İlave istihdam kredisi ne zaman verilecek? Şartlar neler?

   İlave istihdam kredisi ne zaman verilecek? Şartlar neler?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Mart tarihinde açıklanan “Ekonomi Reform Paketi’nde çalışma hayatına dair birçok düzenleme yer aldı. Bu düzenlemelerden biri de küçük ölçekli firmalara istihdam edecekleri her ilave için kredi desteğinin verilmesiydi.

   Koronavirüs salgınının istihdamda oluşturduğu olumsuzlukların giderilmesi ve istihdamın artırılmasına yönelik “İlave İstihdama Finansman Desteği” ismiyle yeni bir destek paketi açıklanmıştı. Bu destek paketinin detayları ve ne zaman hayata geçeceği belli oldu. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, geçtiğimiz gün Ekonomik Reform Paketi’nde yer alan düzenlemelerin hangi tarihlerde hayata geçeceğini açıkladı. Peki, ilave istihdam kredisi ne zaman verilecek? İlave istihdam kredisine başvuru şartları neler? Krediye kimler başvurabilecek? İşte ilave istihdama kredi desteği ile ilgili detaylar…

   İLAVE İSTİHDAMA FİNANSMAN DESTEĞİ NEDİR?

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 12 Mart tarihinde açıklanan Ekonomik Reform Paketi kapsamında istidamı teşvik için yeni bir modelin hayata geçirilmesi kararlaştırıldı. “İlave İstihdama Finansman Desteği” ismiyle halka duyurulan bu modelle daha fazla istihdamı teşvik etmek amaçlanıyor. Bu modelde, mikro ve küçük ölçekli firmalara ilave her istihdam için 100.000 liraya kadar kredi desteği verilecek. Krediler, Kredi Garanti Fonu kefaletiyle verilecek olup, 6 ay geri ödemesiz ve 24 ay vade imkanı ile sunulacak. Bir firma en çok 5 kişilik ilave istihdam için maksimum 500.000 liralık kredi alabilecek.

   İLAVE İSTİHDAMA KREDİ DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

   İlave istihdama 100.000 lira kredi desteğinden nakit sıkıntısı çeken mikro ve küçük ölçekli firmalar yararlanabilecek. Firmaların bu krediden yararlanabilmesi için mevcut çalışanlarına ilave olarak bir kişi daha çalıştırması gerekmektedir. Ayrıca ücretsiz izinde olduğu için devletten nakdi ücret desteği alan 700 bin civarındaki çalışanların da işlerine geri dönmesi durumunda firmalar bu kredi desteğinden yararlandırılacak. En fazla 5 kişi için kişi başı 100 bin lira olmak üzere maksimum 500.000 liraya kadar kredi kullandırılacak. Kredi Garanti Fonu kefaletiyle verilecek olan krediler 6 ay geri ödemesiz ve 24 ay vadeli olacak.

   İLAVE İSTİHDAMA KREDİ DESTEĞİ NE ZAMAN VERİLECEK?

   Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan reformların hayata geçirilme takvimine göre, ilave istihdama kredi düzenlemesi, Haziran ayı sonuna kadar gerçekleştirilecek. Yasal düzenlemesi yapıldıktan sonra firmalar kredi imkanından yararlanabilecek. Yapılacak olan yasal düzenlemeyi; Kredi Garanti Fonu (KGF), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) takip edecek.

   TÜM TEŞVİK DÜZENLEMELERİ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

   İlave istihdama kredi desteği düzenlemesi dışında istihdam teşvikleriyle ilgili yıl boyunca kapsamlı bir çalışma daha yapılacak. Çalışmalarda tüm istihdam teşvikleri masaya yatırılarak gözden geçirilecek. Gözden geçirilen ve tamamlanan teşvik düzenlemeleri yasa teklifi olarak TBMM’ye gönderilecek. Mevcut haliyle mükerrerliğe ve karışıklığa sebep olan uygulamalar sadeleştirilecek ve tek yasa altında toplanacak.

   DİĞER DÜZENLEMELER YILSONUNA KADAR BİTİRİLECEK

   Açıklanan reform paketinde “Kısmi süreli çalışanların hafta tatili, yıllık ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerinin açıkça belirlenmesi” gibi çalışma hayatına dair bazı düzenlemeler yer alıyordu. Bu düzenlemeler yılsonuna kadar yasa teklifi olarak yine meclise sunulacak.

   Yine “Meslek Eğitim Merkezleri”nde eğitim gören öğrencilerin ücretlerinin devlet tarafından karşılanması düzenlemesi de yasalaştırılacak. Bu düzenlemelerinde meclis tatile girmeden yapılması bekleniyor. Yani 30 Eylül itibarıyla uygulamaya konulabilecek.

   Bu çalışmalara geçmeden önce, tüm Türkiye’de “Sektörel Beceri Haritaları” oluşturulacak. Bu çalışmanın da 30 Haziran’a kadar tamamlanması bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.