. Işınsu Kestelli ise Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.
   Öte yandan Türkiye Varlık Fonu’nda yaşanan görev değişimi sonrasında Borsa İstanbul yönetim kurulunda da değişiklikler yaşandı. Yönetim Kurulu’nda görev alan Zafer Sönmez’in yerine de Arda Ermut getirildi.

   BORSA İSTANBUL YÖNETİM KURULU ÜYELERİ KİMDİR?

   Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyeleri şu isimlerden oluşmaktadır:
   Korkmaz Enes Ergun
   Prof. Dr. Fahrettin Altun
   Metin Kıratlı
   Yunus Arıncı
   Prof. Dr. Cem Demiroğlu
   Tevfik Eraslan

   KORKMAZ ENES ERGUN KİMDİR?

   Korkmaz Enes Ergun, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde lisans eğitimini 1997 yılında tamamlayarak, aynı yıl Borsa İstanbul’da göreve getirildi. İlk görev yeri heyecanını burada yaşayan Ergun, Yüksek Lisans ve Doktorasını Marmara Üniversitesi İktisat Anabilim Dalı’nda tamamladı.
   Göreve başladığından bu yana tam 24 yıllık Borsa ve Sermaye Piyasaları tecrübesine sahip olan Ergun, pek çok şirketin halka arzının değerlendirmesinde, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin incelenmesini ve piyasa faaliyetlerini yürütmüştür. Günel Müdürlük görevine getirilmeden önce Borsa İstanbul’da Kotasyondan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürütüyordu.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.