Bakan Selçuk’tan müjde! Engelli girişimciye 65 bin lira hibe

   26.03.2021
   Bakan Selçuk’tan müjde! Engelli girişimciye 65 bin lira hibe

   Kendi işini kurmak isteyen ancak maddi durumu olmayan engelli girişimcilere müjdeli haber Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Bakan Selçuk, engelli bireylerin girişimciliklerinin artırılmasına ve kendi işlerini kurmalarına destek vermek amacıyla hibe desteği sağlayacaklarını duyurdu.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, engelli bireylerin girişimciliğini artırmak ve kendi işlerini kurmalarını sağlamak amacıyla hibe desteği verileceğini açıkladı. Açıklamanın ardından hibe desteğinden kimlerin yararlanabileceği, şartların ne olacağı ve ne kadar hibe verileceği gibi konular merak konusu oldu. Peki, engelli girişimciye hibe desteğinden kimler yararlanabilir? Hibe desteğinin şartları nelerdir? Hibe desteğine başvurular nasıl yapılacak? İşte merak edilen konulara dair tüm detaylar…

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kendi işinin sahibi olmak isteyen engelli girişimcilere hibe desteği verileceğini ve başvuruların 16 Nisan 2021 tarihine kadar devam edeceğini açıkladı.
   Bakan Zehra Zümrüt Selçuk sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, engelli bireylerin girişimciliklerini artırmak ve kendi işlerini kurmalarına destek vermek için 65 bin liraya kadar hibe verdiklerini ve proje başvurularının 16 Nisan’a kadar devam ettiğini söyledi.
   Hibe desteğinden yararlanmak isteyen engelli girişimciler, E-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilecek. Elden veya posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilmeyecek.

   ENGELLİ HİBE DESTEĞİNDEN YARARLANMA ŞARTLARI

   Engelli hibe desteğine başvuruda bulunabilmek için sağlık kurulu raporuyla en az yüzde 40 engelli olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Bu ön şartı taşıyan bireylerin aşağıdaki şartları da taşıması durumunda destekten yararlanabilecek.
   İşte engelli hibe desteği alma şartları:
   •’a engelli kaydı yaptırmak,
   • Bireyler; bedeni, ruhi, zihni ve duygusal olarak yeteneklerini farklı derecelerde kaybetmiş ve iş yapabilme kabiliyetini en az yüzde 40 oranında kaybettiğini sağlık kurulu raporuyla belgelendirmesi gerekir,
   • 18 yaşını tamamlamış olmak,
   • Herhangi bir sosyal güvenlik veya başka kurumlardan emekli olmamak,
   • Üzerine kayıtlı iş yeri olmamak,
   • Projeye başvuru tarihi itibarıyla son bir yılda terk mükellefi olmamak ve vergi kaydı bulunmamak,
   • İş yerini kuracağı il sınırları içerisinde ikamet etmek,
   • Girişimcilik eğitim sertifikasına sahip olmak. Bu sertifika KOSGEB kursları ile verilmektedir.
   • Kurulacak iş ile ilgili başka mevzuatlarda aranılan diploma, sertifika, izin gibi belgelere sahip olmak.
   • Hak edilebilen biri yani aklı başında ve kendisine vasi tayin edilen biri olmamak,
   • Herhangi bir icra dosyası veya icra davası olmamak,
   • Büyükbaş veya Küçükbaş Hayvancılıkla ilgili projesi olanların sürü yönetim elemanı ve hayvan yetiştiriciliği gibi sertifikaları almış olması gerekir,
   • Arıcılık projeleri için; “Arıcılık” belgesine sahip olmak.

   ENGELLİ HİBE DESTEĞİ HANGİ İHTİYAÇLAR İÇİN VERİLECEK?

   Engelli bireylerin hibe almak için sunacağı projelere göre destek miktarı belirlenecek ve aşağıdaki ihtiyaçlar için destek sağlanacak:

   1- Kuruluş İşlemleri Desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge veya fatura karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 lira hibe verilecek.

   2- İşletme Gideri Desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak su, elektrik, iletişim, ısınma, tanıtım ve kira gibi işletme giderlerinin en fazla yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde en fazla 15.000 lira hibe verilecek.

   3- Kuruluş (Demirbaş) desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım gibi maliyetler için vergiler de dahil olmak üzere en fazla 45.000 lira hibe verilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.