Otobüs biletlerinde kampanyalı satışlar başladı

   Otobüs biletlerinde kampanyalı satışlar başladı

   Koronavirüs salgını dolayısıyla yolcu sayısında ciddi kayıplar yaşayan otobüs firmaları, yolcuların ilgisini ve talebini artırmak için indirimli bilet kampanyaları başlattı.

   Otobüs firmaları, koronavirüs salgınının Türkiye’de görülmeye başladığı 2020 Mart ayından beri yaklaşık bir yıldır yolcu sayısında ciddi düşüşler yaşadı. Gerek devletin aldığı önlemler gerekse vatandaşın otobüs yolculuğu sırasında virüs bulaşma riskinden çekinmesi dolayısıyla yolcu sayısında ciddi düşüşler yaşandı. Koronavirüs salgınında normalleşme adımlarıyla birlikte otobüs şirketleri de yolcuların ilgisini çekmek için indirimli bilet kampanyası başlattı. Peki, indirimli bilet kampanyasının detayları nedir? İndirimli bilet kampanyası ne zaman başlıyor? Yolcu biletleri kaç liraya satılıyor. İndirimli bilet kampanyası ne zamana kadar geçerli olacak? Konuya dair detaylar haberimizde…

   BİLET İNDİRİMLERİ NE KADAR?

   Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Yolcu Taşımacılığı Meclisi Başkanı Mustafa Yıldırım, Türkiye genelinde yolcu taşımacılığı yapan bir otobüs firmasının bindirimli bilet satışlarına başlayacağını açıkladı. İndirimli bilet kampanyasına göre, yanyana iki koltuktan biri normal fiyatına diğeri ise yüzde 50 indirimli olarak satılacak. Bu uygulama ile koronavirüs tedbirleri kapsamında sosyal mesafeye de uyulmuş olacak. Yani bir yolcu başka birinin yanında oturmasını istemezse yanındaki koltuğu yüzde elli indirimli alarak boş bırakabilecek. Böylelikle otobüs firmaları da yolcu sayısı yerine kazancını artıracak. Bu uygulamaya ilerleyen günlerde diğer otobüs firmalarının da katılması bekleniyor.

   İNDİRİMLİ BİLET UYGULAMASI NE KADAR SÜRECEK?

   Yüzde 50 indirimli bilet satışı kampanyasının ne kadar süreceği ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak uygulama yaygınlaşırsa uzun süre devam edebileceği görüşü ağır basıyor. Bir başka görüş ise koronavirüs salgını tehlikesinin ortadan kalkmaya başladığı ve yolcu sayılarının otobüsleri dolduracağı döneme kadar devam edebileceği yönünde. Normal yolcuyla dolan otobüsler için böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığı söyleniyor. U uygulama sadece boş otobüsler veya yolcu sayısı çok az olan otobüsler için geçerlidir.

   İNDİRİMLİ BİLET KAMPANYASI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

   Yüzde 50 indirimli bilet satışı kampanyası bugün itibarıyla başlamış bulunmaktadır. Daha önce bu uygulamanın başlatılacağı haberleri basında yer almıştı.

   İSTANBUL – ANKARA ARASI KAÇ LİRA?

   İstanbul – Ankara arası otobüs bilet fiyatları; bilet tarihine, otobüsün kalkış saatine, firmalara, yolculuk yapılan şehirlere ve otobüs modeline göre değişiklik göstermektedir. Buna göre fiyatlar 45 liradan başlayıp 120 liraya kadar çıkmaktadır.

   Fiyat farkının nedeni ise, yolcu yoğunluğu, otobüs kalitesi ve şehirlerarası mesafeler gibi nedenlere bağlı olabiliyor.
   Örneğin; İstanbul’dan kalkıp direkt Ankara’ya giden otobüsün bilet fiyatları, Tekirdağ’dan Adana’ya giderken İstanbul ve Ankara’ya uğrayan otobüsün bilet fiyatlarından daha pahalı olabiliyor.

   Bir başka örnek verecek olursak, 2+1 koltuk tipi otobüs bilet fiyatları, 2+2 koltuk tipi otobüs bilet fiyatlarından pahalı olabiliyor.

   Bir başka örnek, yolcuların yoğun olduğu akşam saatlerindeki otobüslerin bilet fiyatları, daha az yoğun olan öğle saatlerindeki otobüslerin bilet fiyatlarından daha pahalıdır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.